fbpx

Bez kategorii

Biegowe przedwiośnie

fot: istock.com

Przełom stycznia i lutego, to już naprawdę ostatni dzwonek dla tych biegaczy, którzy chcą przygotować formę na wiosenne starty. Jakie treningi tradycyjnie wykonuje się w tym okresie? Dlaczego warto robić coś więcej niż tylko spokojne biegi? Na co zwrócić uwagę, wznawiając treningi właśnie teraz? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu. 

W biegowym świecie często mówi się, że dobrze przepracowana zima gwarantuję wysoką formę latem. Zimowe miesiące nie są łatwe dla biegaczy z wielu powodów. Trudne warunki atmosferyczne, krótkie dni, niskie temperatury, zachęcają do tego, by zamiast wyjść na trening, pozostać w ciepłym łóżku. Jednak ci, którzy przetrwają ten trudny, czas rzeczywiście mogą liczyć na wymarzone wyniki w sezonie startów. Dlatego nie warto odpuszczać, zwłaszcza, że do pierwszych wiosennych biegów pozostało zaledwie kilka tygodni.

Nie prześpij lutego

Jeżeli z różnych przyczyn w ostatnim czasie dopadła Cię przerwa od biegania, i nie jest ona związana z przyciągającym się czy trwającym problemem zdrowotnym, nadszedł właśnie ostatni moment, by móc zrobić coś sensownego w treningu przed rozpoczęciem sezonu wiosennych startów. Czasu wcale nie jest dużo, dlatego nie warto tracić ani jednego dnia. Luty, to również dobry moment na tzw. drugi start. Jeżeli w Twoich planach była regularna aktywność od początku roku i z jakichś przyczyn postanowienie nie wypaliło, jeszcze nie wszystko stracone.

Dla osób wracających do biegania lub początkujących, luty to dobry miesiąc, żeby wykorzystać go na wprowadzenie i zbudowanie podstaw. Chodzi o takie elementy, jak ogólna wytrzymałość, sprawność i siła. Zresztą, nad tymi samymi aspektami pracować będą również osoby regularnie trenujące. Oczywiście w ich przypadku, obciążenia będą mogły być nieco większe. Początkujący muszą skupić się na głównie na systematyczności. Tylko stopniowa praca realizowana tydzień po tygodniu, może zapewnić nam solidną formę.

Dbaj o różnorodność

Bez względu na to, czy planujemy 3 czy 5 treningów w tygodniu, warto postawić na zróżnicowane jednostki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, w momencie budowania tzw. bazy nie musimy bowiem robić tylko i wyłącznie spokojnych biegów, nabijając kilometry. A nawet te zwykłe wybiegania można różnicować. W tym celu warto np. 1 trening w tygodniu przeznaczyć na dłuższy bieg.

Pozostałe jednostki w tygodniu również nie zawsze muszą być biegami spokojnymi. Z powodzeniem można stosować także szybsze tempa, przy czym należy wprowadzać je stopniowo. Na początku warto postawić na przebieżki lub podbiegi. Są to łagodne środki treningowe, ale stanowią dobre wprowadzenie do szybszego biegania. Przy okazji podbiegi pomogą pracować nad siłą mięśni nóg.

Kolejnym elementem, jaki warto wprowadzić na tym etapie przygotowań do sezonu, są zabawy biegowe. Z początku mogą mieć wręcz dowolną formę – np. możemy założyć, że podczas zwykłego 10-kilometrowego rozbiegania wykonamy 6, trwających do 30 sekund przyspieszeń. Sami wybieramy moment przyspieszenia i czas przerwy pomiędzy nimi. Taki trening nie będzie obciążający, ale pozwoli już zacząć przygotowywać się do kolejnych etapów pracy.

