fbpx

Co światowe media biegowe piszą o Marcinie Lewandowskim?

Autor: Jakub Karasek • 19.06.2019
fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

W ostatnich dniach o Marcinie Lewandowskim zrobiło się dość głośno. Nasz zawodnik nie tylko pobił 43-letni rekord Polski na milę, ale wygrał 2 międzynarodowe biegi w tym niezwykle prestiżową Dream Mile podczas zawodów Diamentowej Ligi Bislett Games w Oslo. Wyczyn Polaka szeroko komentują biegowe media na całym świecie.

Najwięcej publikacji dotyczy oczywiście wspaniałego zwycięstwa Marcina Lewandowskiego z Oslo. Bieg Polaka rzeczywiście mógł się podobać, bo został perfekcyjnie rozegrany taktycznie. Nasz średniodystansowiec nie był stawiany w roli faworyta, ale zaskoczył nie tylko zwycięzcę zawodów z 2014 roku (Ayanleha Souleimana), ale także faworyta gospodarzy Jakoba Ingebrigstena. Tym samym, to Lewandowski stał się pierwszym od 2008 r. Europejczykiem, który wygrał prestiżową Dream Mile.

O sukcesie Lewandowskiego mogliśmy przeczytać m.in. na stronach europejskiej i światowej federacji lekkoatletycznej (European Athletics oraz IAAF), portalach: amerykańskim flotrack.org, brytyjskim insidethegamez.biz, belgijskim sport.be, irlandzkim breakingnews.ie, południowoafrykrańskim sport24.co.za, hiszpańskiej wersji runnersworld.com, zaś hiszpańska marca.com umieściła nazwisko Polaka w tytule artykułu poświęconego wydarzeniom z Bislett Games, a cały tekst był opatrzony zdjęciem Marcina stojącego przy zegarze wskazującym osiągnięty rezultat.

Wszystkie media podkreślają, że Polak sprawił sobie doskonały prezent na 32. urodziny, że zaskoczył faworytów i popisał się piorunującym finiszem. Niektóre wspominają także o pobiciu przez niego rekordu Polski na 1 milę.

Jeszcze więcej miejsca poświęcono naszemu reprezentantowi na portalu letsrun.com, gdzie wspomniano o obu jego zwycięstwach w 2 oddzielnych artykułach. Autorzy nie ukrywali zaskoczenia rozwojem wypadków w Oslo, gdyż Polak nie był wskazywany w gronie faworytów do zwycięstwa w zapowiedzi Bislett Games, jednak przyznali, że finisz Marcina Lewandowskiego jest piorunujący. Na forum letsrun.com powstał nawet specjalny wątek dyskusyjny, w którym użytkownicy zastanawiają się, czy Lewandowski będzie realnym kandydatem do medalu podczas mistrzostw świata w Doha w biegu na 1500 m. Użytkownicy zgodnie wskazują, że ma szanse, a im wolniejszy będzie bieg, tym bardziej powinien pasować Polakowi.

Co więcej, po zawodach Adidas Boost Boston Games, gdzie Lewandowski pokonał faworyta gospodarze Drew Huntera, redakcja LetsRun zwróciła uwagę na wysokie umiejętności taktyczne Polaka. W tekście zamieszczono także wywiad, w którym nasz biegacz powiedział m.in. o tym, że liczył na wolne tempo, gdyż był zmęczony poprzednimi startami (środa 12 czerwca – 800 m w Bydgoszczy, czwartek 13 czerwca 1 mila w Oslo, niedziela 16 czerwca 1 mila w Bostonie), zapowiedział, że udaje się na kolejny obóz, by szlifować formę na mistrzostwa świata i przyznał, że czuje się już typowym specjalistą od biegu na 1500 m:

Przez ostatnie 2 lata skupiłem się na biegu na 1500 m. Wciąż trenuję pod 800 m, w ubiegłym roku 5-krotnie osiągnąłem czas 1:44 i zająłem 2. miejsce w jednym w mityngów Diamentowej Ligi na tym dystansie, ale to nie oznacza, że nie trenuję pod 1500 m. Wykonałem szaloną pracę przed tym sezonem specjalnie pod 1500 m. To dlatego na początku sezonu miałem nie najlepsze wyniki na 800 m, ale taki był plan, by przetrzeć się na krótszym dystansie kilka razy, złapać prędkość i obecnie jestem już w pełni gotów na bieganie 1500 m. Mój plan zakłada osiągnięcie czasu na poziomie 3:31-3:32 w tym roku – zobaczymy.

Trzymamy kciuki za to, by forma Marcina Lewandowskiego cały czas szła w górę i by osiągnął wymarzone wyniki. Cały wywiad (po angielsku), który zamieścił portal letsrun.com możecie obejrzeć poniżej:

Zapraszamy także do lektury przedsezonowego wywiadu Jakuba Jelonka z Marcinem Lewandowskim, tuż po tym, jak ustanowił halowy rekord Polski na 1 milę. Tekst dostępny jest w e-tygodniku Magazyn Bieganie nr 14 (140)

lewandowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger