fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Informacje prasowe > Polecane > Promocje > Wydarzenia > Relacje z biegów > Slider > Wydarzenia

Cracovia Maraton wrócił na ulice stolicy Małopolski!

24 kwietnia 2022 roku odbyła się długo wyczekiwana 19. edycja Cracovia Maraton ze startem i metą na Rynku Głównym. Bieg powrócił na ulice stolicy Małopolski po blisko trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Triumfowali David Kiprono Metto z Kenii, który uzyskał czas 2:14:07 i pochodząca z Ukrainy, a reprezentująca Mołdawię Lilii Fiskowicz, która królewski dystans 42 km i 195 m pokonała w czasie 2:40:35.

Oboje są doskonale znani w stolicy Małopolski z występów w biegach organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dla Metto to pierwszy triumf, dotychczas był drugi w 15. edycji Cracovia Maraton i 5. odsłonie Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Z kolei Fiskowicz – olimpijka z Rio de Janeiro, zwyciężyła już w 17. edycji krakowskiego maratonu w 2018 roku, a na swoim koncie ma również wygrane w Biegu Trzech Kopców, w tym w ubiegłorocznym.

Wielki sukces odniósł najszybszy Polak – krakowianin Tomasz Janusz, który zajął drugie miejsce i okazał się lepszy od trzeciego na mecie trzykrotnego triumfatora Cracovia Maraton Cosmasa Mutuku Kyevy z Kenii.

Druga wśród kobiet była również najszybsza Polka – Anna Bodnar z Cieszyna, a trzecią lokatę wywalczyła następna z biało-czerwonych – Nicola Szafarczyk z Pawonkowa.

W biegu wystartowały 3022 osoby, z których 2951 zameldowało się na mecie. W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m po ulicach i deptakach Krakowa uczestniczyli zawodnicy z 34 krajów.

W rywalizacji wózkarzy już po raz ósmy w krakowskim maratonie triumfował trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec Rafał Wilk. Drugi był Krzysztof Plewa, a trzeci Rafał Szumiec – paraolimpijczyk, nie tylko w kolarstwie ręcznym, ale także w narciarstwie alpejskim.

Kompletne wyniki 19. Cracovia Maraton znajdują się TUTAJ.

Następna, jubileuszowa – 20. edycja Cracovia Maraton odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku.

Dzień wcześniej, 23 kwietnia odbyły się Bieg Nocny na 10 km, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i również 15. edycja Cracovia Maraton na Rolkach.

W blasku świateł i przy głośnym dopingu tłumu kibiców na Rynku Głównym w Krakowie, w siódmej edycji Biegu Nocnego na 10 km triumfowało małżeństwo z Ukrainy – najlepszy wśród mężczyzn był Bogdan Semenowicz z czasem 30 minut i 20 sekund, a wśród kobiet zwyciężyła Natalia Semenowicz z czasem 34 minuty i 41 sekund. Bogdan zanotował w stolicy Małopolski dublet – kilka godzin wcześniej wygrał 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego. W tym samym biegu Natalia zajęła drugie miejsce. W imprezie wystartowały 2852 osoby z 27 krajów.

Drugie miejsce w rywalizacji mężczyzn wywalczył Jima Mulu Tulu z Etiopii, a trzeci był reprezentant Polski Mariusz Giżyński.

Całe podium wśród kobiet przypadło zawodniczkom z Ukrainy – jako druga na mecie zameldowała się Bogdana Semionowa, a na trzeciej lokacie uplasowała się zwyciężczyni 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego Walentyna Werecka. Tuż za nią finiszowała pierwsza Polka – Katarzyna Broniatowska. Utytułowana zawodniczka, trenerka uczestników organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zajęć „Biegaj w Krakowie!” była najlepszą z biało-czerwonych również w 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, w którym zajęła trzecie miejsce.

Kompletne wyniki siódmej odsłony krakowskiego Biegu Nocnego na 10 km znajdują się TUTAJ.

W 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, który był drugim aktem krakowskiego weekendu maratońskiego, podium w rywalizacji mężczyzn uzupełnili Tomasz Ogorzały i Dominik Piwowarczyk. W imprezie wystartowało blisko 500 miłośników biegania, od młodzieży po seniorów, w tym goście z zagranicy – na czele z wieloletnim dyrektorem zaprzyjaźnionego maratonu w słowackich Koszycach – Bronislavem Koniarem.

