fbpx
Triathlon plan

Czytelnia > Czytelnia > Felietony

Chciałbym… [FELIETON]

Zastanawialiście się kiedyś, co chcielibyście osiągnąć dzięki triathlonowi lub w nim samym? Otóż mi się to właśnie dziś przydarzyło podczas jednej z tych ciągnących się „nocnej Polaków rozmowy”.

Rozmowa odpłynęła w dość abstrakcyjne dla mnie rejony, pozostawiając z postawionym samemu sobie pytaniem o oczekiwania wobec własnego hobby. Co chciałbym zmienić, ulepszyć, zachować? Postanowiłem spisać kilka pierwszych myśli „na gorąco”…

Triathlon plan

Fot. www.triathlontrainingisfun.com

Chciałbym cieszyć się treningiem, nie wpadając w pułapkę „zadań do wykonania”. Dzieci potrafią biec, ile sił w małych nóżkach, od punktu do punktu. Kiedy się zmęczą, stają na chwilę i po paru sekundach odpoczynku gnają dalej. A wszystko to z uśmiechem na ustach. Nie planują tempa odcinków, ani liczby lizaków, które muszą zjeść, żeby uzupełnić węglowodany. Chciałbym zachować tę spontaniczność, nie dopuszczając do siebie rutyny.

Chciałbym umieć zawrócić z treningu, który mi nie idzie. Tak jak nauczyłem się przerywać lekturę nieciekawych książek, czy oglądanie kiepskich filmów.

Chciałbym nie epatować swoim bohaterstwem na facebooku, kiedy pokonam morderczą trasę treningu pod wiatr. Wiem, że to niezwykle ważne w kontekście mojej kariery i kosmosu, a moja rodzina wykonuje w tym czasie tylko nudne i nieistotne zadania jak zakupy czy sprzątanie. Po prostu nie chciałbym stracić kontaktu z rzeczywistością, przekraczając granicę absurdu, oczekując, że należy mi się medal i podziw, bo pojeździłem sobie na rowerku.

Chciałbym nie mieć w szafie piętnastu par butów kupionych za bezcen przez internet u Helmuta pod Dortmundem lub Johna z Londynu. Być może wystarczą mi trzy (no może pięć) par, które kupię w swoim mieście w stacjonarnym sklepie u ludzi, z którymi można pogadać, spotkać się na zawodach. Chciałbym powstrzymać się od targowania o kilka procent doceniając ich pracę i włożony wysiłek w stworzenie przyjaznego mi miejsca, tak jak nikt nie targuje się o obniżenie mi wierszówki za ten tekst.

Chciałbym nie opowiadać wszystkim napotkanym ludziom, co mnie boli, jakie kontuzje ciągną mi się od lat, ile mam nadwagi. W miarę możliwości chciałbym również nie być raczony takimi pasjonującymi opowieściami.

Chciałbym podawać swoje wyniki bez tych wszystkich historii, które na niego wpłynęły. Nieprzespana noc, paluszek, główka. Sport powinien uczyć charakteru, niech nauczy mnie przyjmowania faktów (wyników) takimi, jakie są. Bez przypisów i komentarzy. Jeżeli mogło być lepiej, niech udowodnię to następnym razem.

Chciałbym wypić z kolegami czasem o dwa piwa za dużo, spóźnić się na poranny trening, a w końcu stwierdzić, że mam wszystko gdzieś. Nakryć się kołdrą i pójść dalej spać.

Chciałbym wyjechać na urlop, gdzie nie ma kompletnie szans na trening. Nie da się tam biegać, jeździć na rowerze, ani pływać. Rozejrzeć się i zobaczyć sporo rzeczy, o których zapomniałem, choć wciąż są wokół mnie.

Chciałbym móc uprawiać ten sport tak długo, jak tylko się da. Walczyć z przytłaczającą pod dachem zimą, cieszyć się wiosną i latem, doceniać każdy dzień jesieni wyrwany paskudnej pogodzie. A kiedy nie będę mógł lub nie będę chciał się już dalej w to bawić, chciałbym zachować wszystko to, czego dzięki triathlonowi się dorobiłem. Organizacji dnia, zdrowszego jedzenia, wielu dobrych znajomych, lepszej formy.

Chciałbym osiągnąć wynik, z którego będę dumny. Trening czy zawody? Czas czy miejsce? To nie ma znaczenia. To ma być wspomnienie, które powracając zawsze wywoła uśmiech na twarzy. Coś, co mierzone będzie tylko poziomem własnej satysfakcji, nie liczbą smsów z gratulacjami.

Chciałbym pamiętać te wszystkie postanowienia do jutra i wprowadzić w życie chociaż kilka z nich…

Tekst pochodzi z Magazynu Triathlon, będącego częścią miesięcznika Bieganie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Maciej Żywek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek

Długość kroku biegowego i kadencja to czynniki, które wzbudzają wiele emocji w biegowym świecie. Nic dziwnego, to bowiem jedyne sposoby, które pozwalają nam zwiększyć prędkość biegu. Czy jednak istnieją konkretne liczby, które określają, jakie wartości powinny przyjmować te czynniki?

180 to mit, czyli kadencja i długość kroku jako sposoby zwiększania prędkości biegu