fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening > Zdrowie i motywacja

Ciężka piłka – ćwiczenia dla biegaczy

Ćwiczenia siłowe pozwalają na łatwiejsze pokonywanie kilometrów. Nie chodzi o zwiększenie masy mięśniowej bo długodystansowiec powinien być szczupły i silny. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom zwiększysz siłę ale nie przybierzesz na masie. Zastanawiasz się o czym mowa? Wystarczą dwa słowa: piłka lekarska.

Ilustracje: Magda Ostrowska-Dołęgowska

Jak wiadomo długodystansowcy jak i średniodystansowcy potrzebują dużej wytrzymałości ale także szybkości oraz siły. Aby osiągnąć swój cel musisz być przygotowany kompleksowo do najważniejszych zawodów. Gdy staniesz na linii startu, musisz mieć świadomość, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dlatego siła jest tak ważna. Daje duże rezerwy na początku oraz podtrzymuje Twoją odporność na zmęczenie aż do mety. Piłki lekarskie to dobre urozmaicenie treningu. Dzięki ćwiczeniom z ich użyciem wzmocnisz kompleksowo wszystkie partie mięśniowe. Twój krok biegowy oraz sylwetka poprawi się dzięki czemu zyskasz cenne sekundy.

Wszystko co Ci potrzebne to materac lub dywan jeśli ćwiczysz w domu, piłka lekarska (dla początkujących 2 kg dla zaawansowanych 3 kg) oraz partner, który pomoże Ci rzucać piłkę.  Niewielu trenerów dzieli się informacjami na temat takich treningów. Najlepsi biegacze chętnie jednak korzystają z takich ćwiczeń, ponieważ dają bardzo dobre rezultaty. Należy je wykonywać raz w tygodniu po porządnej rozgrzewce. Dla początkujących polecam 6-8 km wybiegania a dla zaawansowanych 10-12 km. To wystarczy aby Twój organizm został pobudzony do działania a przy tym nie zmęczył się za bardzo bo najcięższy wysiłek przed Tobą. Przed ćwiczeniami wykonaj sesję rozciągającą – potrzebujesz elastycznych mięśni, nie możesz pozwolić sobie na naciągnięcie lub na jakiś mikro uraz. Wystarczy około 15-20 min. rozciągania.

Trening dla początkujących

Po przebiegnięciu 6-8 km i rozciągnięciu czas przystąpić do działania. Dla osób słabszych proponuję wykonanie od 10 do 15 powtórzeń. Ćwiczenia mają być wykonywane dynamicznie bez zbędnych przerw. Po serii rzutów w danym ćwiczeniu odpoczywamy około 60-90 sek. lub zmieniamy się z partnerem i wykonujemy rzuty na zmianę. Wykonujemy po dwa ćwiczenia na brzuch po czym następuje jedno ćwiczenie na grzbiet.

Przykłady:

1. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową a ćwiczący odrzuca ją. Pamiętaj aby nogi cały czas były uniesione nad materac.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

2. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową a ćwiczący przekłada ją raz na prawą a raz na lewą stronę dotykając nią materaca po każdej stronie. Na jeden rzut przypadają dwa przełożenia.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

3. Ćwiczący kładzie się na brzuchu a partner toczy piłkę w jego stronę. Ćwiczący odrzuca ją – raz sprzed czoła a za drugim razem znad głowy.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

4. Siad równoważny – partner rzuca piłkę nad głowę ćwiczącego a ten ją łapie i odrzuca.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

5. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową ćwiczącego, natomiast ten odrzuca ją prostując przy tym jedną nogę (ale nie dotyka nią podłogi).

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

6. Leżenie przodem – partner siada na łydkach ćwiczącego i przetacza piłkę raz z prawej raz z lewej strony pod jego ręką.  Ten łapie piłkę przed sobą i odrzuca ją w tył w stronę partnera tak, aby wylądowała w rękach siedzącego z tyłu.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

7. Siad prosty – partner rzuca piłkę na klatkę piersiową a ćwiczący wraz z piłką kładzie się na materac i odrzuca ją gdy uniesie się do góry.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

8. Siad prosty bokiem – najpierw prawa a później lewa strona (5-8 powtórzeń). Partner rzuca piłkę a ćwiczący wypycha ją z boku.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

9. Leżenie przodem – partner staje nad ćwiczącym a ten podrzuca piłkę przed swoją głową. Zadaniem partnera jest kierowanie piłki do podłogi natomiast ćwiczący musi podrzucać szybko piłkę do góry.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Trening dla zaawansowanych

Dla zaawansowanych polecam wykonywanie ćwiczeń takich jak dla początkujących, ale trochę utrudnionych. Zwiększamy ilość powtórzeń do 20 oraz co ważne wykonujemy 3 ćwiczenia z rzędu czyli robimy przerwę po wykonaniu dwóch ćwiczeń na brzuch oraz jednym na grzbiet. Wykonuj ćwiczenia zgodnie z wyżej wymienioną rozpiską do 9 pozycji. Następnie kilka trudniejszych ćwiczeń dzięki którym dodatkowo się wzmocnisz.