Kompletne wyniki 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego znajdują się TUTAJ.

W 15. edycji Cracovia Maraton na Rolkach, która rozpoczęła długo wyczekiwany weekend maratoński w Krakowie, triumfowali wielokrotni mistrzowie Polski – Paweł Ciężki z Krakowa (Rollerblade) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Obydwoje osiągnęli znakomite czasy – odpowiednio 1:10:04 i 1:17:49. Wynik uzyskany przez Pawła Ciężkiego to jednocześnie nowy rekord trasy!

Zacięta rywalizacja toczyła się o drugie miejsca. Wśród panów na finiszu minimalnie lepszy okazał się Marek Zgrzywa, a ten sam czas (1:12:05) zapisany został trzeciemu Lukasowi Benedikowi ze słowackich Koszyc. Druga lokata w zmaganiach kobiet przypadła Martynie Żądło (1:26:39), a trzecia Magdalenie Czusz (1:26:41).

W piętnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 218 zawodników.

Kompletne wyniki Cracovia Maraton na Rolkach 2022 można znaleźć TUTAJ.

mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

67:45:51 – tyle czasu zajęło Polakowi pokonanie 19km w wodzie, 900 km rowerem i 211 km biegiem. W ramach Bretzel Ultra Triathlon wystartował 27 czerwca, do mety dotarł w nocy 30 czerwca. Poprzednim rekordzistą dystansu […]

Adrian Kostera ustanowił rekord świata w pięciokrotnym IRONMAN!

Stowarzyszenie Biegów Ulicznych w Pile informuje, że ruszyły już zgłoszenia elektroniczne do 31. Międzynarodowego Półmaratonu Signify, który odbędzie się w dniu 4 września 2022 roku. W ramach tegorocznego półmaratonu odbędzie się Puchar Komendanta Policji, Otwarte […]

Ruszyły elektroniczne zgłoszenia do 31. Półmaratonu Signify Piła

Po zimowym okresie budowy bazy siłowej i wytrzymałościowej oraz dużych objętościowo treningach do półmaratonu, warto zmienić charakter naszego biegania – zmniejszyć kilometraż i przyspieszyć. Przygotuj się z nami do biegu na 10 km, na złamanie 50, 45 lub 40 minut.

Plan treningowy na 10 km. Przyspieszamy!

Na temat biegania krąży wiele opinii, niekiedy ze sobą sprzecznych. Z jednej strony mówi się o prozdrowotnych właściwościach tej aktywności, z drugiej – kontuzjach i nawracających schorzeniach spowodowanych bieganiem. Jak to zatem jest? Bieganie rekreacyjne […]

Bieganie rekreacyjne – czy jest zdrowe?

Już 30 lipca w godzinach wieczornych wystartuje w Warszawie 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Na uczestników na mecie biegu na 5, a także 10 kilometrów czekać będzie wyjątkowa pamiątka. Organizatorzy, Fundacja „Maraton Warszawski” i Aktywna Warszawa, […]

Prezentacja medalu 31. Biegu Powstania Warszawskiego

Maraton Warszawski ponownie rozbiega stolicę w pierwszy jesienny weekend. Już 25 września po raz 44. wystartuje jedna z największych imprez biegowych w tej części Europy, która jako jedna z nielicznych na świecie odbywa się nieprzerwanie […]

Niespełna 100 dni do 44. Maratonu Warszawskiego. Ruszyła akcja treningowa!

Na tę chwilę czekaliśmy prawie trzy lata. Przez Poznań po długiej przerwie przebiegną fani królewskiego dystansu. Zapisy na 21. Poznań Maraton wystartowały dziś, a 16 października zawodnicy wyruszą na trasę! – Wiemy, że zawodnicy stęsknili […]

Poznań Maraton wraca na ulice Poznania – ruszyły zapisy!

Chcesz wziąć udział w Biegu Powstania Warszawskiego, ale 30 lipca nie możesz być w stolicy? Nic straconego! Wciąż możesz uczcić pamięć bohaterów i oddać honor uczestnikom Powstania razem z tysiącami innych biegaczy. Weź udział w […]

Weź udział w Biegu Powstania Warszawskiego w dowolnym miejscu na świecie!