fbpx

Dieta > Zdrowie i motywacja

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Opinie na temat biegania na czczo są skrajne, leżące na dwóch przeciwległych biegunach. Z jednej strony kuszeni jesteśmy obietnicami efektywniejszego chudnięcia, z drugiej zaś straszeni katabolizmem mięśni i omdleniami. Zamiast więc stawać po jasnej lub ciemnej stronie mocy, zatopmy się w odcieniach szarości.

Artykuł jest częścią cyklu #długodystansZDROWI, przygotowanym wspólnie z Nationale-Nederlanden, którego celem jest podniesienie świadomości oraz propagowanie zdrowego trybu życia wśród kobiet i mężczyzn aktywnych fizycznie.

Obiecanki-cacanki?

Korzyści biegania na czczo mają wynikać z małej ilości glukozy we krwi po nocnym poście i niczym nieutrudnionym dostępie do tkanki tłuszczowej. Teoria ta wspiera wykonywanie porannych treningów bez dowozu energii w celu redukcji konkretnych zasobów energetycznych – zapasów niechcianej tkanki tłuszczowej.

Skuteczność teorii najlepiej sprawdzić eksperymentalnie – to właśnie zrobili badacze w pracy Body composition changes associated with fasted versus non-fasted aerobic exercise. 20 młodych kobiet na diecie zakładającej restrykcję kaloryczną, z których część trenowała po posiłku a część na czczo. Po 4 tygodniach wyniki okazały się korzystne dla obu grup, ponieważ zredukowały one liczbę kalorii jak i zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie zanotowano natomiast różnic statystycznych pomiędzy tymi grupami, które wskazywałyby na większą skuteczność jednej z metod.

Bieganie na czczo
Bieganie na czczo

Trening na czczo a substraty energetyczne

W innym badaniu przeprowadzonym przez Włochów, 8 mężczyzn – co nie jest zbyt dużą grupą badawczą, ale częstą w sporcie – wykonywało 36 minutowy trening cardio na bieżni z tętnem wynoszącym 65% tętna maksymalnego w wersji na czczo i po niewielkim posiłku. Mierzono u nich zużycie tlenu i wykorzystanie substratów energetycznych poprzez pomiar współczynnika oddechowego.

Współczynnik oddechowy równy 1 świadczy o 100% wykorzystywaniu węglowodanów jako źródła energii. Spadek poniżej 1 przesuwa udział substratów na korzyść tłuszczy.

Całkowita ilość i jakość jedzenia w 24h po treningu była taka sama w obu grupach. Wyniki: zużycie tlenu było istotnie wyższe w grupie jedzącej posiłek przed treningiem, natomiast współczynnik oddechowy był niższy – świadczy to zatem o większym wykorzystaniu tkanki tłuszczowej. 12 i 24 godziny po treningu nadal te parametry przemawiały na korzyść tej grupy.

Tymczasem konkluzja płynąca z przeglądu 23 badań opublikowany w British Journal Of Nutrition jest zgoła inna. Praca ta wspiera tezę większego wykorzystania tłuszczów podczas treningu na czczo. Gdzie tkwi haczyk? W odróżnieniu od pierwszego wspomnianego przeze mnie badania na 20 kobietach, tutaj mamy surowe, krótkoterminowe dane. Brakuje informacji o przełożeniu ich na kompozycję ciała w ujęciu długofalowym.

Dodatkowo warto wspomnieć, że kwasy tłuszczowe to nie tylko te pochodzące zasobów podskórnych, ale również krążące we krwi oraz IMTG. IMTG to triacyloglicerole mięśniowe, które podobnie jak glikogen stanowią szybko dostępne źródło energii. Powolne sesje treningowe promują wykorzystywanie IMTG obok glikogenu i wolnych kwasów tłuszczowych z krwi. Ich wykorzystanie przez organizm będzie miało wpływ na uzyskiwane wyniki w badaniach. Zatem w pracach nie rozróżniających źródeł spalanej energii, sporym uproszczeniem jest stwierdzenie, że pochodzi ona z niechcianych zasobów.

Bieganie na czczo
Bieganie na czczo

Palenie mięśni

Rzeczywiście, przedłużający się lub zbyt intensywny wysiłek powoduje wzrost ryzyka wykorzystania aminokwasów pochodzących z tkanki mięśniowej. Jeśli zależy nam na jej budowaniu, ostre treningi progowe na czczo nie są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z porannych biegów na pustym baku, podaż aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) pomoże w zabezpieczaniu się przed tym procesem.

