fbpx

Czytelnia > Polecane

Biegiem przez stary rok – przegląd 10 biegowych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy

Adam Kszczot z maskotką MS w Pekinie 2015 Fot Tomasz Wieclawski

Adam Kszczot z maskotką MŚ w Pekinie 2015. Fot Tomasz Więcławski

Rok 2015 przeszedł już do historii. W historii biegania zapisze się m.in. największym biegiem w Polsce oraz pierwszym w historii polskim srebrnym medalem Mistrzostw Świata w biegu na 800 m. Zapraszamy na przegląd dziesięciu wybranych biegowych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy.

1. Treningi FMW Runners

Bartek i Oskierko. Fot. Materiały Fundacji Maraton Warszawski

Trenerzy FMW Runners: Bartek Olszewski i Łukasz Oskierko. Fot. Materiały Fundacji Maraton Warszawski

Rok 2015 przywitał biegaczy nie lada gratką dla amatorów przygotowujących się do 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego oraz 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Organizatorzy powołali do życia FMW Runners – czyli całoroczny cykl bezpłatnych treningów dla amatorów pod okiem Bartosza Olszewskiego oraz Łukasza Oskierko. Wraz z rozwojem inicjatywy grono trenerów uzupełnili Julita Kotecka oraz Paweł Olszewski. Dzięki zaangażowaniu opiekunów, a przede wszystkim uczestników wspólnych treningów, powstała swoista społeczność FMW Runners, a projekt nie tylko funkcjonował przez cały rok, ale jest kontynuowany także w przygotowaniach do kolejnych imprez, jak 11. PZU Półmaraton Warszawski czy 38. PZU Maraton Warszawski.

Bezpłatne treningi do 10. Półmaratonu Warszawskiego pod okiem Bartka Olszewskiego i Łukasza Oskierko

2. Darek Strychalski biegnie przez Polskę dla Asi

Darek Strychalski Badwater 2014 Fot. Jakub Górajek

Darek Strychalski Badwater 2014. Fot. Jakub Górajek

Ponad 500 kilometrów, 9 dni biegu, 3 zaplanowane spotkania z kibicami, a wszystko po to, by pomóc cierpiącej na zanik mięśni Asi Serdyńskiej zebrać pieniądze potrzebne na przeszczep komórek macierzystych. Tak w skrócie można podsumować akcję „Bieg dla Asi”, zorganizowaną przez Fundację Darka Strychalskiego „Zwycięzca”. Darek wyruszył 17 stycznia z miejscowości Łapy, by 25 stycznia zameldować się w Poznaniu. Po drodze pokonał ponad 500 kilometrów, by zebrać fundusze potrzebne na opłacenie operacji przeszczepu dla Asi Serdyńskiej – pierwszej podopiecznej Fundacji. Projekt zakończył się sukcesem, a w czerwcu 2015 r. podczas XLPL Ekiden Asia pokonała biegiem swoje pierwsze 100 metrów po przeszczepie.

Darek „Zwycięzca” Strychalski rusza w Polskę

3. Polskie medale Halowych Mistrzostw Europy

Praga była gospodarzem Halowych Mistrzostw Europy 2015 w Lekkoatletyce. Polska kadra wywalczyła łącznie 7 medali, a 5 krążków było udziałem naszych biegaczek i biegaczy. Jedyne złoto przywiózł Marcin Lewandowski, dzięki któremu trzeci raz z rzędu mistrzem Starego Kontynentu w biegu na 800 m w hali został Polak (broniący tytułu Adam Kszczot nie wystartował z powodu choroby). Srebrny medal wywalczyła Angelika Cichocka, która do tytułu halowej wicemistrzyni świata w biegu na 800 m dorzuciła halowe wicemistrzostwo Europy na dystansie 1500 m. Kolejne srebro dorzuciła sztafeta mężczyzn 4×400 m, ustanawiając rekord Polski: 3.02,87. Brązowe medale wywalczyła sztafeta 4×400 m kobiet oraz Rafał Omelko w biegu na 400 m.

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Praga 2015 – 7 medali dla Polaków

4. 12 958 osób na mecie 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego

10 PZU Półmaraton Warszawski - elita

Start 10. PZU Półmaratonu Warszawskiego. Fot. Paweł Jeleniewski

10. PZU Półmaraton Warszawski był największym biegiem w Polsce w 2015 r. pod względem liczby uczestników. Na metę dotarło 12 958 osób, czyli o 1802 więcej niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę fakt, że ze względu na pożar Mostu Łazienkowskiego na miesiąc przed biegiem trzeba było wytyczać nową trasę, należy uznać ten wynik za duży sukces organizacyjny. Również pod względem sportowym imprezie niczego nie można zarzucić. Wśród kobiet najlepsza była Etiopka Amane Beriso z czasem 1:10:54, a na kolejnych miejscach uplasowały się Katarzyna Kowalska (1:12:10 – drugi czas wśród Polek w 2015 r.) oraz Dominika Nowakowska (1:12:37 – czwarty wynik wśród Polek w 2015 r.). W gronie panów trasę najszybciej pokonał Limo Kiprop, osiągając wynik 1:00:52.

