fbpx

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Cel, plan, realizacja – sukces!

sukces

Fot. pixabay.com

Jesteś początkującym sportowcem, który zastanawia się jak zacząć? A może masz za sobą kolejny sezon startów, ale potrzebujesz usystematyzować swój trening, by osiągnąć więcej? Niezależnie od stażu treningowego, może przydać Ci się kilka wskazówek, jak odpowiednio zaplanować swoje starty i podporządkować pod nie treningi w ciągu roku.

Uwaga, drodzy Czytelnicy! Macie niepowtarzalną okazję wygrać tygodniowy pobyt na obozie treningowym na Fuerteventurze, poprowadzonym przez Mikołaja Lufta! Aby wziąć udział w konkursie, kliknij tutaj.

Jak zaplanować sezon?

Po pierwsze: obierz cel główny na kolejny sezon lub kilka najbliższych lat oraz określ cele pośrednie pomagające go osiągnąć.
Cel główny powinien spełniać podstawowe trzy kryteria:
– być wymierny, czyli możliwy do zmierzenia (np. ukończenie konkretnych zawodów, pokonanie wyznaczonego dystansu w określonym czasie itp.),
– posiadać ramy czasowe (wyznacz datę startu czy sprawdzianu),
– być realistyczny, ale jednocześnie nie nazbyt łatwy do osiągnięcia.

Przy określaniu celu głównego musimy też wziąć pod uwagę punkt wyjściowy – ten, w którym jesteśmy na początku przygotowań, czyli:
– nasz stan zdrowia,
– dotychczasowe doświadczenie sportowe i osiągane wyniki,
możliwości czasowe i finansowe,
– dostępność zaplecza do treningów oraz ewentualnego sprzętu,
– pozostałe obowiązki (praca, rodzina itp).

Dowiedziono że osoby posiadające jasno sprecyzowane oraz zapisane cele osiągają przeciętnie nawet dziesięciokrotnie lepsze rezultaty w swoich dziedzinach od osób, które celów jasno nie określiły. Warto więc dodatkowo spisać te cele, tak aby umocnić się w ich realizacji.

Kolejnym krokiem w planowaniu będzie określenie celów pośrednich, średnio- i krótkoterminowych, a więc kolejnych kroków przybliżających nas do osiągnięcia sukcesu.

Przykładowy plan działania początkującego triathlonisty

Janusz jest średniozaawansowanym biegaczem w średnim wieku, który chce w ciągu trzech lat ukończyć triathlon na koronnym dystansie Ironman. Ma za sobą kilka lat regularnego biegania. W ostatnim roku ukończył kilka startów na dystansie 10 km i półmaraton. Jednak ostatni raz pływał będąc jeszcze w podstawówce, a na rowerze jeździł dotychczas tylko okazjonalnie.
Cel główny: ukończenie IRONMAN-a na jesieni 2018 roku.
Cele pośrednie: Ukończenie w najbliższym sezonie startów na dystansie ¼ IRONMAN-a, ukończenie w roku 2017 startów na dystansie ½ i ¼ Ironman-a oraz jednego maratonu.
Cele średnio- i krótkoterminowe: Jeżeli brak aktualnych badań lekarskich, wykonanie zestawu badań stwierdzających zdolność do treningu sportowego.

2. Stworzenie planu zajęć:
2a. Określenie dostępnego czasu na trening i dokonanie ewentualnych zmian w tygodniowym planie zajęć dla optymalizacji wykorzystania czasu.
2b. Uzyskanie akceptacji przez najbliższych swoich planów treningowo-startowych (bardzo ważne!),
2b. Zaplanowanie sesji treningowych samemu lub z trenerem.

3. Nauka pływania:
3a. Jeżeli potrzeba, zakup stroju pływackiego i okularków oraz karnetu na basen.
3b. Znalezienie trenera triathlonu lub instruktora pływania, ewentualnie grupy treningowej.
3c. Zaplanowanie regularnych sesji pływackich – uwzględniając codzienne zajęcia.
3d. Na podstawie testów i przebiegu pierwszych sesji treningowych, zaplanowanie progresu w kolejnych miesiącach, mierzenie co miesiąc postępów np. za pomocą testu pływackiego na 400m,
3e. Zakup lub wypożyczenie pianki triathlonowej.

4. Rozpoczęcie treningów kolarskich:
4a. Analiza i ewentualna konsultacja z trenerem od jakich treningów rowerowych warto zacząć.
4b. Określenie dostępności sprzętu (na początek wystarczy rower MTB albo stacjonarny rower na siłowni, później zakup roweru szosowego).
4c. Wykonanie w/w.
4d. Skompletowanie niezbędnego do treningów kolarskich na zewnątrz sprzętu sportowego – kask, strój kolarski, ewentualnie buty kolarskie, lemondka itp.
4d. Stopniowa progresja obciążeń i wydłużanie treningów kolarskich oraz regularne wykonywanie testów na określonym dystansie, najlepiej na tej samej trasie przy porównywalnych warunkach.

– Jednoczesna kontynuacja treningów biegowych – wplecenie ich w trening triathlonowy.
Zgłoszenie na zawody w najbliższym sezonie oraz zapoznanie z terminami zgłoszeń na kolejne starty (na wiele imprez miejsca kończą się w kilka godzin po otwarciu rejestracji!).
– Zgłoszenie na triathlonowy obóz klimatyczny, aby pod okiem trenera i w dobrym towarzystwie wykonać trening bazowy przed sezonem.

Samemu czy z trenerem?

Ułożenie zindywidualizowanego planu, a zwłaszcza jego realizacja, nie jest łatwe. Trenując na własną rękę nie da się ustrzec pewnych błędów, istnieje też ryzyko zboczenia z obranej ścieżki. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam w osiąganiu wyznaczonych celów krok po kroku.

mm
Mikołaj Luft

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!