fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Bieganie żegna kilka wybitnych postaci

Gabriele "Gabe"Grunewald trains at Macalester College in St. Paul, Minn, May 8, 2017. The Minnesota championship runner who has inspired many during her long, public fight against cancer is in grave condition. Grunewald's husband says she was moved to comfort care at a Minneapolis hospital Sunday, June 9, 2019. (Carlos Gonzalez/Star Tribune via AP)

Gabriele “Gabe”Grunewald  czerwiec 2019. (Carlos Gonzalez/Star Tribune via AP)

Rok 2019 dobiega końca. Poza podsumowaniem najważniejszych wydarzeń, żegnamy kilka postaci wybitnych, które na zawsze zapisały się w historii sportu. Aż trudno uwierzyć, że tych osób już nigdy nie zobaczymy w światku biegania.

Tegoroczne podsumowanie najważniejszych biegowych wydarzeń roku 2019 znajdziecie w naszym e-tygodniku. W minionych dwunastu miesiącach działo się naprawdę wiele. Poza wydarzeniami radosnymi były też smutne. Pożegnaliśmy kilka znaczących postaci biegania. Przypominamy je w niniejszym tekście.

Najgłośniejszą na świecie śmiercią była ta najmniej sprawiedliwa. Młoda amerykańska biegaczka, Gabriella Grunewald, zmarła w wieku 32 lat na raka. Osiągnęła sporo, ale wydawało się, że największe sukcesy pozostają wciąż przed nią. Jej odejście wywołało poruszenie na całym świecie, również w Polsce. Gabe założyła fundacje pomagającą osobom chorym, która nadal działa.

Zaledwie kilka dni temu świat biegania otrzymał cios z innej strony. 81-letni Peter Snell, były mistrz olimpijski i rekordzista świata w biegach na 800 i 1500 metrów zmarł niespodziewanie podczas poobiedniej drzemki. Był jednym z najwybitniejszych biegaczy XX wieku, inspirującą postacią i najsłynniejszym podopiecznym legendarnego trenera Arthura Lydiarda.

W Polsce odszedł biegacz zupełnie nieporównywalnego poziomu sportowego, ale o porównywalnej klasie – 93-letni Jan Niedźwiecki. W biegach ulicznych na przełomie XX wieku był najbardziej charakterystyczną postacią – znany jako dziarski staruszek, który na mecie ukończonego biegu wykonywał radosne salto. Przed laty od niego zaczynały się wszystkie transmisje telewizyjne z ważnych w Polsce biegów ulicznych.

Warszawa, 2006-11-11. Bieg Niepodleg³oœci w Warszawie. N/z: Jan NiedŸwiecki , który ma na swoim koncie ponad 100 maratonów na starcie lsz/bp PAP/Leszek Szymañski

Warszawa, 2006-11-11. Fot: PAP/Leszek Szymañski

Nieco mniej znany w powszechnym odbiorze był polski trener, który miał i nadal ma ogromny wpływ na filozofię treningu maratońskiego. Wiesław Kiryk to szkoleniowiec, który jako ostatni prowadził w Polsce naprawdę mocną, liczącą się w świecie grupę długodystansową. Rozpowszechnił także treningi w Szklarskiej Porębie. Zmarł w wieku 86 lat, a wśród jego podopiecznych byli m.in. rekordziści Polski w maratonie – Grzegorz Gajdus i Leszek Bebło.

O bardziej radosnych wydarzeniach biegowych minionego roku poczytasz w e-Tygodniku Magazyn Bieganie, gdzie podsumowujemy mijający rok.

79386376_1621430204665676_3909756154577682432_o

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali