fbpx
Gorąca czekolada dla biegacza. Fot. Istockphoto.com

Dieta > Zdrowie i motywacja

Czekolada na gorąco – energia dla biegacza

Gorąca czekolada dla biegacza. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Gorzka czekolada jest źródłem witamin z grupy B, magnezu, żelaza i wapnia, potasu i fosforu. Znajdują się w niej również miedź i cynk. Trzeba jednak znać umiar, bo tabliczka dostarcza 600 kcal, a aż 43 g jej składu to tłuszcz.

Wizja diabelskiej pokusy, słodkiej, pysznej, poprawiającej nastrój i uzależniającej jest tak silna, że staramy się trzymać od czekolady z daleka, a jeśli już po nią sięgamy, to najczęściej z wyrzutami sumienia. I o ile czekolada mleczna lub biała rzeczywiście nie kryją w sobie zbyt wielu korzystnych substancji, to w gorzkiej czekoladzie drzemią pokłady witamin i minerałów, czyniących z niej najzdrowszą pośród słodyczy. To właśnie z tej odmiany czekolady, zawierającej bardzo dużą ilość miazgi kakaowej (powyżej 50 %), robi się gorący, gęsty napój, który dla nas – biegaczy stanowi idealne uzupełnienie węglowodanów po treningu, albo zastrzyk energii przed biegiem.

Gorzka czekolada jest cennym źródłem witamin z grupy B, magnezu, żelaza i wapnia, potasu i fosforu. W mniejszych, ale zauważalnych ilościach znajdują się w niej również miedź i cynk. I mimo że tabliczka (100 g) dostarcza aż 600 kcal, a aż 43 g w jej składzie to tłuszcz – zdecydowanie warto sięgnąć po kilka jej kostek, niż po kawałek ciasta, drożdżówkę, cukierki czy lody.

Filiżanka czekolady na gorąco to źródło, z którego energię możemy czerpać bardzo szybko i łatwo, ponieważ znajdują się w niej węglowodany proste. Ale to nie tylko ich zasługa. Obecne są w niej również substancje zwiększające czujność, pobudzające. Tabliczka czekolady o dużej zawartości miazgi kakaowej ma w sobie więcej kofeiny niż filiżanka kawy. Dlatego nie należy poprawiać sobie nią nastroju późnym wieczorem. Duża zawartość magnezu przeciwdziała stresowi, a co jeszcze ważniejsze dla sportowca – pierwiastek ten usprawnia funkcjonowanie mięśni oraz ułatwia wchłanianie wapnia. Druga z substancji pobudzających – teobromina, ma znacznie słabsze działanie niż kofeina, ale działa regenerująco na organizm zarówno po wysiłku fizycznym.

Polifenole zawarte w ziarnie kakaowym niszczą wolne rodniki, powstające jako uboczne produkty metabolizmu, niebezpieczne dla zdrowych komórek. Substancje te pełnią rolę przeciwutleniaczy, a więc przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Dodatkowo rozkurczają naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi. Po wypiciu czekolady płytki krwi wykazują mniejszą tendencję do zlepiania się. Napój ten zapobiega zatem zakrzepom.

W których zatem szczegółach tkwi diabeł? Przede wszystkim w ilości. Jedna filiżanka czekolady na gorąco w czasie okienka węglowodanowego (czyli ok. 30 minut po treningu), albo na krótko przed treningiem – będzie miała bardzo dobry wpływ na organizm. Większy kubek, albo filiżanka tuż przed snem – nie. Po drugie – z dobrodziejstwa tego pysznego napoju skorzystają osoby sięgające po nią sporadycznie. Po trzecie – czekolada jest produktem uczulającym. Głównymi alergenami są mleko oraz orzechy (obecne czasami w śladowych ilościach, nawet jeśli ich nie widać). Po jaką czekoladę najlepiej sięgać? Im więcej miazgi kakaowej, a mniej cukru – tym lepiej. Można sobie pozwolić na kilka kostek gorzkiej czekolady (np. 3-5), albo na filiżankę czekolady na gorąco raz na kilka dni, w czasie jak najbliższym treningu.