10. PZU Półmaraton Warszawski – podsumowanie

5. Bieganie „po japońsku” w Warszawie

W dniach 9-10 maja 2015 r. w warszawskim Parku Szczęśliwickim odbyła się XI edycja sztafety maratońskiej Ekiden. Drużynowe zmagania z dystansem maratońskim ukończyło 770 zespołów, co daje 4260 uczestników. Ze względu na liczbę zespołów, starty zostały podzielone na 3 tury. Ponieważ impreza trwa 2 dni, przez jeden weekend Park Szczęśliwicki stał się biegową stolicą Polski – nie tylko ze względu na sportową rywalizację, ale również z powodu licznych atrakcji przygotowanych dla uczestników i kibiców w miasteczku biegowym. W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się drużyna ENTRE.PL Team, która pokonała dystans maratoński w czasie 2:23:37. Wśród wszystkich startujących sztafet 55 zespołom udało się złamać 3 godziny.

Ekiden 2015 – 770 drużyn przebiegło maraton!

6. Kingrunner – portal społecznościowy i gra dla biegaczy

Mikołaj Kowalski-Barysznikow i Marcin Rosłoń to twórcy Kingrunnera – serwisu internetowego dla biegaczy, umożliwiającego m.in. budowanie przez biegacza swojej historii biegów czy oceniania poszczególnych imprez. Kingrunner to jednak nie tylko nazwa portalu, ale także gry karciano-planszowej. Rozgrywka odwzorowuje przeżycia podczas maratonu, a jej celem jest pokonanie królewskiego dystansu (oczywiście na planszy, nie w rzeczywistości). Wcześniej jednak zawodnik musi odpowiednio się przygotować, dlatego przed fazą „wyścigu” jest czas na fazę „treningu”. Pojedyncza rozgrywka trwa ok. 30-40 minut.

Kingrunner. Facebook dla biegaczy

7. Srebrny Adam Kszczot

Jaki polski biegacz dostarczył nam najwięcej emocji w 2015 r.? Bez wątpienia Adam Kszczot. Podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Pekinie, Polak biegał jak natchniony i był chyba jedynym zawodnikiem, który zarówno w półfinale jak i w finale rzeczywiście pokonał dystans 800 metrów. Kszczot trzymał się bowiem krawężnika jak przyklejony, a jeśli musiał atakować, to robił to od wewnętrznej, dzięki czemu, w przeciwieństwie do rywali, nie nadrabiał dystansu, schodząc na drugi czy nawet trzeci tor. W finale Polak zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z z najwybitniejszym biegaczem w historii biegu na 800 m, Kenijczykiem Davidem Rudishą.

Pekin 2015. Podsumowanie Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce

8. Ostatni Maraton Warszawski na Stadionie Narodowym

Ezekiel Omullo na mecie Fot Sportografia pl

Ezekiel Omullo, zwycięzca 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Fot. Archiwum Maratonu Warszawskiego

Ponad 6,5 tysiąca uczestników przekroczyło metę 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Dla wielu osób była to edycja wręcz nostalgiczna, bowiem po raz ostatni linia mety znajdowała się na Stadionie Narodowym, który gościł maratończyków od 2012 r. W nadchodzących latach biegacze będą kończyć zmagania na ulicach miasta. Od strony sportowej 37. PZU Maraton Warszawski okazał się sporym zaskoczeniem – niespodziewanym zwycięzcą został Ezekiel Omullo z Kenii, który z czasem 2:09:19 poprawił swoją oficjalną życiówkę o niemal 7 minut! Wśród pań tryumfowała również Kenijka – Ruth Wanjiru, osiągając rezultat 2:29:39. Dzięki transmisji internetowej kibice mogli obserwować zmagania biegaczy od początku do końca.

Kilka słów o 37. PZU Maratonie Warszawskim

9. Emil Dobrowolski wygrywa w Poznaniu

Autorem najlepszego maratońskiego wyniku wśród Polaków był w minionym roku Henryk Szost, który podczas Orlen Warsaw Marathonu osiągnął czas 2:10:11. Jednak z 2015 r. wielu kibiców zapamięta nazwisko innego polskiego maratończyka – Emila Dobrowolskiego, a wszystko za sprawą jego zwycięstwa w 16. PKO Poznań Maratonie. Emil jest pierwszym Polakiem od 2006 r., któremu udało się pokonać Kenijczyków w stolicy Wielkopolski. Chociaż czas zwycięzcy – 2:13:50 nie uprawnia go do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, Dobrowolski dołączył do grona polskich maratończyków, którzy liczą się w walce o olimpijskie paszporty.

