fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Bieganie maj 2011 – numer jubileuszowy

Ranking sklepów dla biegaczy w Polsce, opowieści o bieganiu w Japonii, trening do maratonu, test butów do biegania naturalnego, dlaczego zawodnicy sięgają po doping? Rozmowa z Tomaszem Lisem, ponadto: opowieści z Tajlandii i Wietnamu. Te i inne tematy znajdziecie w numerze majowym z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: OCENIAMY SKLEPY DLA BIEGACZY

Nasza bystra, dociekliwa i krytyczna wysłanniczka zjeździła całą Polskę, by podzielić się z wami wrażeniami z wizyt w specjalistycznych sklepach biegowych. Obdarzona sporą wiedzą biegaczka ściemniaczka oceniała kompetencję sprzedawców, bogactwo asortymentu i wiele innych elementów, które powinien mieć dobry sklep biegowy. Jesteście ciekawi jej spostrzeżeń?

Przeczytaj artykuły z numeru majowego 2011 on-line.

AKADEMIA BIEGANIA: JAPONIA

Elitarnych zawodników z Japonii praktycznie nie widuje się nawet na renomowanych maratonach na świecie. Im się to nie opłaca. O realiach biegania w Kraju Kwitnącej Wiśni opowiada menadżer biegaczy – Henryk Paskal.

DIETA: Sashimi

Bardzo ostry nóż, przypominający samurajski miecz, surowa ryba i mnóstwo warzyw. Opowiadamy o specjałach kuchni jednych z najszybszych biegaczy na świecie – Japończyków.

TRENING: MARATON

Ukończyć maraton? Wiadomo – marzenie każdego początkującego truchtacza. Nie wszyscy czytelnicy BIEGANIA są wysezonowanymi biegaczami, więc z myślą o nich uruchamiamy cykl przygotowań do debiutu w maratonie. Na start!

TRENING: AQUAJOGGING

Bieganie w wodzie może wzmocnić ciało i poprawić wydolność. Proponujemy kilka sposobów ćwiczeń na basenie.

TRENING: TWÓRCA I TWORZYWO

Historia zna wiele przykładów biegaczy o bardzo dobrych wynikach, którzy nie posiadali trenera. Opowiadamy o wadach i zaletach sytuacji, w której biegacz jest sam sobie trenerem.

TRENING: OBÓZ DOMOWY

Obozy treningowe są coraz popularniejsze wśród amatorów. Wojtek Staszewski podpowiada, jak zorganizować sobie obóz w domu gdy nie ma czasu ani możliwości na wyjazd.

AKADEMIA BIEGANIA: DOPING

Dlaczego zawodnicy po niego sięgają? To kwestia czysto fizyczna, a może dotyczy też sfery psychicznej? Jakie cechy charakteru predysponują do stosowania dopingu? Jakie psychiczne korzyści on przynosi? Jak wiele jest ciemnych stron jego przyjmowania?

WYWIAD: Tomasz Lis

Dziennikarz TVP i redaktor naczelny tygodnika „Wprost” opowiada o tym, dlaczego nie został pływakiem i dziennikarzem sportowym, co najbardziej lubi w bieganiu, co go motywuje, a co zawstydza. I o tym, że bieganie odmładza.

TEST: BUTY NATURALNE

Sprawdziliśmy na własnej skórze flagowe modele kilku firm, mające dać naszym stopom swobodę i przypomnieć im o dawno nieużywanych mięśniach.

HISTORIA: Szewińska kontra Koch

Przypominamy pojedynek między trzykrotną złotą medalistką igrzysk olimpijskich a wschodzącą gwiazdą sprintu – Maritą Koch. Jest wrzesień roku 1977, ciepły dzień na stadionie w Düsseldorfie. Trwa pierwsza edycja lekkoatletycznego Pucharu Świata…

WYPRAWA: 42 km po lodzie i śniegu

Co roku na dalekiej Syberii grupka szaleńców biegnie w maratonie po skutej lodem tafli najgłębszego jeziora na świecie – Bajkału. Temperatury sięgają tu -20 stopni, śniegu jest po kolana, a limit 6 godzin, jak na takie warunki jest wyśrubowany.

SPRZĘT: Kamienie milowe

Gdy widzimy w sklepie but z szarą pianką po wewnętrznej stronie, kojarzymy go z walką z nadmierną pronacją. Kiedy zaczął się trend wspomagania niedoskonałości stóp i jakie były jego przejawy?

TRENING: Michaly Igloi

Dzięki swej niepowtarzalnej metodzie treningowej, bazującej na ogromnej ilości powtórzeń krótkich odcinków, Węgier Michaly Igloi wyszkolił rekordzistów świata na dystansach od 1500 m do 10 000 m na Węgrzech i w USA. Przytaczamy, co wiadomo na jej temat.

WYWIAD: OLA BĘDZIE POLKĄ

Olgę Kalendarovą znaliśmy z wyników imprez. Wygrywała, a jeśli nie, to i tak była na podium. Poznał ją też Paweł Ochal – maratończyk z polskiej elity. Została jego żoną, a teraz chce zostać Polką. Opowiada nam o bieganiu na Ukrainie, przyjazdach do Polski i historii swojej miłości.

FELIETON

POLSKA W BIEGU

Zapytaliśmy naszych „oblatywaczy” imprez o wspomnienia z najlepszych biegów, w których wystartowali do tej pory.

SKRZYNIA BIEGÓW

OBIEŻYŚWIAT: TAJLANDIA I WIETNAM

Już od samego rana jest tak parno, że maraton w Bangkoku startuje o 3 w nocy! Przy okazji biegowych wojaży można pozwiedzać i skosztować różnych osobliwości na ulicznych straganach.

ŻYCIÓWKA

Stefan Batory miał problem z wykładowcami, którzy gniewnie patrzyli na podpisane jego nazwiskiem egzaminy. „Żartowniś” – myśleli. Zaczął biegać, bo lubi jeść, a ważył już 100 kg. W kwietniu wziął udział w etapowym wyścigu na pustyni – Marathon des Sables.

 

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]