fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Biegi Niepodległości z największą frekwencją na jesieni 2014

medale pamiątkowe

Fot. PAP

12 295 osób dotarło na metę Biegu Niepodległości w Warszawie, co uczyniło go największym biegiem masowym w Polsce w 2014 roku.

Frekwencja stołecznej dyszki  wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 21% i to mimo rosnącej konkurencji w postaci lokalnych biegów o charakterze patriotycznym, których w samej Warszawie i najbliższej okolicy odbyło się przez cały weekend kilkanaście, a w sam wtorek – przynajmniej kilka.

Wysoką frekwencję odnotował też Bieg Niepodległości w Gdyni, w którym wystartowało 6626 osób – też o ok. 20% więcej niż przed rokiem.

W Warszawie zwyciężyli Łukasz Parszczyński i Iwona Lewandowska, w Gdyni – Łukasz Kujawski i Marta Krawczyńska.

Oba biegi poważnie namieszały w TOP-10 największych polskich biegów mijającego roku. Warszawski Bieg Niepodległości w ubiegłym roku zajmował drugie miejsce, wyraźnie ustępując Biegnij Warszawo. W tym roku to do niego należy niekwestionowane zwycięstwo. Gdyńska dycha prawdopodobnie awansuje z ósmego miejsca pewnie w okolice szóstego. Tego rankingu już chyba nic nie zmieni.

Największe biegi masowe w tym roku w Polsce to:

  • XXVI Bieg Niepodległości,
  • 9. PZU Półmaraton Warszawski,
  • Biegnij Warszawo,
  • 10 km w ramach Orlen Warsaw Marathon,
  • 36. PZU Maraton Warszawski,
  • Bieg Niepodległości w Gdyni,
  • 15. Poznań Maraton.

Co zdecydowało o sukcesie listopadowych biegów niepodległości po spadkach w jesiennych biegach? Powodów mogą być tysiące, ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że o sukcesie zdecydowały – dystans, termin i… doskonała pogoda. Nie bez znaczenia była też okazja.

Dystans, bo 10 km dla rosnącej rzeczy biegaczy jest już dystansem oswojonym, którego nie należy się bać i na który zabiera się – jak na niedzielny spacer – dzieci i psa. 10 km dla biegacza po maratonie jest jak przyjemny masaż mięśni z szansami na życiówkę, dla tego, kto ma w planie maraton nawet za tydzień – to może być dokonały ostatni akcent treningowy. Bieg na 10 km, w przeciwieństwie do maratonu, średnio sprawna osoba jest w stanie ukończyć, nawet jeżeli nie dysponuje wielkim stażem biegowym.

Termin, bo listopad to dla większości polskich biegaczy czas po głównym starcie sezonu, kiedy mogą sobie pozwolić na małą niesubordynację w planach treningowych. Listopadowy bieg to może być ładne zamknięcie, ukoronowanie sezonu, ale może też być udany start treningowy do wiosennego startu i początek nowego sezonu.

Pogoda, bo tegoroczna aura, przy której w pierwszych dniach listopada możemy biegać w lekkich strojach, kiedy nie musimy chronić się przed wiatrem i deszczem, kiedy wyjście na trening jest trochę jak wspomnienie lata i wakacji – wybitnie sprzyja biegaczom. Także przyjemna, komfortowa temperatura w samym dniu biegu i dyskretnie przedzierające się przez chmury, przynajmniej w Warszawie, słońce na pewno sprawiły, że biegacze licznie stawili się na starcie.

Okazja wreszcie, bo wiele osób na co dzień biegających mało lub w ogóle niebiorących udziału w masowych biegach, w biegach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne – uczestniczy, traktując to jako wyraz swojego patriotyzmu. Jedni organizują marsze niepodległości, inni – biegają niepodległość. Każdemu według potrzeb. Biegaczom, jak widać, potrzeba jesiennych szybkich dyszek na atestowanych powtarzalnych trasach. I przesłania, tej świadomości, że bieg to nie tylko bieg, ale coś więcej.

mm
Anna Pawłowska-Pojawa

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV2, 21. PKO Poznań Maraton zostaje przełożony na 17 października 2021 roku. – W organizacji naszych Imprez zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy na bezpieczeństwo. Nadal w tej kwestii nic […]

21. PKO Poznań Maraton przełożony na rok 2021!