Nie taki wilk straszny jak go malują

Pomimo braku przewagi odnośnie składu ciała, trening na czczo nie jest całkowicie pozbawiony zalet:

  • Poprawia on wrażliwość na insulinę i powoduje większą wrażliwość mięśni na glukozę, dzięki czemu wspiera wysycanie mięśni glikogenem.
  • Niektóre z protokołów treningowych stosowanych u wysokokwalifikowanych sportowców również uwzględniają trening na czczo. jak wskazują publikacje – może on sprzyjać lepszej odpowiedzi na trening.
    W przypadku koncepcji train high-sleep low są to jednak dwie jednostki treningowe przedzielone przerwą nocną, bez uzupełnienia węglowodanów po pierwszym treningu. To wymagający protokół, który nie powinny być przenoszony na mało zaawansowanych biegaczy-amatorów, którzy mają wciąż duże możliwości poprawy wyników poprzez „tradycyjny” trening.
  • Z bardzo praktycznego punktu – bywa dobrym (a czasem jedynym) rozwiązaniem dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, które potrzebują dużego odstępu czasu między posiłkiem a treningiem, natomiast rano często nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na napięty grafik i inne obowiązki.

Krótka konkluzja

Wybór pory i sposobu odbycia treningu należy do biegacza. Jeśli trening na czczo nie sprawia ci problemów, a widzisz korzyści płynące chociażby z braku dolegliwości żołądkowo-jelitowych – trenuj w ten sposób.
Natomiast jeśli trening na czczo stanowi spore wyzwanie i jest tak naprawdę drogą do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej oraz redukowania kilogramów – trudno mówić o wyższej skuteczności tego rozwiązania.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Agnieszka Falborska

Podoba ci się ten artykuł?

4.3 / 5. 7

Przeczytaj też

W sezonie jesienno-zimowym, polska szerokość geograficzna wystawia naszą motywację na ciężką próbę. Eksperci i projektanci marki Salomon przekonują jednak, że nie musimy rezygnować ze swoich pasji! Salomon, światowy lider w produkcji sprzętu outdoorowego, wykorzystuje innowacyjne […]

Jesień i zima bez kompromisów!  Poznaj nową kolekcję Salomon Trail Running

Choć ciężko o uniwersalną receptę dla wszystkich, to w tym odcinku podcastu i tak pokusimy się o zbiór rad i patentów, jak dobrze przejść przez ostatnie tygodnie przed startem w maratonie. Co warto robić, a […]

Jak nie zepsuć ostatnich tygodni przed startem w maratonie? Jerzy Skarżyński w Czy tu się biega?

Nie żyje Rebecca Cheptegei, ugandyjska olimpijka, która w tragicznych okolicznościach została podpalona przez swojego partnera. Zaledwie niedawno spełniła jedno ze swoich największych marzeń, startując w maratonie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, gdzie zajęła 44. miejsce. […]

Olimpijka z Ugandy nie żyje – brutalny atak zakończył życie Rebecci Cheptegei

4 września rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do Mini Melts Kraków Run, który odbędzie się 21 września – na dzień przed 17. PKO Biegiem Trzech Kopców. Najmłodsi biegacze wystartują przy Błoniach Krakowskich, w okolicy Stadionu […]

Mini Melts Kraków Run: zgłoś swoje dziecko na wyjątkowy bieg przed 17. PKO Biegiem Trzech Kopców!

#RazNa100Lat – pod takim hasłem przebiegają obchody stulecia maratonu w Polsce, które odbędą się już w najbliższą sobotę, 7 września. Happening Biegowy, odsłonięcie tablicy z nazwą Ronda Polskich Maratończyków i spotkania z najsłynniejszymi polskimi maratończykami […]

#RazNa100Lat, czyli celebrujemy stulecie maratonu w Polsce. Wydarzenie już 7 września w Rembertowie

Trening treningiem, a życie życiem. Najlepiej jest, kiedy do maratonu podchodzi się w pełni przygotowanym, po wykonaniu solidnego planu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co zrobić, gdy z jakiegoś powodu w treningu pojawiły się […]

Luki w treningu do maratonu. Jak się ratować w ostatnich 4 tygodniach przed startem?

Jeśli w planach macie jesienne starty biegowe, warto już teraz zadbać o kompleksowe przygotowanie ciała. Nasza ekspertka od treningów funkcjonalnych, Nicole, zaprasza Was do nowego cyklu #TrenujzNicole, w którym co poniedziałek będzie prezentować zestawy ćwiczeń […]

Ruszamy z nowym cyklem treningów funkcjonalnych #TrenujzNicole

Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od startu jednego z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń biegowych tego roku – 13. Półmaratonu Dwóch Mostów! Ta wyjątkowa edycja, która odbędzie się w malowniczym Płocku, przyciągnęła rekordową liczbę uczestników z […]

13. Półmaraton Dwóch Mostów – jedno z ciekawszych wydarzeń sezonu biegowego już za 2 Tygodnie!