Chudy Wawrzyniec: 50 i 80 kilometrów w Beskidzie Żywieckim – 10 sierpnia
Pogranicze Polski i Słowacji, widoki na Małą Fatrę i Tatry. Wąskie ścieżki, wymagające podejścia i szybkie, trudne technicznie, ale dające mnóstwo dobrej zabawy zbiegi. 10 sierpnia w Beskidzie Żywieckim odbędzie się Ultramaraton Chudy Wawrzyniec 2013. Start w Rajczy o 4:30.
Pierwsza edycja Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec była deszczowa, mglista i błotnista. Mimo to ci, którzy stanęli na starcie wspominają wyścig bardzo dobrze. Nad kubkiem gorącej herbaty dzierżonej w zmarzniętych dłoniach, na mecie, snuli opowieści z trasy. Trudne zbiegi, które nierzadko przeistaczały się w zjazdy na butach i tyłku, ciężkie podejścia i malownicze, beskidzkie ścieżki wyłaniające się z mgły, na długo zostaną w pamięci. Druga edycja imprezy odbędzie się 10 sierpnia. Na starcie stanie 500 osób. Wyruszą z Rajczy, by po ponad 50 lub ponad 80 kilometrach zbiec na mostek nad potokiem w Ujsołach, za którym będą czekać medale, smakołyki i gratulacje. Każdy uczestnik ma prawo zdecydować już na trasie jaki dystans chce przebiec, wcześniej nie musi niczego deklarować. Decyzję trzeba podjąć w okolicach Wielkiej Rycerzowej. Ci, którzy chcą wyruszyć w dłuższą drogę biegną stąd dalej granicą. Komu wystarczy trochę ponad 50 km – biegnie przez Muńcuł do Ujsół. Nie oznacza to koniec wrażeń. Biegaczy z krótszej trasy czeka trudny zbieg, z którego będzie co wspominać.
Chudy Wawrzyniec to 80 i 50 kilometrów biegiem, pod górę i w dół, po wąskich i krętych ścieżkach polsko-słowackiego pogranicza. Z widokami na Tatry i Małą Fatrę…
Trasy biegu poprowadzono głównie szlakami granicznymi Polski i Słowacji, od Zwardonia przez Wielką Raczę, Wielką Rycerzową (ok. 40. kilometr), gdzie podejmuje się ostateczną decyzję o wyborze dystansu. Na trasie 80+ do pokonania jest trochę ponad 3000 metrów przewyższenia. Nie ma na niej bardzo długich, monotonnych podejść czy podbiegów. W tym roku start odbędzie się o 4:30 rano, 10 sierpnia w Rajczy przy amfiteatrze. Do mety obu tras trzeba dotrzeć do godziny 20. Organizatorzy, biegacze, którzy znają niemal każdą ścieżynę i każdy kamień w tym regionie, zapraszają każdego kto uwielbia biegać po górach, kto chce zmierzyć się z trudnym i pięknym wyzwaniem, kto chce spróbować swoich sił na dystansie dłuższym niż maraton.
KIEDY: 10 sierpnia 2013
GDZIE: Rajcza, Beskid Żywiecki, przy amfiteatrze TRASY: Część wspólna: Z Rajczy do Soli i dalej czerwonym szlakiem przez Rachowiec do Zwardonia, drogą przez Zawardoń – dalej czerwonym szlakiem przez Wielką Raczę do Rycerzowej Wielkiej;„50+ km”: Z Rycerzowej Wielkiej czerwonym szlakiem do Bacówki na Rycerzowej i dalej zielonym szlakiem przez Muńcuł do Ujsół (Meta);
„80+ km”: Z Rycerzowej Wielkiej niebieskim szlakiem przez przełęcz Glinka na Trzy Kopce – czerwonym szlakiem do Schroniska na Rysiance – żółtym szlakiem przez Boraczy Wierch i Zapolankę do początku szlaku czarnego – szlakiem czarnym do Ujsół (Meta).
PROGRAM:Piątek
14:00 – 24:00 – Przyjmowanie uczestników w Bazie Zawodów
14:00 – 24:00 – Praca Biura Zawodów: rejestracja, wydawanie pakietów startowych itd.
20:00 – Odprawa techniczna
Sobota
3:30 – 4:00 – dojazd autokarami na start w Rajczy w dwóch/trzech turach – uczestnicy dostaną bilety na dojazd i będą musieli się zameldować na odjazd o wyznaczonej godzinie
4:20 – powitanie zawodników na starcie
4:30 – start biegu
9:00 – 9:30 – przewidywana godzina dotarcia zwycięzcy trasy „50 km”
13:00 – 14:00 – przewidywana godzina dotarcia zwycięzcy „80 km”
20:00 – limit trasy „50 km” i „80 km”
20:10 – dekoracja zwycięzców
Niedziela
do godz. 12:00 – opuszczenie bazy zawodów
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
- numer startowy (umieszczony z przodu w taki sposób by zawsze był widoczny i możliwy do odczytania),
- telefon komórkowy z bateria działającą co najmniej przez kilkanaście godzin (zalecany włączony roaming),
- dowód osobisty lub paszport,
- koc ratunkowy/folia NRC,
- plecak lub pas biegowy (nerka),
- bukłak lub bidon/bidony o łącznej pojemności co najmniej 1 litra.
- ubiór odpowiedni do pogody,
- kurtka przeciwdeszczowa (niezależnie od spodziewanej pogody),
- apteczka osobista,
- czołówka (latarka).
- udział w rywalizacji na wybranym dystansie,
- 2 noclegi w warunkach turystycznych,
- dojazd z Bazy Zawodów na start,
- ubezpieczenie NNW na czas trwania biegu,
- napoje i lekkie posiłki na punktach odżywczych,
- posiłek regeneracyjny po biegu (standardowy lub wegetariański),
- numer startowy,
- mapa z zaznaczoną trasą,
- nagrody rzeczowe (o łącznej puli co najmniej 12 000 zł) dla trzech najlepszych zawodniczek i zawodników na każdej z tras,
- puchary dla trzech najlepszych zawodniczek i zawodników na każdej z tras,
- dyplomy dla sześciu najlepszych zawodniczek i zawodników na każdej z tras,
- w przypadku hojności sponsorów dodatkowe upominki podczas dekoracji zwycięzców
- obsługa foto,
- pamiątkowe medale/opaski na rękę dla osób, które ukończą bieg,
- dodatkowe gadżety od partnerów biegu,
- wspaniałe widoki Beskidu Żywieckiego.