fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Biegi średnie na świecie w 2014 – mężczyźni [PODSUMOWANIE]

Biegi srednie 2014 - podsumowanie Fot. Getty Images

Nijel Amos z Botswany cieszy się ze zdobycia złotego medalu na dystansie 800 m w Glasgow (styczeń 2014). Fot. Getty Images

Rok 2014 był na bieżni jednym z tzw. sezonów przejściowych. Nie odbywała się żadna wielka impreza międzynarodowa – ani mistrzostwa świata, ani Igrzyska Olimpijskie. W związku z tym najważniejszymi zawodami na arenie międzynarodowej były mityngi Diamentowej Ligi, z aktywnym udziałem Polaków.

800 metrów

Jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu był powrót do startów mistrza olimpijskiego i rekordzisty świata, Kenijczyka Davida Rudishy. Nękany kontuzjami przez cały rok 2013 nie wystartował m.in. w mistrzostwach świata. W ostatni weekend maja 2014 Rudisha pobiegł 800 metrów po raz pierwszy od roku, podczas mityngu Diamentowej Ligi w Eugene w USA. Powrót wyszedł przeciętnie – czas 1.44,87 i siódme miejsce. W dalszych startach Kenijczyk poprawił ten wynik na 1.42,98, co w podsumowaniu roku było piątym wynikiem na świecie. Poziom niezły, ale nadal otwarte pozostaje pytanie, czy Rudisha jest w stanie wrócić do najwyższej formy i znowu atakować rekord świata?

Najszybszy bieg sezonu miał miejsce w Monaco. Zwyciężył tam Nijel Amos z Botswany, wicemistrz olimpijski, rekordzista świata juniorów oraz zwycięzca całej serii Diamentowej Ligi w 2014 r. Gdyby nie Rudisha, prawdopodobnie Amos walczyłby o tytuł najwybitniejszego biegacza w historii na dystansie 800 metrów, mimo bardzo młodego wieku.

Z Monaco pochodzi pięć najlepszych wyników tego sezonu. Amos – 1.42,45. Drugie miejsce zajął Francuz Pierre-Ambroise Bosse. Jest on przykładem na to, że wyniki nie biegają, a rozegranie trzech startów podczas imprezy mistrzowskiej to zupełnie inna rywalizacja niż wygodne ściganie się za „zającem” na mityngu. Bosse w Monaco uzyskał fantastyczne 1.42,53, rekord Francji, najlepszy czas w Europie i teoretycznie przed mistrzostwami Europy wydawał się murowanym faworytem. Jednak ani Adam Kszczot, ani Marcin Lewandowski nie obawiali się bezpośredniej rywalizacji. W rozmowach wspominali o tym, że Bosse nie jest zbyt dobrym taktykiem. Potwierdziło się to w Zurychu. Francuz po fatalnym taktycznie biegu zajął ostatnie miejsce, przegrywając z trójką naszych reprezentantów, z których dwóch zdobyło medale.

Trzeci w Monaco był Etiopczyk Mohammed Aman – 1.42,83. W 2013 r. był najlepszy na świecie, ale tylko pod nieobecność Rudishy i Amosa. Gdy rywale wrócili po kontuzjach, będzie mu znacznie trudniej o medale. Pokazał jednak, że cały czas liczy się w walce, podobnie jak na Igrzyskach w Londynie, gdzie zdobył brązowy medal.

800 metrów to konkurencja, w której Polacy liczą się na świecie jak w żadnej innej. Na 13. miejscu listy wynikowej znajduje się Adam Kszczot. Polak zdobył mistrzostwo Europy, ale w wywiadach podkreślał, że 1.44,02, swój najlepszy tegoroczny wynik, uznaje za dość słaby czas i może biegać znacznie szybciej. Na 14. miejscu mamy Marcina Lewandowskiego – 1.44,03. Na 27. miejscu – brązowego medalistę mistrzostw Europy, Artura Kuciapskiego – 1.44,89. W żadnej innej konkurencji biegowej w pierwszej trzydziestce na świecie nie ma aż trzech Polaków.

Z innych ciekawych wyników zwraca uwagę 1.43,34 Asbela Kipropa, Kenijczyka, który na co dzień jest specjalistą od dystansu 1500 metrów. Kiprop wygrał mityng Diamentowej Ligi w Paryżu na 800 m, a w Monaco atakował rekord świata na 1500 metrów, tracąc szansę na wzięcie udziału w najszybszym biegu sezonu na dystansie dwóch okrążeń stadionu.

Najszybsi na świecie w 2014 – 800 m:

1. Nijel Amos (Botswana)- 1.42,45
2. Pierre-Ambroise Bosse (Francja) – 1.42,53
3. Mohammed Aman (Etiopia) – 1.42,83
4. Ferguson Rotich (Kenia) – 1.42,84
5. David Rudisha (Kenia) – 1.42,98

1500 metrów

Dystans 1500 metrów nie jest tak emocjonujący dla Polaków jak krótsze 800 metrów. Nie mamy i właściwie nigdy nie mieliśmy nigdy milera, który liczyłby się w światowej rywalizacji. Trudno znaleźć jedną przyczynę, prawdopodobnie jest to nieodpowiedni trening, słabe warunki klimatyczne w kraju oraz brak możliwości odpowiednich startów dla naszych najszybszych biegaczy. Na razie musimy zadowolić się oglądaniem rywalizacji na forum światowym bez udziału rodzimych zawodników.

W 2014 r. światowa czołówka biegała tak szybko, jak nigdy od zakończenia kariery przez Marokańczyka Hichama el Guerroja. W Monaco po raz pierwszy od wielu lat ktokolwiek wspominał o poprawieniu jego rekordu świata. Próbował tego dokonać Kenijczyk Asbel Kiprop. Doszło jednak do niespodzianki. Bieg był zabójczo szybki, ale zwycięzcą wcale nie okazał się dominujący na świecie w ostatnich latach Kiprop. Wyprzedził go kolega z drużyny i specjalista od szybkich biegów za „zającami”, Silas Kiplagat. Nie radzi sobie kompletnie w imprezach mistrzowskich, podobnie jak Francuz Bosse, ale na mityngach jest bardzo skuteczny. W Monaco uzyskał czas 3.27,64.

Do Kenjczyków należą cztery najlepsze czasy sezonu, w tym dwa uzyskał Kiprop. Poza nim i Kiplagatem w Diamentowej Lidze pojawiła się nowa twarz. Nieznany wcześniej Ronald Kwemoi z Kenii niespodziewanie został mistrzem swojego kraju, a wkrótce poprawił rekord świata juniorów i w pierwszym międzynarodowym sezonie uzyskał imponujący wynik – 3.28,81. To chyba największa niespodzianka roku 2014.

Halowy mistrz świata Ayanleh Souleiman z Dżibuti jest na liście czwarty. Najszybszym zawodnikiem urodzonym poza Afryką został Nowozelandczyk Nick Willis, który po raz pierwszy w karierze uporał się z barierą 3:30, uzyskując czas 3.29,91. Szybko biegali Amerykanie – Leonel Manzano 3.30,98, Matt Centrowizt 3.31,09.

Najszybszym Europejczykiem był w 2014 Norweg Henrik Ingebrigtsen, który uzyskał fantastyczny progres i czas 3.31,46. Najszybszy Polak, Marcin Lewandowski, zajął na liście wynikowej dopiero 88. miejsce z czasem 3.38,19.

Najszybsi na świecie w 2014 – 1500 m:

1. Silas Kiplagat (Kenia) – 3.27,64
2.Asbel Kiprop (Kenia) – 3.28,45
3. Ronald Kwemoi (Kenia) – 3.28,81
4. Ayanleh Souleiman (Dżibuti) – 3.29,58
5. Abdalaati Iguider (Maroko) – 3.29,83

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?