fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Książki o bieganiu

Ciekawe i mało znane biegowe cytaty z książki „Biegać mądrze”

Public library

Fot. Istockphoto.com

Szukacie ciekawych cytatów związanych z bieganiem? Słów mądrych ludzi, inspiracji do codziennych treningów zawartych w krótkim zdaniu? Oto one. „25 doskonałych cytatów biegowych” zebrano w książce „Biegać mądrze” Richarda Benyo, napisanej we współpracy ze sławami biegowego świata – Deanem Karnazesem, Billem Rodgersem, Kathrine Switzer, Dickiem Beardsleyem i innymi.

Więcej cytatów i informacje na temat książki znajdziesz na stronie wydawnictwa Inne Spacery. My wybraliśmy dla Was najciekawszą dziesiątkę.

Długi bieg jest tym, co budzi w kocie tygrysa.

Billy Squires, słynny trener takich biegaczy, jak Bill Rodgers, Alberto Salazar i Dick Beardsley

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że 98 procent mojego biegania nie ma w sobie nic pięknego: 2 procent radości, 98 procent poświęcenia. To przykre proporcje. Trzeba biec przez las w trzaskającym mrozie albo w żarze lejącym się z nieba i nabijać kolejne kilometry.

Rob de Castella, sławny australijski długodystansowiec

Maraton zaczyna się na 32. kilometrze.

Frank Shorter, złoty medalista igrzysk olimpijskich w maratonie z 1972 roku

Kolega przytaczał przykład pacjenta, biegacza i zawodnika, który na treningach często biegał w odwrotnym kierunku niż reszta biegaczy. Kiedy biegł za mężczyznami, czuł się niekomfortowo, patrząc na ich pośladki. Biegnąc pod prąd, doświadczał przyjemności, czując, że ludzie podziwiają jego mocny, wdzięczny krok, a może nawet dostrzegają genitalia rozpychające kuse spodenki.

dr Michael Sachs, „A Psychoanalytic Perspective on Running” w „Running as Therapy”

Bieganie jest jak wycieczka do źródła: każdy z nas pije do woli, a nowi biegacze przychodzą i wypychają na zewnątrz tych z przodu.

Michael Sandrock, „Running with the Legends”

Epilepsja, porażenie kończyn dolnych, ślepota, głuchota – co tebokropne dolegliwości mają wspólnego z bieganiem, które jestnoczywiście zajęciem osób niezmiernie sprawnych? Po prostu to, że mężczyźni i kobiety obciążeni takimi ułomnościami są aktywnymi, radosnymi, czasem naprawdę dobrymi biegaczami. Składa się to na wyjątkową sytuację: ludzie z ogromnym spektrum niepełnosprawności – od chwilowej nerwicy po nieuleczalną niepełnosprawność – uznali, że bieganie jest dla nich nie tylko osiągalne. Jest też akceptowaną metodą powrotu do świata bez chorób. Być takim albo nawet lepszym niż „zwykli ludzie”, doświadczać ekscytujących doznań, których tradycyjnie odmawia się niepełnosprawnym – zwycięstwa czy nawet porażki po ciężkiej walce.

dr Peter Wood, „Run to Health”

Bez częstych wyścigów tracę podziw nad tym, ile potrafię, jeśli się zmuszę, a zarazem poczucie pokory. Zapominam, że wyścigi sprawiają, iż niemożliwe jest możliwe, a możliwe – niemożliwe. Tylko tutaj mogę biec szybciej, niż sądziłem, że potrafię, albo nie mogę przebiec dystansu, który robiłem tysiące razy. Każdy wyścig to pytanie, na które do ostatnich metrów nie znam odpowiedzi. Na tym polega pokusa wyścigów.

Joe Henderson, „The Long Run Solution”

Jesienią odgłos moich beknięć niesie się po ziemi. Jesień to raj dla biegaczy. Zawody są wszędzie – zawody w rześkim, ożywczym powietrzu, w temperaturze idealnej do biegów na długi dystans. Jednak zawody przynoszą również napięcie. Kilka minut przed startem czuję się zagrożony. Ktoś może mnie pokonać. Wiem, że to będzie bolało. Nie tylko mój umysł to odczuwa, ale i całe ciało, które reaguje stosownie. Stąd beknięcie. Tak reaguję w sytuacjach zażenowania, frustracji, obaw. Rzadko się beka w gniewie. To nie jest ryk lwa, ale beczenie owcy.

dr George A. Sheehan, „Dr Sheehan on running”

Cierpiący biegacz płci męskiej to postać heroiczna. Cierpiąca biegaczka to kolejny dowód na to, że jesteśmy delikatnymi istotami, fizjologicznie niezdolnymi do biegania maratonów.

Kathrine Switzer, „Marathon Woman”

Bieg do momentu, gdy zaczynasz się potykać albo jesteś kompletnie wyczerpany, to nie heroizm. To smutny pokaz źle wykorzystanej energii. Rezygnuję z wyścigu na długo przed momentem, gdy osiągnę taki stan.

Tom Osler, „Ultra-Marathoning”

biegac_madrze_okladka

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie obu biegów stanie 20 tysięcy biegaczy i biegaczek. Wydarzenie przyciąga – limit uczestników biegu […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę! Nadchodzi największa impreza biegowa w Polsce.