Okres przejściowy

Warto pamiętać, że trening w tym okresie najczęściej ma przygotować nas do realizacji mocniejszych, kluczowych z perspektywy dochodzenia do najwyższej formy, jednostek specjalistycznych. Trening biegowy to bowiem długotrwały proces, który dzieli się na poszczególne etapy. W tym momencie cały czas jeszcze pracujemy nad podstawami, jak ogólna wytrzymałość czy siła. Jednak na horyzoncie mamy już bardziej zaawansowaną pracę w ramach bezpośredniego przygotowania startowego.

Dlatego właśnie teraz nadchodzi czas na to, by wplatać w swoje bieganie różne urozmaicenia. Każdy z tych szybszych elementów będzie pomagał nam przygotować się do wymagających jednostek. Przebieżki i podbiegi będą stanowiły przejście do pracy nad szybkością. Zabawy biegowe mogą przekształcić się docelowo w treningi interwałowe. Nieco szybsze rozbiegania i biegi z narastającą prędkością będą dobrą drogą do tego, by w kolejnych tygodniach realizować treningi tempowe.

Jeżeli zatem chcemy wiosną cieszyć się z dobrej formy i wymarzonych wyników, powinniśmy kontynuować bieganie, stawiając na różnorodne środki treningowe. Jeżeli dopiero wracamy do aktywności, nie możemy czekać z treningiem ani chwili dłużej. W przeciwnym razie, w przypadku niepowodzeń na zawodach, pretensje będziemy mogli mieć tylko do siebie.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

67:45:51 – tyle czasu zajęło Polakowi pokonanie 19km w wodzie, 900 km rowerem i 211 km biegiem. W ramach Bretzel Ultra Triathlon wystartował 27 czerwca, do mety dotarł w nocy 30 czerwca. Poprzednim rekordzistą dystansu […]

Adrian Kostera ustanowił rekord świata w pięciokrotnym IRONMAN!

Stowarzyszenie Biegów Ulicznych w Pile informuje, że ruszyły już zgłoszenia elektroniczne do 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify, który odbędzie się w dniu 4 września 2022 roku. W ramach tegorocznego półmaratonu odbędzie się Puchar Komendanta Policji, Otwarte […]

Ruszyły elektroniczne zgłoszenia do 31. Półmaratonu Signify Piła

Po zimowym okresie budowy bazy siłowej i wytrzymałościowej oraz dużych objętościowo treningach do półmaratonu, warto zmienić charakter naszego biegania – zmniejszyć kilometraż i przyspieszyć. Przygotuj się z nami do biegu na 10 km, na złamanie 50, 45 lub 40 minut.

Plan treningowy na 10 km. Przyspieszamy!

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne […]

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Już 30 lipca w godzinach wieczornych wystartuje w Warszawie 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Na uczestników na mecie biegu na 5, a także 10 kilometrów czekać będzie wyjątkowa pamiątka. Organizatorzy, Fundacja „Maraton Warszawski” i Aktywna Warszawa, […]

Prezentacja medalu 31. Biegu Powstania Warszawskiego

Maraton Warszawski ponownie rozbiega stolicę w pierwszy jesienny weekend. Już 25 września po raz 44. wystartuje jedna z największych imprez biegowych w tej części Europy, która jako jedna z nielicznych na świecie odbywa się nieprzerwanie […]

Niespełna 100 dni do 44. Maratonu Warszawskiego. Ruszyła akcja treningowa!

Na tę chwilę czekaliśmy prawie trzy lata. Przez Poznań po długiej przerwie przebiegną fani królewskiego dystansu. Zapisy na 21. Poznań Maraton wystartowały dziś, a 16 października zawodnicy wyruszą na trasę! – Wiemy, że zawodnicy stęsknili […]

Poznań Maraton wraca na ulice Poznania – ruszyły zapisy!

Chcesz wziąć udział w Biegu Powstania Warszawskiego, ale 30 lipca nie możesz być w stolicy? Nic straconego! Wciąż możesz uczcić pamięć bohaterów i oddać honor uczestnikom Powstania razem z tysiącami innych biegaczy. Weź udział w […]

Weź udział w Biegu Powstania Warszawskiego w dowolnym miejscu na świecie!