fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening > Zdrowie i motywacja

Ćwiczenia dla biegaczy – w parach. Wzmacnianie

Ćwiczenia-w-parach-7

Mamy dla Was serię ćwiczeń do wykonania w parach. Tym razem zajmiemy się wzmacnianiem. Zabierzemy Was w podróż do dawnych lekcji WF w szkole, kiedy gimnastykowaliście się we dwójkę z kolegą czy koleżanką. Będzie podnoszenie partnera na plecach, łapanie się za nogi i wspólne „kicanie”.

Korzystając z obecności domowników: dzieci, żon, mężów, brata, siostry możecie wykonać łatwe ćwiczenia w domu, na dywanie albo w parku na trawie, jednocześnie urozmaicając i wspomagając własny trening. Być może także waszym rodzinom, kiedy same odrobinę się spocą i poczują co to znaczy zmęczenie, łatwiej będzie zrozumieć sens waszych długich treningów.
Pamiętajcie, że ćwicząc z dziećmi trzeba uwzględnić ich niższy wzrost i mniejszą masę ciała, dlatego każde ćwiczenie wykonujmy z wyczuciem.
W szkole, na lekcjach wychowania fizycznego, ćwiczenia w parach są bardzo lubiane przez dzieci, jest przy nich dużo śmiechu i dobra zabawa. Mam nadzieję, że i wam przypadną do gustu.

Przeczytaj część pierwszą: ćwiczenia rozciągające.

Rysunki: Magda Ostrowska-Dołęgowska

Ćwiczenia wzmacniające:

Stajemy naprzeciwko siebie, chwytamy się za ręce i robimy szybki przysiad, po czym energiczny wyskok w górę. Powtarzamy to ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Maszerujemy na rękach w podporze przodem. Druga osoba podtrzymuje nas za nogi. To tak zwane taczki ze szkolnej lekcji WF. Należy tak przejść odcinek ok. 15 m.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podnosimy partnera i przenosimy go na plecach albo na barkach (w zależności od jego wagi). Przechodzimy odcinek ok. 15 m.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Kucamy naprzeciw siebie i bawimy się w „walkę kogutów”. Walka powinna trwać ok. 30 sekund.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Kładziemy się na brzuchu przodem do siebie i wysuwamy ręce w przód. Wykonujemy rękami kółka wokół rąk partnera w prawo i w lewo. Po 15 razy.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Kładziemy się na plecach nogami do siebie, unosimy je w górę i zataczamy koła wokół nóg partnera. Wykonujemy to 15 razy.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Jedna osoba leży na plecach i chwyta za kostki drugą, stojącą za jej głową. Pierwsza unosi złączone nogi w górę, druga wypycha je, a pierwsza stara się zatrzymać je tuż nad ziemią. To ćwiczenie wykonujemy 15 razy.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Kładziemy się na plecach z głowami do siebie, ręce trzymamy splecione nad głową. Robimy wymachy nogami – naprzemiennie prawą i lewą. Po 10 razy na każdą z nóg.

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Jedna osoba leży na plecach z nogami uniesionymi w górę i przenosi je raz na prawy bok, raz na lewy, prawie dotykając ziemi. Druga osoba trzyma ręce partnera dla stabilizacji. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

 

Ćwiczenia dla biegaczy w parach. Rys. Magda Ostrowska-Dołęgowska

Justyna Frączek, „Ćwiczymy w parach”, Bieganie maj 2010

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Justyna Frączek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Niedawny rekord Europy w biegu na 10 km ustanowiony ustanowiony przez Andreasa Almgrena skłonił nas do zestawienia kilku liczb i dokonania porównań. Jak bardzo wartościowy jest czas Szweda? Jak plasuje się na tle najlepszych wyników […]

Bieg na 10 kilometrów. Jak daleko jesteśmy od Europy, a Europa od świata?

Trening na czczo z rana wśród początkujących sportowców obrósł w mity i legendy. Wiele osób dopatruje się w ćwiczeniach na pusty żołądek sposobu na błyskawiczne pozbycie się tkanki tłuszczowej i podniesienie poziomu wydolności. Czy jednak […]

Trening na czczo – mit czy magiczny sposób na poprawę wydolności? Co mówi nauka?

To Wy, biegaczki i biegacze, decydujecie! Organizatorzy 17. PKO Poznań Półmaratonu oddali w Wasze ręce wybór oficjalnej koszulki tego prestiżowego wydarzenia. Przedstawiamy dwa projekty – tylko jeden z nich stanie się częścią pakietu startowego dla […]

Wybierz oficjalną koszulkę 17. PKO Poznań Półmaratonu. Głos należy do Was!

W Gdyni powstała przestrzeń, która wyróżnia się na tle całej Polski – Sportowa Przystań. To miejsce dedykowane rodzicom, którzy chcą realizować swoją pasję do biegania, nie martwiąc się o opiekę nad dziećmi. Teraz treningi mogą […]

Sportowa Przystań – wyjątkowe miejsce dla aktywnych rodziców w Gdyni

ASICS GEL-NIMBUS 27 nie bez podstaw cieszy się ogromną popularnością wśród biegaczy na całym świecie. But dopracowany w każdym calu, znakomicie amortyzowany, przeznaczony do codziennego biegania – to musiało się udać. I udaje się już […]

ASICS GEL NIMBUS 27: król długich dystansów powraca!

Warszawa, miasto o bogatych tradycjach biegowych, już wkrótce wzbogaci się o kolejne wydarzenie sportowe, które z pewnością przyciągnie uwagę miłośników tej formy rekreacji. Na dwa tygodnie przed 19. Półmaratonem Warszawskim odbędzie się nowy bieg na […]

Nowy bieg na dystansie 5 kilometrów w Warszawie. Zapisy ruszą jeszcze w tym tygodniu!

Jakie wydarzenie w świecie maratonu będzie w 2025 r. najciekawszym? Jest dopiero styczeń, więc teoretycznie każde typ to wróżenie z fusów. Będąc jednak przy wróżeniu: wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na bieg, który […]

Nie minął jeszcze styczeń, a mamy kandydata na maraton roku!

Zaczynasz biegać i wokół ciebie jest wielu doradców, którzy mówią ci jak trenować lub wręcz odciągają cię od biegania z racji na jego rzekome niebezpieczeństwo? Oto 7 popularnych mitów o bieganiu, które słyszymy od lat. […]

Niszczy kolana? Jest nudne? Popularne mity o bieganiu

Przewodnik po najpopularniejszych cyklach biegowych w Polsce.
Zobacz