fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Joomla Import

Bieganie wrzesień 2010

Wyostrzanie przed zawodami – na czym polega? Jak trenować gdy brakuje czasu? Odnowa biologiczna, amarantus – idealne “zboże” dla biegacza, biegowe fakty, mity i zagadki niewyjaśniowne. Te i inne tematy znajdziecie w Bieganiu z września 2010.

TEMAT NUMERU: BIEGOWE FAKTY I MITY

Czy święty Paweł biegał? Jak naprawdę było z Filippidesem? Czy istnieje pierwowzór Forresta Gumpa? Sporo w bieganiu jest niewyjaśnionych zagadek. Staramy się z kilkoma uporać.

Przeczytaj artykuły z numeru wrześniowego 2010 on-line.

AKADEMIA BIEGANIA: 800 metrów do złota

Przed mistrzostwami w Barcelonie poprosiliśmy trzech ekspertów o komentowanie na bieżąco startów Polaków na 800 m. Razem z nimi dzień po dniu, śledziliśmy występy naszych medalistów.

DIETA: AMARANTUS

Choć dla nas jest dietetyczną nowością, był używany już przez starożytnych Inków i Azteków. Szarłat – co to za roślina, dlaczego jest dobra dla biegaczy?

MOJA ULUBIONA TRASA BIEGOWA

Gdzieś w Puszczy Boreckiej nieopodal  ruskiej bani można natknąć się na zaspanego jeż. Uważajcie, by go nie rozdeptać!

AKADEMIA BIEGANIA: ZARZĄDZANIE CZASEM

Czasami doba jest za krótka – podajemy kilka sposobów na to jak pogodzić codzienne życie z treningiem.

ZDROWIE: Odnowa biologiczna

Życie biegacza to nie tylko trening jedzenie i spanie. Trzeba też znaleźć czas na odnowę biologiczną.

NIEZBĘDNIK

Jeśli walczysz o życiówkę w maratonie czy na “dychę” zastanów się czy nie ugrasz kilku cennych sekund na ty jak pokonujesz zakręty na trasie.

KAMIENIE MILOWE: Systemy amortyzacji

Zanim buty do biegania stały się tym, czym są dzisiaj, szukano sposobów na ich ulepszenie, m.in. w mechanicznych systemach amortyzacji.

ZDROWIE

Zmęczenie to wszechogarniająca nas niemoc – składa się na nie m.in. przegrzanie organizmu i odwodnienie, ale nie tylko…

DIETA: NAPÓJ SPORTOWY WŁASNEJ ROBOTY

Na rynku jest ich bardzo wiele. Gdybyście jednak pokusili się o przygotowanie własnego izotoniku, podajemy kilka przepisów.

ZBLIŻENIE: JAKUB KARP

Jak zostać w Polsce wydawcą książek, a szczególnie tych dotyczących sportu? Na te i inne pytania odpowiada nam Jakub Karp.

TRENING: ZAKWASZENIE

Czy tempo i obciążenia treningowe jakie sobie fundujemy jest właściwe i w jakiej dziś jesteśmy formie – to okazuje się być mierzalne, wystarczy sprawdzić poziom kwasu mlekowego.

FELIETON

Zapraszamy do nowej rubryki w piśmie. Czasem warto spojrzeć na problemy z innej perspektywy.

TRENING: Tapering czyli wyostrzanie

Chcesz poprawić swój wynik? Kto nie chce! Może skutecznym sposobem okaże się wyostrzanie przed startem?

OBIEŻYŚWIAT: SKOPJE

Biegający Szakale zabierają nas na maraton do Macedonii.

POLSKA W BIEGU

Przedstawiamy relację z lipcowych mistrzostw świata w biegach na orientację, wracamy na trasę Maratonu Gór Stołowych oraz na On-Sight Adventure Race.

ŻYCIÓWKA: Marcin Rosłoń

Piłkarz, który stał się biegaczem.

HISTORIA: Ugandyjskie złotko – John Akii-Bua

Jako jedyny zdobył dla Ugandy złoty medal olimpijski. Miało to miejsce w 1972 roku. Pierwszy pokonał dystans 400 m przez płotki w czasie poniżej 48 sek. John Akii-Bua

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca