fbpx

Blogi > Blogi > Paulina Ożarowska > Slider

Biegiem na wakacje

Wyjazd na wakacje może być doskonałą okazją do kontynuowania treningów biegowych. Nowe ścieżki, odmienne ukształtowanie terenu, lub po prostu piękne widoki dodadzą ci sporo energii nie tylko podczas treningu, ale również będą miłym wspomnieniem po powrocie.

Jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby mi do głowy, że pakując się na wakacje jedną z pierwszych rzeczy wrzucanych do walizki będzie strój do biegania. Niektórzy sądzą, że jedziemy na wakacje, żeby odpocząć. Oczywiście można spędzić całe dwa tygodnie nie ruszając się z hotelu. Jednak w mojej opinii aktywny odpoczynek daje ogromną radość i niesamowity „reset” psychiczny. A od momentu, gdy zaczęłam biegać jestem także gorącą zwolenniczką kontynuowania treningów na wakacjach.

A oto kilka przykładów dlaczego warto do walizki wrzucić buty biegowe.

1. Nowe otoczenie

Wyobraź sobie trening wzdłuż wybrzeża morskiego. Taki poranny bieg promenadą z palmami lub widok na jezioro skąpane w promieniach słonecznych daje niesamowity zastrzyk energii. Jedziesz w góry? Super! Masz w końcu czas i doskonałe warunki na ćwiczenie podbiegów.  Gdy jesienią lub zimą będziesz pokonywać kolejne kilometry w aurze mało sprzyjającej wyjściu na dwór, być może wspomnienie właśnie tego treningu doda ci trochę siły.

Jak biegać w upale? Porady ratownika medycznego >>>

2. Większy kontakt z lokalną społecznością

Pewnie nie raz już miałeś czytelniku wrażenie, że bieganie pozwala ci na lepszą obserwację otoczenia. Spotykasz przecież na swojej drodze nie tylko innych biegaczy, ale również tych udających się do pracy lub spędzających czas z rodziną lub znajomym. Ograniczając się jedynie do utartych szlaków turystycznych nie masz szans dostrzec prawdziwego lokalnego życia. A czasem warto zobaczyć jak inni żyją. Być może nabierzesz większej perspektywy do swojego życia i swoich problemów.

3. Satysfakcja

Pomyśl sobie, z jaką satysfakcją po udanym treningu wrócisz do hotelu i udasz się na zasłużone śniadanie. Masz przecież cały dzień na odpoczynek i rozkoszowanie się lokalnymi specjałami. Zapewniam cię, że włączenie treningu do twojego „wakacyjnego rozkładu dnia” da ci znacznie więcej satysfakcji, niż spędzenie całego wolnego czasu na leżaku.

Bieganie a urlop – jak zadbać o formę? >>>

4. Kontynuacja planu treningowego.

Jesteś w trakcie przygotowywania się do maratonu i realizujesz już od kilku tygodni plan treningowy? Nie ma powodu, dla którego nie miałbyś go realizować również na wyjeździe. Pomyśl, jak wiele już osiągnąłeś i ile jeszcze przed tobą i podejmij decyzję. Wiesz już pewnie, że sukces planów treningowych tkwi właśnie w systematycznej realizacji treningów.

Jeśli nadal masz wątpliwości, po prostu wrzuć do walizki buty i strój biegowy. Nie jest to ciężki sprzęt i nie zajmuje dużo miejsca. Nawet jeśli teraz wydaje ci się, że nie będziesz miał lub miała ochoty na trening, być może nabierzesz chęci będąc na miejscu.

A jak ja przygotowuję się do wyjazdu? W internecie szukam informacji o polecanych przez innych biegaczy trasach biegowych i przeglądam te udostępnione w popularnych programach do treningów. Szukam informacji, czy w okolicy mojego pobytu nie ma przypadkiem jakiś zawodów. Każdy start to przecież dodatkowe doświadczenie. I nastawiam się psychicznie na aktywny wypoczynek.

I ostatnia bardzo ważna kwestia. Nic na siłę. Jeśli z różnych powodów czuję, że to nie jest dobry dzień na trening, nie wychodzę. W końcu to mają być wakacje, a nie „katorga” lub przykry obowiązek. Choć szczerze mówiąc, nawet po treningu w najbardziej niesprzyjających okolicznościach przyrody czuję się lepiej niż bez niego.

mm
Paulina Ożarowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mordercze wyzwanie – Krwawa Pętla – bieg zespołowy na dystansie około 250 kilometrów, limit czasu 24 godzin, zróżnicowane podłoże i brak supportu. Jak ją pokonać? Jaką taktykę przyjąć? Czy liczba osób w grupie ma znaczenie […]

Krwawa Pętla – najbardziej hardcorowy bieg ultra na Mazowszu [WYWIAD]

Już 25 września, po raz pierwszy podczas 44. Maratonu Warszawskiego, będzie można wystartować w biegu Pekao S.A. Warszawska Dycha. Począwszy od tego roku, bieg na 10 km będzie odbywać się cyklicznie jesienią, jako wydarzenie towarzyszące […]

Wielkimi krokami zbliża się Pekao S.A. Warszawska Dycha!

Aleksandra Lisowska zostaje MISTRZYNIĄ EUROPY W MARATONIE! Polka wygrywa bieg w Monachium, odrywając się na ostatnich dwóch kilometrach od kilkuosobowej grupy rywalek. Do mety dobiega z czasem 2:28:36, z lekkim negative splitem, po pierwszej połowie w 1:14:33 (1:14:33 + 1:14:03). To największy sukces polskiego maratonu od mistrzostwa świata Wandy Panfil z 1991 roku z Tokio. Gratulacje także dla trenera – Jacka Wośka! Polki zajmują także 3. miejsce w drużynie!

Aleksandra Lisowska Mistrzynią Europy w maratonie!

Małgorzata Pazda-Pozorska po śmierci klinicznej zmieniła swoje życie. Jej pasją zostało bieganie, które szybko przerodziło się w coś więcej. Zdobyła wiele nagród, w tym mistrzostwo Polski w biegu dwudziestoczterogodzinnym, pobijając tym samym rekord Europy. Swoją […]

Małgorzata Pazda-Pozorska o swojej książce biograficznej „Żyć jakby nie było jutra”, spełnianiu marzeń i sile do działania.

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

Już w poniedziałek start Mistrzostw Europy w Monachium. Zaczyna się od mocnego uderzenia – maratonu kobiet oraz mężczyzn. Jakie mamy szanse?

10 sierpnia rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 15. Biegu Trzech Kopców, który odbędzie się 2 października 2022 roku. W jubileuszowej edycji Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim będzie mogło wziąć udział 3500 osób, […]

15. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Trening po plaży dużo bardziej angażuje mięśnie nóg niż wtedy, gdy biegniemy po twardej, ubitej nawierzchni. Stopa nie odbija się z dużą energią od podłoża. Trzeba zaangażować w to więcej siły, co w efektywny sposób […]

Bieganie po plaży – dlaczego warto (i jak) to robić?

Planujesz start w adidas Półmaratonie Praskim lub adidas Runners Piątce Praskiej? A może jeszcze wahasz się, czy w miesiąc zdążysz przygotować się do biegu na 5 km? Przekonaj się, jak trenować w ostatnim miesiącu przed […]

Ostatni miesiąc przed adidas Runners Piątką Praską i adidas Półmaratonem Praskim. Jak trenować?