fbpx

Bieganie lipiec-sierpień 2011

Autor: admin • 26.08.2013

Jak powstają buty biegowe albo ubrania? Kolejny odcinek serii: “Misja maraton”, opowieść o upadku Samuela Wanjiru, 10 biegów marzeń, rozmowa z Maćkiem Więckiem – biegaczem ultra, trening na bosaka – te i inne tematy znajdziecie w numerze lipiec-sierpień z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: JAK TO JEST ZROBIONE?

Zastanawialiście się kiedyś, jaką drogę przechodzą buty, albo ubrania biegowe, które mierzycie w sklepach, w których trenujecie? Albo jak powstaje medal? Prześledziliśmy tę ścieżkę i odwiedziliśmy dla was kilka fabryk.

Przeczytaj artykuły z numeru lipiec-sierpień 2011 on-line.

NIEZBĘDNIK

Pokazujemy letnie stroje biegowe, piszemy o maratonie na Jamajce i wpływie upału na tempo biegu.

HISTORIA: WIELKIE POJEDYNKI

Rzecz będzie o niespodziewanych i przewrotnych losach rywalizacji o złoty medal olimpijski na 800 m w Atenach w 2004 roku.

DIETA: gotujemy po włosku

Podstawą jest makaron – do niego możemy dodać co tylko nam się spodoba: świeże pomidory, aromatyczną bazylię, pysznego tuńczyka, ser mozarella… Przygotowujemy domowe pasta party.

TRENING: Misja maraton

W kolejnym odcinku serii opowiadamy o treningach siłowych, o tym, czym jest trzeci zakres, jak i kiedy stosować go w przygotowaniu do maratonu.

TRENING: EPOC

Mając wzorzec zużycia tlenu przed treningiem możemy określić intensywność prac naprawczych w naszym ciele. A po „wielkości robót” poznać pośrednio zniszczenia. Przedstawiamy wskaźnik EPOC.

TRENING UMYSŁU

To, w jaki sposób radzimy sobie z urazami, zależy w dużej mierze od naszej osobowości. Jakie cechy mogą wpłynąć na pogłębienie, a jakie pomóc w szybszym pokonaniu kontuzji?

ZBLIŻENIE: Upadek Wanjiru

Po niesamowitym występie Samuela Wanjiru w maratonie podczas igrzysk w Pekinie byliśmy przekonani, że wyrośnie z niego następny rekordzista świata na tym dystansie. Opowiadamy jego historię i przypominamy biegaczy, którzy odeszli zbyt wcześnie.

AKADEMIA BIEGANIA: 10 biegów marzeń

Gdyby ktoś zaproponował, że zapłaci za twój udział w dowolnym biegu na świecie – gdzie byś pojechał? Przedstawiamy 10 wyjątkowych biegów, które rozważylibyśmy w pierwszej kolejności. Większość z nich to biegi ultra – ale w pięknej scenerii, wymagające, takie, którymi można się nacieszyć.

WYWIAD: Maciej Więcek

Jeszcze 6 lat temu, gdy startował w swojej pierwszej setce górskiej, nie pomyślałby, że kiedyś będzie biegał i wygrywał tak karkołomne zawody. Teraz kończy wszystkie krajowe biegi na 100 km w ciągu roku, jest piekielnie mocnym zawodnikiem. Zapytaliśmy o jego treningi, życie prywatne, o początki kariery biegowej.

FELIETON

Kulawy pies opowiada, co łączy waleczność i risotto, a także o trudnościach natury technicznej w przeprowadzeniu kontroli antydopingowej po wyścigu w upalny dzień.

TRENING: Bieganie w górach

Bieganie po górach jest bardzo dobrym urozmaiceniem treningu. Dzięki dużej zmienności terenu i tempa można zrobić znacznie więcej kilometrów, niż na płaskim asfalcie. Należy tylko pamiętać, żeby zacząć spokojniej, niż byśmy chcieli.

TRENING: Na bosaka

Jak to jest z tym bieganiem boso? Jedni mówią, że zdrowe, drudzy, że bezsensowne, a trzeci, że ani jedni, ani drudzy się nie znają. Wysłaliśmy naszą tajną broń – mocną biegaczkę i rajdowiczkę z dużą wiedzą na temat fizjoterapii do speca od biegania na boso: Jacka Książkiewicza. Przeczytajcie, czego się dowiedziała.

ZBLIŻENIE: Bohater Kanady

28 czerwca minęła trzydziesta rocznica śmierci Terry’ego Foxa – kanadyjskiego Forresta Gumpa, który po udanej walce z rakiem, z protezą zamiast nogi, ruszył w wielki bieg od wybrzeża do wybrzeża, by zebrać pieniądze na rzecz badań nad nowotworami.

AKADEMIA BIEGANIA: Cudze chwalicie…

Jak wypadają organizowane w Polsce maratony na tle dużych zagranicznych imprez? Natychmiast pomyślicie: źle! Pod względem frekwencji biegaczy i kibiców – rzeczywiście, ale czy pod innymi względami również? Niekoniecznie…

POLSKA W BIEGU

Sezon na truskawki, półmaraton pod Mysią Wieżą i wielki powrót maratonu do Łodzi – nasi korespondenci relacjonują imprezy, a my pytamy Konrada Wtulicha o to, jak powstają organizowane przez niego imprezy w Mławie, między innymi terenowy półmaraton.

TRIATHLON W KRZAKACH

Triathlon zyskuje w Polsce na popularności. Pewnie wśród swoich znajomych macie przynajmniej jedną osobę przygotowującą się do takich zawodów. Ale czy słyszeliście o triathlonie terenowym?

SKRZYNIA BIEGÓW

ŻYCIÓW KA: JOANNA MOSTOWSKA

Joanna Mostowska – dziewczyna żywioł, niespodzianka, wyzwanie. Przejechała przez Tybet rowerem – sama. Zabiera na biegowe treningi niewidomego kolegę, a niedawno otworzyła w Warszawie knajpę dla podróżników „Południk Zero”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger