fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Caster Semenya bierze ślub z koleżanką z bieżni

Caster Semenya na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Fot. PAP

Caster Semenya na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Fot. PAP

Pięć lat temu biegaczka z RPA, Caster Semenya wzbudziła ogromne kontrowersje, będąc kobietą uznawaną przez wielu za mężczyznę i wygrywając z łatwością biegi na mistrzostwach świata. Obecnie forma biegaczki jest dużo niższa, ale właśnie dała krytykom kolejną broń do ręki. Jak się okazuje, Caster zawiera związek małżeński z kobietą.

Sprawa wybuchła w 2009 roku i była przez wielu obserwatorów odbierana z niesmakiem, jako wchodzenie sportowcowi do łóżka. Dotyczyła jednak poważnej kwestii: sprawy płci we współczesnym sporcie. Caster Semenya pojawiła się praktycznie znikąd i w ciągu kilku miesięcy zdominowała kobiece biegi na dystansie 800 metrów. Kontrowersje wzbudzał jej bardzo męski wygląd, zachowanie i tembr głosu. Przeciwniczki uznały, że nie mają szans w rywalizacji, ze względu na to, że biegaczka z RPA jest hybrydą dwu płci.

W 2009 sprawa wyglądała beznadziejnie. Dominacja Senenyi była niepodważalna, biegi wzbudzały poczucie, że usilnie stara się nie wygrać ze zbyt dużą przewaga, żeby nie nasilać ognia krytyki. Rekord świata wydawał się formalnością, pojawiały się obawy, że bieg na 800 metrów kobiet zostanie zabity na wiele lat, a może i na zawsze. Tak zdecydowana dominacja jednej biegaczki pozbawiłaby rywalizację wszelkich emocji, a rekord świata wyśrubowany do absurdalnego poziomu, nieosiągalnego dla żadnej normalnej kobiety.

Sytuacja uległa jednak zmianie. IAAF poddał Caster szczegółowym badaniom, których nie upubliczniano. Pogłoski mówiły o tym, że wykryto u niej niewykształcone w pełni męskie narządy płciowe, a warunkiem pozwolenia na dalsze starty stała się terapia hormonalna. Cokolwiek zrobiono, zadziałało. Z roku na rok Semenya była coraz wolniejsza, a w zeszłym sezonie nie dała nawet rady zakwalifikować się na mistrzostwa świata. Nieuprawniona przewaga, jakakolwiek była jej natura, zanikła.

Obecnie Caster Semenya wróciła na pierwsze strony gazet, dając do ręki broń krytykom, którzy uznawali ją od początku za mężczyznę, a nie kobietę. Okazało się, że żyje w związku z koleżanką z bieżni, a obecnie bierze z nią ślub.

Warto przy tym dodać, że w przeszłości kobiecy bieg na 800 metrów na bieżni zdominowała inna biegaczka o dość męskiej budowie ciała, chociaż nie tak wyraźnej jak u Semenyi – Maria Mutola z Mozambiku. Jak głoszą pogłoski, ona również od dawna żyje w związku z kobietą. Co ciekawe, w 2012 Mutola była trenerką Caster Semenyi.

[Aktualizacja: Caster Semenya w wywiadzie zaprzeczyła informacjom o ślubie. Nie wypiera się związku z koleżanką, ale twierdzi, że ślub jest tylko dziennikarską kaczką]

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca