fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie

Bieganie styczeń-luty 2011

Biegacz wybiera się do lekarza – ortpopedy i fozjoterapeuty, rozmowa z Dorotą Grucą, dieta zimowa, jak długo powinna trwać przerwa w bieganiu, czy możliwe jest zejście poniżej 2 godzin w maratonie, co zmienia się u biegacza z wiekiem? Te i inne tematy znajdziecie w numerze styczeń-luty 2011.

TEMAT NUMERU: Biegacz idzie do lekarza

Opowiadasz czasem kolegom o tym, co cię ostatnio rozbolało po treningu? Może opowiesz lekarzowi? Pokazujemy ścieżkę, jaką przechodzi biegacz, który ma dosyć odnawiających się drobnych kontuzji.

Przeczytaj artykuły z numeru styczeń-luty 2011 on-line.

TEST: Stroje kompresyjne

ZBLIŻENIE: Dorota Gruca

Zwycięstwo w maratonie w Las Vegas i to w 40. urodziny to wielka rzecz. Dorota Gruca – rekordzistka Polski na 10 000 m, odchodzi na biegową emeryturę w wielkim stylu.

ZBLIŻENIE: Józef Łuszczek

32 lata temu wybrano go sportowcem roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Nasz reporter miał okazję potrenować mistrzem świata w narciarstwie biegowym z 1978 r.

DIETA ZIMOWA

Garść bakalii zaraz po treningu, chili albo imbir do obiadu, witamina C i jogurt – podajemy kilka sposobów, jak trzymać się zdrowo zimą.

SPRZĘT: Na co wydasz tysiaka?

Gdybyś miał w portfelu „luźny” tysiąc złotych, taki, który mógłbyś bez wyrzutów sumienia wydać na swoje hobby… Co byś kupił?

OBIEŻYŚWIAT: Senegal

Łukasz Nitwiński od kilku miesięcy jeździ rowerem po Czarnym Lądzie. Przysyła pocztówkę z Senegalu, gdzie bieganie jest kluczem do dobrej formy w… zapasach.

OBIEŻYŚWIAT: Bornholm

Na duńską wyspę Bornholm położoną na Bałtyku zwykle jeździ się, by spędzić czas na rowerze. Ale można też biegać – 100 km, maraton i półmaraton. Jest pięknie, kameralnie i zaskakująco.

TRENING: Przerwa

Krótki urlop od treningów ma zwykle zbawienny wpływ na nasze ciało i psychikę. Ale jak długa powinna być przerwa, żeby nie stracić formy? Kiedy ją zrobić i jak wrócić do pracy?

AKADEMIA BIEGANIA: Złamać 2 godziny w maratonie?

Do złamania niewyobrażalnej bariery dwóch godzin w maratonie zostały 3 minuty i 59 sekund. Tylko czy aż? Ross Tucker pyta o to, kiedy ta granica zostanie złamana.

OBIEŻYŚWIAT: Maraton w Nowym Jorku

O marznących rękach, tęsknocie za chińskim śpiworem, moście Verazzano i innych niepowtarzalnych klimatach nowojorskiego maratonu opowiadają: Przemysław Babiarz, Jarosław Antosik oraz Radosław Czarnecki.

TRENING: Bieganie a wiek

Czy mechanizmy fizjologiczne u sześćdziesięciolatka i dwudziestolatka w sposób znaczący się różnią? Mówimy jak zmienia się specyfika treningu z wiekiem.

FELIETON

Będzie to rzecz o nietakcie, zdrowiu, kawie i papierosach.

POLSKA W BIEGU

Rozmawiamy z pomysłodawcą Złotego Kibla – nagrody dla najgorzej zorganizowanego biegu, pokazujemy jak rozwija się najstarszy w Polsce stukilometrowy rajd pieszy na orientację – Harpagan.

CIAŁO I UMYSŁ: Wypalenie

Czy chce ci się ostatnio zdecydowanie mniej? Czy myślisz, że trening to zło konieczne? Sprawdź, czy nie dopada cię wypalenie. Tylko nie próbuj szukać w ten sposób usprawiedliwienia dla lenistwa.

DIETA: Mursik

Chcecie wygrywać? Pijcie mursik! Zanim jednak to zrobicie, przeczytajcie, co to takiego.

TRENING: Bieg z narastającą prędkością

Zaczyna się bardzo spokojnie. Pod koniec możemy mieć już naprawdę dosyć. Bieg z narastającą prędkością. Może przybierać różne formy, ale zawsze jest cennym bodźcem.

HISTORIA: Pojedynek w słońcu

1982 r., najbardziej zacięta walka w maratonie bostońskim w historii. Niewiele brakowało, by legendarnego Alberto Salazara pokonał „facet w czapce z daszkiem” – Dick Bearsdley.

AKADEMIA BIEGANIA: Polacy o dopingu

Co polscy biegacze myślą o dopingu? Czy uważają, że inni go stosują? Czy sami by po niego sięgnęli? Przedstawiamy wyniki ankiety przeprowadzonej na 32. Maratonie Warszawskim.

WYWIAD: Sankowski

O tym, co mają finanse do maratonu i jak można jedno w drugim wykorzystać, opowiada Adam Sankowski – prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

ŻYCIÓWKA

Arek Recław opowiada o nawróceniu na sport, rozwodzie i olbrzymiej ciekawości świata.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle

Już od 3 sezonów ASICS METASPEED jest jednym z 2 flagowych modeli startowych japońskiego producenta. Do naszej redakcji trafiła właśnie najnowsza jego odsłona, 3. generacja, czyli ASICS METASPEED SKY PARIS. Jak wypada na tle swoich […]

ASICS METASPEED SKY PARIS – flagowa startówka w trzeciej odsłonie [TEST]