fbpx

Buty do biegania ze stuptutem [PRZEGLĄD]

Adidas Adizero Xt Boost

Buty ze zintegrowanym ochraniaczem raczej jednoznacznie kojarzą się z zimą. Modele takie są zazwyczaj wodoodporne, a stuputut chroni przed dostawaniem się od góry wody, błota czy śniegu. Są jednak modele z ochraniacze które wcale nie są do użytku zimowego

Stuptut latem wydaje się bez sensu, w końcu jak jest ciepło zależy na wentylacji i chłodzeniu stopy, a nie dokładaniu kolejnych warstw. Ochraniacz nie jest jednak taki irracjonalny. To że nie ma śniegu czy błota nie znaczy, że nic do środka nie może wpaść. Kto biega po piaszczystym terenie, jaki można spotkać w wielu Polskich sosnowych lasach ten wie o czym mowa. Po długim wybieganiu z buta można wysypać garść piachu. Ten dodatkowy bagaż w bucie nie jest przecież przyjemny, a dodatkowo może powodować obtarcia czy przecierać buty i skarpety. Właśnie z myślą przede wszystkim o suchych warunkach gdzie może wpadać piach i kamyki buty powstały ze zintegrowanym ochraniaczem. Choć są też pewne wady jak wspomniana wcześniej dodatkowa warstwa oraz trudniejsze zakładanie.

Oto co mają do zaoferowania producenci w tej kwestii:

Adidas Adizero Xt Boost 

Adidas-Adizero-XT-Boost-Shoes-AW15-Offroad-Running-Shoes-Black-Grey-Red-AW15-B23452

Ten model Adidasa to chyba pierwszy tego typu but na rynku. Przyjęty został średnio entuzjastycznie, ale zazwyczaj przez osoby które nie miały okazji w nim biegać. Ci, którzy je przetestowali, zareagowali raczej pozytywne. Jest to w sumie zwyczajny but, tyle że ze stuptutem. Całkiem elastyczna podeszwa, dobrze sprawdzający się w terenie bieżnik z gumy Continentala, przyzwoita waga, tworzą porządny but, który jednak kosztował dość dużo: ponad 600 zł. Niestety teraz już trudny do kupienia.

Salomon S-lab Xa Alpine

salomon-slab-xalp-alpineWunderwafe Salomona, to model przeznaczony do bardzo technicznych biegów górskich. To, że został stworzony do bicia rekordów na trasie, świadczy podeszwa ze strefą climbing zone, czyli o zwiększonym tarciu przydatnym w łatwej wspinaczce. Ochraniacz nie jest wodoodporny, ale ochroni przed lekkim zachlapaniem. Buty ważą 350 g, ale kosztują 1099 zł, także za każdy gram musimy zapłacić wyjątkowo dużo. Na przyszły sezon Salomon szykuje model Xa Enduro, który będzie posiadał znacznie mniejszy stuptut i przeznaczony będzie do biegania w łatwiejszym terenie.

Arcteryx Norvan

Norvan-VT-gear-patrol-full-lead

Arcteryx norvan nieco odróżnia się od poprzednich modeli, bowiem ochraniacz jest raczej symboliczny.  Ta namiastka stuptuta może być jednak wystarczająca, aby uchronić chociaż przed częścią syfu, który będzie chciał sie dostać do wnętrza. Cena tego modelu jeszcze nie jest znana, ale waga ma wynosić jakieś 290 gramów, drop – 9 mm. Charakter tego modelu wydaje się być bardzo zbliżony do Salomona, ale dodatkowa skarpetka jest tu krótsza.

Butów biegowych ze zintegrowanym stuptutem nie jest obecnie zbyt wiele, ale oferta powoli się rozrasta. Do kolekcji niedługo dołączy nowy model Merrella, o nazwie Avalanche.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger