fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Relacje z biegów > Wydarzenia

Biegi mikołajkowe 2015 – podsumowanie

Bieg Mikołajkowy

XX Żoliborski Bieg Mikołajkowy, fot. Jakub Karasek

W ostatni weekend przez Polskę przetoczyła się cała masa biegaczy w strojach lub przynajmniej czapkach Świętych Mikołajów. To już tradycja, że w okolicach 6 grudnia w całym kraju odbywają się biegi mikołajkowe. W przypadku wielu tegorocznych imprez aura była bardziej wiosenna niż zimowa, co zachęciło wiele osób do spędzenia weekendu aktywnie. Przedstawiamy podsumowanie wybranych biegów mikołajowych 2015.

 XIII Półmaraton Świętych Mikołajów 

Od kilku lat biegową stolicą Polski w okolicach 6 grudnia jest Toruń. W tym roku po raz kolejny Festiwal Biegów Świętych Mikołajów zgromadził kilka tysięcy uczestników. Tradycyjnie już wszyscy startujący ubrani byli w czerwone czapki i koszulki lub inne stroje związane z charakterem biegu. Niemal 3000 biegaczy ukończyło XIII Półmaraton Świętych Mikołajów w Toruniu. W ramach odbywającego się Festiwalu, obok biegu na dystansie 21,097 km, zawodnicy rywalizowali również na 10 km. Krótszy dystans pokonało 878 osób.

Festiwal Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu:

Rywalizację sportową zdominowali reprezentanci Ukrainy, wygrywając 3 z 4 głównych biegów. Zwycięzcą półmaratonu w kategorii mężczyzn został Sergii Okseniuk, który tylko w tym roku wziął udział w ponad 30 biegach w całej Polsce. Wśród kobiet na dłuższym dystansie najlepsza okazała się Andżelika Dzięgiel. Torunianka odniosła już 3. zwycięstwo z rzędu w tej imprezie (4. w ogóle) i był to jedyny polski, a jednocześnie lokalny, akcent na najwyższym stopniu podium. Bieg na 10 km wygrał Dmytro Didovidiuk, a wśród pań najszybciej na mecie pojawiła się również chętnie startująca w naszym kraju Khrystyna Bogomiagkova. Warto zwrócić uwagę, że drugie miejsce w rywalizacji kobiet na krótszym dystansie zajęła Mistrzyni Świata w maratonie z 1991 r. Wanda Panfil.

Wyniki Półmaraton

Półmaraton kobiety:

 1. Andżelika Dzięgiel 1:24:36
 2. Anna Pechko (Ukraina) 1:25:09
 3. Joanna Rutkowska 1:26:00

Półmaraton mężczyźni:

 1. Sergii Okseniuk (Ukraina) 1:10:27
 2. Ruslan Pechnikov (Ukraina) 1:10:29
 3. Patryk Łukaszewski 1:12:02

Wyniki 10 km Świętych Mikołajów

10 km Świętych Mikołajów kobiety:

 1. Khrystyna Bogomiagkova (Ukraina) 38:56
 2. Wanda Panfil 41:58
 3. Katarzyna Plewa 43:01

10 km Świętych Mikołajów mężczyźni:

 1. Dmytro Didovidiuk (Ukraina) 36:30
 2. Mateusz Krawiecki 37:04
 3. Grzegorz Deptuła 37:05

 XX Żoliborski Bieg Mikołajkowy 

Już po raz 20. Żoliborz uczcił 6 grudnia na biegowo. Na starcie XX Żoliborskiego Biegu Mikołajkowego na dystansie 10 km nie zabrakło mocnych nazwisk. Wśród mężczyzn zdecydowanym faworytem był halowy rekordzista Polski na 3000 m Łukasz Parszczyński. W gronie kobiet o zwycięstwo walczyć miały Angelika Mach i Izabela Parszczyńska. Faworyci nie zawiedli i chociaż nie udało się pobić rekordu trasy (należącego do Jakuba Nowaka, który w 2014 r. osiągnął czas 30:50), impreza stała na wysokim poziomie sportowym.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio były takie fajne warunki do biegania, więc jeżeli ktoś chciał zrobić jakiś dobry czas i nabiegać życiówkę, to dzisiaj była ku temu dobra okazja. Ja potraktowałam ten start jako mocniejszy trening, gdyż jeszcze dzisiaj jadę na obóz do Szklarskiej Poręby i chciałam się troszeczkę przetrzeć – powiedziała zwyciężczyni rywalizacji kobiet Angelika Mach.

Oprócz biegu głównego w ramach XX Żoliborskiego Biegu Mikołajkowego odbyły się również biegi dzieci oraz marsz nordic walking.

