fbpx

Czytelnia

Catching Features – bieg na orientację na monitorze

Catching Features. Fot. catchingfeatures.com

Catching Features. Fot. catchingfeatures.com

Drzewa, o które można się rozbić, goryl, który może nas znokautować, jeziorka, które można przepłynąć, krzaki i drzewa różnej maści, punkty kontrolne schowane w dołkach, między głazami, na szczytach i brzegach rzek i mapa, która ma nas do nich doprowadzić. Wszystko to dostępne na monitorze komputera. Zabawa dla biegaczy, którzy lubią pograć.

Catching Features to bieganie na orientację po wirtualnym świecie. Uczy obycia z mapą do bno, uczy zapamiętywania całych fragmentów, szybkości wyboru wariantów. Wszystko możemy przećwiczyć bez wysiłku, który w normalnej sytuacji mąci nam myśli. Ale aspekt użyteczny to sprawa dodatkowa. Przede wszystkim – to gra komputerowa, związana z naszym hobby – bieganiem. Łamigłówka do rozwiązania. Idealna dla osób chwilowo uziemionych z powodu kontuzji, tych, którzy nie ośmielają się startować na orientację, bo boją się, że na pewno by się zgubili a chcą spróbować i wszystkich innych, którzy nie uważają gier za stratę czasu.

Nie jest nowością rynkową, a grafika daleko odbiega od współczesnych wypasionych gier przygodowych, w których księżyc do złudzenia przypomina ten za oknem, mijane kobiety łagodnie kołyszą jędrnym biustem, rzucają filuterne spojrzenia i puszczają oczko. Tu świat jest kanciasty jak Polonez Caro, mijani biegacze urodą przypominają Nikolaja Valueva, a do podkładania dźwięków użyto chyba grzechotki wypełnionej grochem. Nie szkodzi. Są ścieżki, górki, dołki i kamienie, lasy z potężnymi drzewami i małe zagajniki, przez które trudniej się biegnie i od razu zwalnia. Czyli wszystko, co powinno być.

Catching features - grafika nie powala. Ale jest wszystko, co być powinno. Fot. catchingfeatures.com

Catching Features – grafika nie powala. Ale jest wszystko, co być powinno. Fot. catchingfeatures.com

W grze trafiamy na zawody na orientację rozgrywane na różnych dystansach, w lesie i terenie częściowo zabudowanym – za dnia i w nocy. W terenie szukamy punktów, które mamy zaznaczone na mapie. Oczywiście cały czas ścigamy się z innymi zawodnikami, którzy czasem śmigają w te i wewte. Mapa mieni się kolorami używanymi w biegach na orientację, więc jeśli ktoś nie miał z czymś takim jak dotąd do czynienia – będzie trochę zaskoczony pomarańczowo ozacznowymi polanami, albo bielą lasów, przez które spokojnie da się biegać. Na mapie znajdziemy najdrobniejsze szczegóły terenu – niewielkie dołki, małe kopczyki, pojedyncze drzewa czy głazy, płoty, wiernie odwzorowane są też ściany budynków i klomby z roślinnością. Liczba punktów różni się na różnych trasach.

Catching features - istnieje również wersja narciarska. Fot. catchingfeatures.com

Catching Features – istnieje również wersja narciarska. Fot. catchingfeatures.com

W każdej chwili można podejrzeć mapę i zorientować ją wedle kompasu. Kiedy nabieramy wprawy – zapamiętujemy całe fragmenty, co mamy mijać na dobiegu do kolejnego punktu i nie musimy biec z nosem wlepionym w kartkę. Żeby nie było za łatwo – możemy rozbić się o drzewo (więc trzeba zachować czujność), a dojście do siebie zabiera nam chwilę, więc to się nie opłaca. Rywale nie śpią.  Można też zderzyć się z innym zawodnikiem albo leśnym zwierzęciem. Czasem przykleja się do nas goryl, który łazi za nami i dokucza. Potwierdzamy swoją obecność na punktach przebiegając przez nie i lecimy dalej. Na koniec mamy możliwość zobaczenia naszych przelotów (w różnym tempie). To potrafi być kupą śmiechu. Zdarza się, że jesteśmy niemal pewni, że jesteśmy w okolicy punktu i szukamy zakreślając kolejne kółka (które przypominają kwiatki), tymczasem punkt jest w odległej, choć podobnej okolicy. Czasem też biegam wokół punktu, mamy go na wyciągnięcie ręki, ale szukamy nie w tych dołkach, co powinniśmy.

Mapa w Catching Features. Fot. catchingfeatures.com

Mapa w Catching Features. Fot. catchingfeatures.com

Za każdą trasę mamy przyznawaną ilość punktów i możemy robić następną albo próbować się poprawić na poprzedniej. Na koniec sprawdzamy statystyki – ile czasu zajęło nam dotarcie na dane punkty, plasujemy się w którymś miejscu stawki, widzimy jak poradzili sobie inni. Jest więc trochę rywalizacji.

Darmowe demo można ściągnąć ze strony www.catchingfeatures.com/. Przez tę stronę można także zamówić pełną wersję, jeśli zabawa nam się spodoba. Podobno można wziąć udział również w zawodach on-line.

mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Lead: W zimowych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia […]

Dieta biegacza: co jeść zimą?

Kolejne źródła donoszą, że rozegranie w 2021 Igrzysk Olimpijskich w Tokio stoi pod znakiem zapytania. Nawet jeśli się odbędą, to nie wiadomo, w jakiej formie. Patrząc szerzej: nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak po pandemii wygląda przyszłość masowego sportu.

Czy odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

Na zamkniętej prezentacji Adidas pokazał najnowszą odsłonę swojego flagowego buta biegowego – Ultraboost 21. Dzięki rozmowie z głównym projektantem tego modelu, Moritzem Hollemullerem, mogliśmy dowiedzieć się, jak odbywająca się na naszych oczach rewolucja sprzętowa w sposób praktyczny wpłynie na życie przeciętnego biegacza.

adidas pokazuje nowe buty Ultraboost 21!

Świat nadal stoi w obliczu pandemii, a globalne społeczeństwa odczuwają jej negatywne skutki między innymi w zakresie zdrowia psychicznego. ASICS, jako marka odpowiedzialna społecznie, wraca do swoich korzeni, aktualizując logotyp i uruchamiając globalną akcję charytatywną […]

ASICS uderza sportem w pandemię – rusza akcja charytatywna #SunriseMind!

Początek stycznia to dla wielu osób okazja do podjęcia nowego postanowienia. Dość popularnym wyzwaniem jest rozpoczęcie swojej biegowej przygody. To doskonały pomysł. Warto jednak robić to z głową i właściwym planem. Osoby początkujące często zadają […]

Bieganie dla początkujących: jak często trenować?

Kontuzja, przedłużone roztrenowanie, dłuższy okres lenistwa czy jakikolwiek inny powód mogą wyeliminować nas z biegania na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Chcąc wrócić do treningów zaczynamy niemal od zera. Jeśli jednak wcześniej biegaliśmy regularnie, nasze […]

Jak wrócić do biegania po przerwie? Plan treningowy

Rok 2020 nie był tak zły, jak go przedstawiają – przynajmniej w bieganiu. Owszem, nie odbyły się Igrzyska Olimpijskie, odwołano sporo imprez, inne przesunięto… ale sprzyjało to bieganiu szybko. Rewolucja sprzętowa oraz zmiany w kalendarzu dały wysyp nowych rekordów. Pod tym względem miniony rok był wyjątkowy!

Rok 2020 był… dobrym rokiem!

Niezwykły i niekoniecznie najszczęśliwszy dla pasjonatów biegania rok 2020 dobiegł końca. Na horyzoncie już mamy kolejny sezon. Wielu biegaczy zastanawia się nad tym, czy warto w ogóle szykować formę na jakiekolwiek starty w tym roku. […]

Szykować formę na sezon 2021 czy nie? Oto jest pytanie [Felieton]