fbpx

Bez kategorii > Informacje prasowe > Wydarzenia > Relacje z biegów

CITY TRAIL: przełajowa piątka na mecie!

 

city_trail_2018_2019-1

Siódma edycja cyklu biegów przełajowych Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden przeszła do historii. W trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy (październik 2018-marzec 2019) w sześćdziesięciu biegach wzięło udział blisko 10 000 dorosłych i niemal 3 800 dzieci. To o 6 % więcej niż w poprzednim sezonie. Średnia frekwencja biegu głównego wyniosła 502 uczestników, a dodając biegające dzieci i młodzież – 690 zawodników.

 Zawody CITY TRAIL są największym cyklem biegów przełajowych w Polsce. Odbywają się na dystansie 5 km na terenach lasów i parków. Pomysł powstał w 2009 roku w głowach dwóch studentów poznańskiej AWF – Piotrów – Książkiewicza iBętkowskiego. Z realizacją nie czekali długo i już 9 stycznia 2010 roku zorganizowali pierwszy bieg – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Po trzech sezonach – w 2012 roku ruszyła pierwsza ogólnopolska seria imprez realizowanych w formule Grand Prix, a obecnie zawody odbywają się w dziesięciu lokalizacjach – Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Od 2015 roku impreza jest organizowana w ścisłej współpracy z Nationale-Nederlanden.

To kolejny rok, kiedy wraz z CITY TRAIL zachęcamy Polaków do dbania o zdrowie przez codzienną dawkę ruchu, dobre nawyki żywieniowe oraz regularne badania okresowe– mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden. – Cieszymy się, że z roku na rok popularność CITY TRAIL, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, rośnie. Coraz częściej w biegach uczestniczą całe rodziny, a wspólna aktywność fizyczna zaczyna być alternatywą do oglądania telewizji czy godzin spędzonych w galeriach handlowych.

 statystyki_2018_2019_zakonczenie-2

Sezon wzrostów

 30 112– to suma zawodników, którzy wzięli udział w 60. imprezach edycji 2018/2019. W poprzednim sezonie było to 29 835 biegaczy. Liczba unikalnych uczestników wyniosła z kolei 9 846. Porównując z poprzednią edycją, cykl odnotował 3-procentowy wzrost – w sezonie 2017/2018 wystartowało 9 549 osób. Sklasyfikowanych zawodników, a więc takich którzy wystartowali co najmniej 4 razy było tym razem4 926 – to również więcej niż przed rokiem, kiedy ta liczba wyniosła 4 888.

W naszym biegowym portfolio pojawiają się kolejne imprezy – od edycji 2019 jesteśmy organizatorem znanej imprezy górskiej – Chudego Wawrzyńca, ale to CITY TRAIL jest wiodącym projektem Fundacji Krok do Natury – podkreśla Piotr Książkiewicz, inicjator i organizator CITY TRAIL. – W każdym sezonie staramy się wprowadzać nieco nowości, tak by cykl był coraz bardziej atrakcyjny i przyciągał nowych zawodników, ale również po to, by nasi stali uczestnicy nie czuli rutyny. Oczywiście pewne elementy są niezmienne od lat, bo organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga sprawdzonych schematów, ale sami nie lubimy nudy, czujemy potrzebę rozwijania się i tak właśnie podchodzimy do organizacji naszych imprez – musi być profesjonalnie, pomysłowo i z pasją.

 statystyki_2018_2019_zakonczenie-1

Bieganie charytatywne

Edycja 2018/2019 była kolejną, w której pojawił się wątek charytatywny, jednak tym razem miał on nowy wymiar. Podczas rejestracji biegacze mogli wybrać tzw. pakiet charytatywny, co oznaczało dopłacenie określonej kwoty i wsparcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy zebrana w trakcie sezonu kwota – ponad 45 000 zł!

– Jesteśmy dumni z naszych biegaczy! Doceniając ich zaangażowanie postanowiliśmy zaokrąglić tę sumę i ostatecznie przekażemy na rzecz Fundacji 50 000 zł – mówi Piotr Bętkowski, organizator CITY TRAIL. – Element charytatywny na pewno będzie obecny w kolejnych sezonach cyklu.

Ranking miast – najwyższa frekwencja

W sezonie 2018/2019 po raz drugi w ramach cyklu zorganizowany został Bieg Niepodległości CITY TRAIL, ale po raz pierwszy zawody z okazji 11 listopada odbyły się w dwóch lokalizacjach – w Lublinie i w Łodzi. I to właśnie łódzki Bieg Niepodległościbył największym w całej ogólnopolskiej edycji. Linię mety biegu głównego minęło 990dorosłych. Drugi największy bieg odbył się w Poznaniu (w którym po raz pierwszy w historii cyklu wprowadzono limity miejsc) – 902 dorosłych. Trzecim miastem w rankingu jest Szczecinz 759uczestnikami. Kolejne lokalizacje to Warszawa, Bydgoszcz, Wrocław, Katowice, Lublin, Trójmiasto i Olsztyn.

statystyki_2018_2019_zakonczenie-3

Ranking miast – średnia frekwencja w sezonie

Biorąc pod uwagę średnią frekwencję w sezonie, na podium są kolejno: Poznań(784 biegaczy – 277 kobiet i 507 mężczyzn), Szczecin(681 uczestników – 288 kobiet i 393 mężczyzn) i Warszawa(598 zawodników – 220 kobiet i 379 mężczyzn). Średnia frekwencja ze wszystkich miast to 502 osoby– 184 kobiety i 318 mężczyzn.