Bieg Mikołajkowy

XX Żoliborski Bieg Mikołajkowy, fot. Jakub Karasek

Wyniki

Kobiety 10 km:

 1. Angelika Mach 36:17
 2. Izabela Parszczyńska 37:00
 3. Olga Kowalska 39:53

Mężczyźni 10 km:

 1. Łukasz Parszczyński 31:02
 2. Jakub Pudełko 31:49
 3. Piotr Parfianowicz 32:20

 XV Ogólnopolski Bieg Mikołajkowy Powitanie Zimy 2015 

Szybkie bieganie zapowiadało się również w Jarosławcu. Walkę o zwycięstwo w XV Ogólnopolskim Biegu Mikołajkowym Powitanie Zimy stoczyli Tadeusz Zblewski oraz Piotr Pobłocki. Lepszy okazał się młodszy o niemal 20 lat Tadeusz Zblewski, ale rekordzista Polski w kategorii M50 na dystansach 5 km, 10 km i 21,097 km stracił do zwycięzcy ledwie kilka sekund. Wśród pań prym wiodły córki pana Piotra – Kamila i Katarzyna Pobłockie. Zawody w Jarosławcu ukończyło łącznie 252 osoby.

Wyniki

Kobiety 10 km:

 1. Kamila Pobłocka 38:31
 2. Katarzyna Pobłocka 38:45
 3. Joanna Terefenko 38:57

Mężczyźni 10 km:

 1. Tadeusz Zblewski 33:04
 2. Piotr Pobłocki 33:13
 3. Radosław Russ 34:35

 II Bieg Mikołajkowy Poznań 

W Poznaniu uczestnicy mieli do wyboru dystans 10 km lub 4,3 km, a trasa prowadziła wokół Jeziora Strzeszyńskiego. W ramach imprezy odbyły się również biegi dziecięce oraz marsz nordic walking. II Bieg Mikołajkowy okazał się dużym sukcesem, o czym świadczy m.in. fakt, że w biegach dorosłych udział wzięło 1794 uczestników. Oznacza to wzrost frekwencji w porównaniu z poprzednią edycją zawodów o ponad 40%!

Film z biegów dziecięcych w ramach II Biegu Mikołajkowego w Poznaniu można obejrzeć na YouTube:

Wyniki

Kobiety 10 km:

 1. Małgorzata Kołacka 39:43
 2. Agnieszka Witczak-Flajszer 40:42
 3. Magdalena Cetner 42:36

Mężczyźni 10 km:

 1. Szymon Bytniewski 33:58
 2. Zbigniew Kledzik 34:10
 3. Dariusz Śliwiński 35:30

 Charytatywny Bieg Mikołajów 

Z okazji 6 grudnia oprócz dużych imprez na kilkaset a nawet kilka tysięcy uczestników, co roku odbywa się także szereg bardziej kameralnych biegów. Przykładem może być organizowany przez Fundację BezMiar Charytatywny Bieg Mikołajów w Puławach, w którym udział wzięło 129 uczestników. Tego typu imprezy charakteryzują się często nie tylko niepowtarzalną atmosferą, ale również interesującymi pomysłami. W przypadku puławskiego biegu ciekawostką jest, że każdy z uczestników, oprócz wniesienia opłaty startowej (w wysokości 10 lub 20 zł w zależności od daty dokonania wpłaty), był zobowiązany podczas odbioru pakietu do przekazania podarunku rzeczowego o wartości min. 10 zł na rzecz potrzebujących. Zgodnie z prośbą organizatorów, podarek miał mieć formę różnego rodzaju konserw. Beneficjentami pomocy ze strony biegaczy były osoby bezdomne – podopieczni Schroniska Świętego Brata Alberta w Puławach.

Bieg Mikołajkowy Puławy

Charytatywny Bieg Mikołajkowy w Puławach, fot. Dorota Sitkowska

Wyniki

Kobiety 10 km:

 1. Maria Pytel 39:48
 2. Dorota Parka 42:59
 3. Katarzyna Iwaniuk-Mroczek 44:27

Mężczyźni 10 km:

 1. Andrzej Starzyński 33:29
 2. Przemysław Szymanowski 33:41
 3. Kazimierz Kamola 38:06

 Bieg Mikołajów – Zakopane, Warszawa, Wrocław, Poznań 

Charytatywny cel przyświecał również Biegowi Mikołajów, który odbył się w 4 miastach: Zakopanem, Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Motto imprezy organizowanej przez Fundację Góry Przenosić im. Tytusa Chałubińskiego oraz Fundację Lotto Milion Marzeń brzmiało „Biegnijmy na zdrowie, po zdrowie dzieci!”, a każdy przebiegnięty kilometr miał wartość 1 złotówki przekazywanej na cele charytatywne. W poszczególnych miastach biegacze wspierali jedną z 4 organizacji działającej na rzecz najmłodszych. Zmagania z dystansem ok. 10 km ukończyło 1767 osób, a największą liczbę uczestników (826 osób) zgromadziła stołeczna edycja.

Bieg_Mikołajów

Warszawska edycja Biegu Mikołajów odbyła się na torze wyścigów konnych Służewiec. Fot. Krzysztof Dubiel

Wyniki Zakopane

Wyniki Warszawa

Wyniki Wrocław

Wyniki Poznań

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia oraz przebieg choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem.

Witamina D a koronawirus powodujący COVID-19

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?

A modern globe audit is a general purpose pair of quality control tools. It is a collection of quality evaluation tools and metrics that are used with respect to both evaluating and monitoring quality of […]

Advantages of Modern Environment Audit