Emil Dobrowolski wygrywa maraton w Poznaniu

10. Droga do Rio

Droga do Rio

Jakub Nowak, Danuta Urbanik i Emil Dobrowolski liczą na wsparcie biegowej społeczności w ich drodze do Rio. Fot. Facebook.com/dankaurbanik1

A skoro już o Igrzyskach w Rio mowa, warto wspomnieć, że pod koniec 2015 r. Fundacja Run and Fun uruchomiła inicjatywę umożliwiającą kibicom wsparcie trójki polskich biegaczy w walce o olimpijskie minima. Danuta Urbanik, Emil Dobrowolski i Jakub Nowak liczą na na wsparcie internetowej społeczności (nie tylko biegowej), umożliwiające im optymalne przygotowania do nadchodzącego sezonu i walkę o paszporty do Rio. Każdy, kto chce wesprzeć naszych zawodników w przygotowaniach do nowego sezonu powinien odwiedzić stronę pomagam.pl/drogadorio i nacisnąć przycisk „Wesprzyj”. Zbiórka potrwa do 20 stycznia 2016 r.

Droga do Rio – wyślijmy naszych biegaczy na Igrzyska!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

W sobotę 25 maja odbędzie się 21. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Uczestnicy tradycyjnie pobiegną na szybkiej trasie o długości 10 kilometrów, której większa część prowadzi główną ulicą miasta. Jakie atrakcje czekają na biegaczy […]

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run – trwają zapisy!

To już dziś! W piątek, 19 kwietnia rozpoczyna się 11. edycja Pieniny Ultra-Trail® w Szczawnicy. Podczas trzech dni imprezy uczestnicy będą rywalizować na 7 trasach od 6,5 do 96 kilometrów. W trakcie wydarzenia rozegrane zostaną […]

Szczawnica stolicą górskiego biegania, czyli startuje 11. edycja Pieniny Ultra-Trail®

Gościem czwartego odcinka cyklu RRAZEM W FORMIE. Sportowy Podcast, który powstaje we współpracy z marką Rough Radical jest Andrzej Rogiewicz. Znakomity biegacz, świeżo upieczony wicemistrz Polski w półmaratonie, “etatowy”, bo czterokrotny zwycięzca w Silesia Maratonie. […]

Zaufaj procesowi. Dobre wyniki rodzą się w ciszy. RRAZEM W FORMIE. Sportowy podcast – odcinek 4. z Andrzejem Rogiewiczem

Medal: najważniejsza nagroda dla wszystkich przekraczających linię mety, trofeum, którym chwalimy się wśród znajomych i nieznajomych. Jak będzie wyglądał medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja? Właśnie zaprezentowane wizualizację. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się też, że […]

Oto on: medal 32. Biegu Konstytucji 3 Maja! PKO Bank Polski Sponsorem Głównym imprezy

Wszystkie tkanki mięśniowe naszego ciała pracują podczas biegu. Od ich dyspozycji i formy zależy końcowy wynik osiągnięty podczas zawodów. Wiadomo więc, że należy je wzmacniać stosując ćwiczenia poza treningiem biegowym. Jednak bywa tak, że po […]

Trening biegowy i trening siłowy w jednym

Z Katarzyną Selwant rozmawiała Eliza Czyżewska Czym jest trening mentalny?istock.com To wiedza, jak ćwiczyć głowę, taka siłownia dla umysłu. W skład treningu mentalnego wchodzą różne zagadnienia, np. wzmacnianie pewności siebie, wyznaczanie prawidłowej motywacji, cele sportowe, […]

Trening mentalny biegacza [WYWIAD]

Karmienie piersią a bieganie – czy to dobre połączenie? Jakie zagrożenie niesie ze sobą połączenie mleczanu z… mlekiem matki? Odpowiadamy! Zanim zajmiemy się tematem karmienie piersią a bieganie, przyjrzyjcie się bliżej tematowi pokarmu matki: mleko […]

Karmienie piersią a bieganie

Kultowe sportowe wydarzenie otwierające Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć” już 3 maja. Poznaliśmy wzór oficjalnych koszulek biegu – są w kolorze błękitnym i prezentują hasło „Vivat Maj, 3 Maj”. Ich producentem jest marka 4F, […]

Koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja wygląda właśnie tak! Marka 4f partnerem technicznym Warszawskiej Triady Biegowej