Struktura wieku i płci w CITY TRAIL

 Biegi CITY TRAIL to jedyna tego typu impreza w Polsce. Zawody przyciągają zarówno kilkunastomiesięczne dzieci, jak i seniorów – najstarszy zawodnik miał w dniu biegu 82 lata, a najmłodszy – niespełna rok! Najliczniejszą grupą wiekową są mężczyźni między 30 a 39. rokiem życia, ale warto podkreślić rosnący odsetek biegających w CITY TRAIL pań – średni udział kobiet wyniósł w zakończonym niedawno sezonie 36,6 %,czyli o 1,8 % więcej niż w poprzedniej edycji.

statystyki_2018_2019_zakonczenie-7

Na mapie CITY TRAIL szczególnie „kobiece” są Trójmiastooraz Szczecin– w obu lokalizacjach biegające panie stanowiły średnio ponad 40 % uczestników (Trójmiasto – 43,9 %, Szczecin – 42,2 %), a rekordowa liczba kobiet wzięła udział w listopadowych zawodach w Gdyni – płeć piękna przekroczyła wtedy 47 %wszystkich biegnących! Najniższy wskaźnik udziału pań odnotowano w Lublinie – wynosi on 31,2 %. Z kolei największym przyrostem procentowego udziału biegających pań w porównaniu z poprzednią edycją może pochwalić się Olsztyn – to 6 %.

statystyki_2018_2019_zakonczenie-4

Wartościowe rekordy tras

 Nie sposób nie wspomnieć o znakomitych wynikach, jakie padły podczas 60. biegów sezonu 2018/2019. Aktualne rekordy tras poprawione w edycji:

  • Aleksandra Brzezińska – 16:18 (Bydgoszcz)
  • Malwina Misjan – 16:53 (Poznań)
  • Monika Jackiewicz – 19:08 (Szczecin – nowa trasa)
  • Szymon Belgrau – 16:07 (Szczecin – nowa trasa)
  • Ewelina Paprocka – 18:52 (Trójmiasto/Gdynia – nowa trasa)
  • Łukasz Kujawski – 16:17 (Trójmiasto/Gdynia – nowa trasa)
  • Iwona Wicha – 16:58 (Warszawa)
  • Kamil Jastrzębski – 14:45 (Warszawa)
  • Małgorzata Zieleń – 18:00 (Wrocław – nowa trasa)
  • Szymon Dorożyński – 14:56 (Wrocław – nowa trasa)

CITY TRAIL Junior

Nieodłączną częścią cyklu CITY TRAIL są zawody dla dzieci i młodzieży. Tutaj rywalizacja odbywa się na dystansach 300 m, 600 m, 1 km i 2 km. Zawodnicy są podzieleni na pięć kategorii wiekowych: do 5 lat, 6-7 lat, 8-9 lat, 10-12 lat i 13-15 lat. Biegi CITY TRAIL Junior zawsze poprzedzają start biegu głównego.

statystyki_2018_2019_zakonczenie-8

W trakcie sześciu miesięcy trwania cyklu CITY TRAIL Junior w biegach wzięło udział łącznie 3 742dzieci, spośród których 1 860zostało sklasyfikowanych, a więc ukończyło co najmniej 4 biegi. Średnia frekwencja w pojedynczym biegu wyniosła 188dzieci. Zawody dla juniorów największym zainteresowaniem cieszą się w Bydgoszczy– największy bieg przyciągnął aż 414 uczestników, a średnia frekwencja wyniosła 323 młodych biegaczy. Biorąc pod uwagę najwyższą frekwencję pojedynczego biegu drugie miejsce zajmuje Łódź – 362 zawodników, a trzeci jest Poznań – 315 uczestników. Pod względem średniej frekwencji drugą lokatę zajmujePoznań (269 biegaczy), a trzecią – Warszawa (242 młodych sportowców).

W skali całego cyklu najliczniejszą grupą wiekową w biegach CITY TRAIL Junior była ta w przedziale 10-12 lat– uczestnicy w tym wieku stanowili 25,5 % wszystkich młodych biegaczy. Dodajmy, że biegi CITY TRAIL Junior odnotowały w zakończonej niedawno edycji 18,5 %wzrostu średniej frekwencji. Najwyższy w kategorii D2, czyli wśród dzieci w wieku 8-9 lat.

Wakacyjne tournée, czyli CITY TRAIL onTour

Edycja 2019/2020 ruszy jesienią. Wcześniej organizatorzy zapraszają na letnią edycję –CITY TRAIL onTour. Będzie to zapowiedź kolejnego sezonu jesienno-zimowegow dwa wakacyjne tygodnie – 15-26 lipcaekipa CITY TRAIL odwiedzi każdą z lokalizacji. Biegi nie będą tworzyć cyklu – w każdym z miast od razu po zawodach odbędzie się dekoracja najlepszych biegaczy. Zawody będą miały niecodzienny charakter – odbędą się w dni powszednie w godzinach popołudniowych. Zapisy do wakacyjnej odsłony CITY TRAIL już trwają na stronie www.ontour.citytrail.pl. Główna strona cyklu CITY TRAIL to z kolei www.citytrail.pl. Warto zerkać także na profil imprezy na Facebooku.

Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz ALE – Active Life Energy, Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport.

Jak ktoś nie startował w tym sezonie można się zainspirować:

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!