fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Czytelnia

Bieganie wrzesień 2011

Triathlon to nowa sportowa moda czy kolejny krok rozwoju dla biegacza? Jak wyglądają porządnie zużyte inov-8 x-talon 212, rozmowa z Yaredem Shegumo, kuchnia ukraińska i kolejny odcinek cyklu „Misja maraton”. Te i inne tematy znajdziecie w numerze wrześniowym z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: Popyt na żelazo
Z roku na rok liczba osób chcących zmierzyć się z triathlonem rośnie – i to bardzo szybko. Czy to nowa sportowa moda, czy po prostu kolejny krok w poszukiwaniu wyzwań? Ile pracy trzeba włożyć, by móc wystartować w triathlonie? Ile pieniędzy trzeba zainwestować w sprzęt i treningi? Przed kim stoją jakie trudności i kto ma łatwiej – biegacz, kolarz czy pływak?

Przeczytaj artykuły z numeru wrzesień 2011 on-line.

NIEZBĘDNIK

Przegląd rynkowych nowości wśród bluz, terenowa PUMA i wsparcie dla małego i dużego biustu.

ROZMOWA: YARED SHEGUMO

Pochodzi z Etiopii, do nas przyjechał mając 16 lat. Pozostał jako uchodźca, i odwdzięczył się Polsce rekordem na 3000 metrów w hali. Jak wielu Polaków – wyjechał do Anglii szukać pracy. Ale wrócił i zamierza podbić biegi uliczne.

DIETA: KUCHNIA ZZA BUGA

Jakie danie najbardziej kojarzy się z Ukrainą? Barszcz! Czerwony od buraków, pełen warzyw – lekka, wartościowa zupa. Do gotowania zaprosiliśmy biegaczkę–amatorkę z Ukrainy.

TRENING: MISJA MARATON

Ostatnie ważne decyzje. Wiesz już, co zjesz? Na jaki czas pobiegniesz i jakie to tempo? Małgorzata Sobańska i Piotr Mańkowski podpowiadają debiutantowi, jak przygotować się do startu

RAPORT KORONERA

Biegi na orientację nie mają litości dla butów. Zobaczcie, jak wyglądają porządnie zajechane inov-8 x-talon 212 – buty stworzone do szybkiego biegania w terenie.

MISTRZOWIE ORIENTACJI

Biegi na orientację nie są dyscypliną łatwą do oglądania – zawodnicy wypadają z krzaków z zawrotną prędkością tylko po to, by zaraz znów w nich zniknąć. Trasa jest objęta tajemnicą, bo „orientalistom” wystarczy tylko jeden rzut oka na mapę, by zapamiętać większość jej szczegółów. Zawodnikowi z ulicy ciężko jest utrzymać ich tempo w krzakach, nawet jeśli nie ma mapy – ma za zadanie tylko się utrzymać…

ROZMOWA: Robert Celiński

Robert opowiada o charakterze mistrzostw świata weteranów, ich klimacie i poziomie rywalizacji.

SPRZĘT: MP3

Lubimy biegać z muzyką w uszach. Odpręża, dodaje mocy. Przetestowaliśmy kilka odtwarzaczy dostępnych na rynku, zwłaszcza te przeznaczone dla sportowców.

FELIETON

Większość z nas, biegaczy–amatorów, zaczytana w otchłaniach internetowych mądrości i planów, wierzy, że trenuje dobrze i mądrze. Ale czy pisanie o nieopisywalnej więzi ciało–umysł nie jest oby współczesnym „tańcem o architekturze”?

TRENING UMYSŁU

Udany występ na zawodach nie zależy tylko od tego, jak dobrze trenowaliśmy nasze ciało przez ostatni okres. Wiele na niekorzyść może zdziałać stres czy złe przygotowanie w dniu startu. Jak psychicznie się do niego przygotować? Jak się wyciszyć, zmotywować, skoncentrować?

SPRZĘT: WKŁADKI DO BUTÓW

Jeśli tylko zdecydujemy się wyjąć z butów oryginalne wkładki i poeksperymentować – opcji na polskim rynku znajdziemy zatrzęsienie. Jedne mają wspomagać amortyzowanie wstrząsów, inne dodawać naszym stopom sprężystości w wybiciu, jeszcze inne mają korygować ustawienie nóg.

TRENING: BEZ PLANU, ALE Z GŁOWĄ

Biegacz w miarę swego rozwoju, nabieganych kilometrów i lat treningu przechodzi przez kolejne fazy – między innymi przez fazę zachwytu gotowymi planami treningowymi, dostępnymi w internecie. Nadchodzi jednak również czas, gdy zaczynamy kombinować i dostosowywać trening do siebie.

DIETA: Co zakwasza a co odkwasza organizm?

Gdybyś miał obstawiać, jakie działanie ma sok cytrynowy – powiedziałbyś, że zakwaszające czy alkalizujące? Jednym z naszych problemów jest zakwaszenie organizmu po ciężkim treningu – może ono wzrastać lub spadać po spożyciu określonych produktów.

Obieżyświat: Maraton Gór Stołowych

Kręte, wąskie ścieżki, ginące niekiedy w labiryncie skał – trasa Maratonu Gór Stołowych zawsze jest trochę tajemnicza, zawsze zaskakuje. Jest trudna, obfituje w strome podbiegi i zbiegi, a na koniec pojawiają się schody…

WIELKIE POJEDYNKI

Kim jest człowiek, który po raz pierwszy przełamał barierę godziny w półmaratonie? Ten, który wygrał 100. maraton w Bostonie? Moses Tanui – jeden z najwybitniejszych kenijskich długodystansowców. Jego droga skrzyżowała się z drogą Hailego Gebrselassie w Stuttgarcie w 1993 roku – ten kontrowersyjny bieg by ł początkiem kariery młodego Etiopczyka.

POLSKA W BIEGU

Rozmowa z Krzysztofem Pietrzykiem – który zyskał rozgłos dzięki zachowaniu fair play w Łodzi, relacje z triathlonu w Górznie i Rawie Mazowieckiej, opowieśćo Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów.

SKRZYNIA BIEGÓW

ŻYCIÓWKA: TADEUSZ RUTA

Ma na koncie ponad 50 maratonów i 52 biegi ultra. Zaczął biegać, gdy miał 50 lat. W domu jest nieformalny zakaz rozmów o bieganiu, dla jego żony tych wyjazdów jest po prostu za dużo.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 […]

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło z historią w tle

Już od 3 sezonów ASICS METASPEED jest jednym z 2 flagowych modeli startowych japońskiego producenta. Do naszej redakcji trafiła właśnie najnowsza jego odsłona, 3. generacja, czyli ASICS METASPEED SKY PARIS. Jak wypada na tle swoich […]

ASICS METASPEED SKY PARIS – flagowa startówka w trzeciej odsłonie [TEST]