Przykłady:

10. Osoba ćwicząca klęczy, partner rzuca piłkę nad jej głowę, ćwiczący odrzuca piłkę znad głowy, i od razu po rzucie robi pompkę.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

11. Siad równoważny – partner rzuca piłkę na wysokość barku ćwiczącego raz na prawą a raz na lewą stronę a ten wypycha ją w stronę partnera.

Ćwiczenia z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

12. Leżenie tyłem – ćwiczący chwyta piłkę między nogi poniżej kostek, następnie unosi nogi wraz z piłką do kąta 90 stopni i opuszcza je raz w prawą raz w lewą stronę. Partner stoi nad głową leżącego, który trzyma go za kostki.

Ćwiczenia dla biegaczy z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

13. Leżenie przodem – partner narzuca piłkę na czoło ćwiczącego a ten znad głowy odrzuca piłkę w jego stronę.

Ćwiczenia dla biegaczy z piłką lekarską. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Nie przesadzaj – rady.
Liczba wymienionych ćwiczeń jest wystarczająca do tego aby bardzo mocno się zmęczyć. Wszystko zależy od twojego zaangażowania w wykonywane ćwiczenia. Lecz pamiętaj, że na początku nie liczy się ilość a dokładność. Lepiej więcej czasu poświęcić na dokładne wykonanie ćwiczenia i zaadoptowanie swoich mięśni do tej pracy niż robienie od razu najcięższego wariantu. Podana kolejność ćwiczeń nie jest sztywna – możesz dowolnie ją zmieniać ale pamiętaj o regule dwa ćwiczenia na brzuch jedno ćwiczenie na grzbiet. Powoli zwiększaj ilość powtórzeń i ewentualnie ciężar piłki. Pozwoli ci to ukształtować wytrwałość oraz da ci więcej siły, którą wykorzystasz w docelowym starcie. Po treningu można wykonać 6-10 spokojnych przebieżek po 80-100 metrów z przerwą w truchcie. Ćwiczenia z piłkami lekarskimi nie są łatwe lecz bardzo skuteczne w treningu. Urozmaicisz swój czas i wzmocnisz wszystkie partie mięśniowe. Powodzenia!

Piotr Ślęzak, “Ciężka piłka”, Bieganie, marzec 2010

mm
Piotr Ślęzak

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Zebranie grupy swoich ambasadorów w jednym miejscu na wspólnym biegu i wspólnym celu. Taki pomysł udało się zrealizować marce ASICS w ramach promocji modelu METASPEED Sky. Efektem są aż 24 rekordy życiowe w biegach na […]

“Be (at) Your Personal Best” czyli sposób na życiówki w wydaniu ASICS

Proftin

Stopy biegacza podczas każdego treningu wykonują ogromną pracę. Odpowiednia pielęgnacja nie tylko zmniejszy ryzyko urazów związanych z wysoką aktywnością, ale także pozwoli zachować ich piękny wygląd. Postaw na SPA dla stóp i sprawdź, jakie efekty […]

Trzy kroki do zdrowych stóp – na lato i na lata!

baby jogger summit x3

Jedną z cech charakterystycznych wózków biegowych jest sztywne przednie koło. Czy model, który koło ma obrotowe i jedynie usztywniane do aktywności, może dobrze sprawdzić się w rękach biegacza? Przekonajmy się na przykładzie wózka Baby Jogger […]

Baby Jogger Summit X3 – uniwersalny wózek dla aktywnych [TEST]

Planowane na 9 maja zawody The Team są w ostatniej fazie przygotowania. Jest prawdopodobne, że odbędą się także kolejne edycje, dlatego polecamy wszystkim zainteresowanym krótki poradnik startów na bieżni. Jak biegać na stadionie, jak się ścigać, jak żyć? Najważniejsze sprawy zebraliśmy w kilku punktach.

Planujesz start na stadionie? 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Nawet w tak nieprzewidywalnych czasach, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich miesiącach, jedno jest pewne: Maraton Warszawski na pewno się odbędzie! A my właśnie ruszamy z akcją treningową do 43. Maratonu Warszawskiego W ostatni weekend kwietnia odbył […]

Plany treningowe dla uczestników 43. Maratonu Warszawskiego

Przymusowa praca w domu, ograniczenia wyjazdów, zamknięte obiekty sportowe, odwoływane zawody – wiele z nas cierpi z powodu braku aktywności fizycznej. Stąd rosnąca popularność biegów wirtualnych, czyli wyzwań, do których mobilizuje się grupa osób, zjednoczona […]

Ty też masz wpływ – pobiegnij dla sprawy!

Ból piszczeli to jedna z najczęstszych dolegliwości (nie tylko) początkujących biegaczy. Zazwyczaj oznacza to jedno: kontuzję zwaną powszechnie shin splint. Co to oznacza i jak ją leczyć? Określenie oznacza stan zapalny okostnej przy wewnętrznej krawędzi […]

Shin splint – co robić, gdy bolą piszczele? [ĆWICZENIA]

Kiedy otworzyłem opakowanie wózka Thule Glide 2 w środku znalazłem ulotkę informującą o tym, że właśnie w tym modelu padł rekord Guinnessa w biegu z wózkiem w półmaratonie (1:11:27) oraz maratonie (2:31:22). Czy te rekordy […]

Thule Glide 2 – wózek biegowy z segmentu premium [TEST]