Na rynku dostępne są czekolady na gorąco w proszku. Kubek czekolady przygotowanej z proszku ma około 150-200 kcal (w zależności od tego, czy przygotowujemy ją na wodzie czy mleku i ile procent tłuszczu będzie miało). Czekolada w proszku jest szybsza do wykonania i rzadziej powoduje zaparcia. Ale zrobiony samodzielnie, gęsty napój jest o niebo smaczniejszy.

CZEKOLADA NA GORĄCO Z CHILI:

1 porcja

Składniki:

    40 g gorzkiej czekolady
    70 ml mleka 2%
    18 g śmietany 12% (3 łyżeczki)
    1/3 papryczki chili
    1/3 laski wanilii

Filiżanka tak przygotowanej, gęstej czekolady na gorąco ma ok. 128 g, w tym 6 g białka, 20,7 g tłuszczów, 22,4 g węglowodanów,  i ok. 300 kcal. W trosce o kaloryczność można dodać mniej kostek czekolady, przygotować ją na niskoprocentowym mleku albo nie dodawać śmietany.

Przygotowanie:

Czekoladę posiekaj na wiórki, odetnij końcówkę papryczki chili i wysyp pestki, a z wanilii wyciągnij ziarenka. Podgrzej mleko ze śmietaną (możesz ją zrobić tylko na mleku, będzie mniej kaloryczna). Dodaj czekoladę, wanilię i chili. Podgrzej aż czekolada się rozpuści. Jeśli zostawisz ją na drugi dzień – będzie ostrzejsza.

Garść ciekawostek:

To holenderskiemu chemikowi – Konradowi van Houtenowi po raz pierwszy udało się uzyskać sypkie kakao, które do wyrobu czekolady w postaci płynnej.Henry Nestlé jako pierwszy dodał do gorzkiej masy kakaowej mleko skondensowane, a korzystając z tego wynalazku, Daniel Peter stworzył znaną dziś i powszechnie lubianą, czekoladę mleczną. Podstawowym składnikiem czekolady jest miazga kakaowa otrzymywana w wyniku długotrwałego procesu fermentowania, prażenia, mielenia i prasowania owoców drzewa kakaowego. Im więcej miazgi, tym wyższa jakość czekolady.Gorzka czekolada, chociaż człowiekowi przynosi masę korzyści – jest szkodliwa dla zwierząt – np. psów i kotów, bo ich organizmy nie są zdolne do metabolizmu teobrominy.

Magda Ostrowska-Dołęgowska, „Czekolada na gorąco”, Bieganie, październik 2012

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Amazfit zaprojektował specjalną edycję smartwatcha Amazfit Cheetah Pro. Środki ze sprzedaży zasilą fundację tragicznie zmarłego maratończyka Kelvina Kiptum. 27 marca 2024 – Zepp Health, światowy lider na rynku urządzeń wearables, ogłosił współpracę z Fundacją Kelvin […]

Amazfit dedykuje Fundacji Kelvina Kiptuma limitowaną edycję swojego flagowego zegarka

Bieganie z psem to wciąż w Polsce dyscyplina niszowa. O ile traktowanie czworonoga jako dobrego kompana podczas treningu jest coraz popularniejsze, to już startowanie z nim w zawodach niekoniecznie. Chcecie zacząć biegać z psem? Zobaczcie, jak się do tego zabrać.

Bieganie z psem – czyli dwie nogi i cztery łapy

Dobra wiadomość dla zawodniczek i zawodników 16. PKO Poznań Półmaratonu. Wzorem poprzednich lat na podstawie numeru startowego w dniu biegu, 14 kwietnia, można podróżować bezpłatnie pociągami wybranych przewoźników na terenie Województwa Wielkopolskiego. Taką możliwość dają […]

Bezpłatne podróże dla uczestników 16. PKO Poznań Półmaratonu – Sprawdź szczegóły!

Gościem tego odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”, która opowiada o największych zaskoczeniach 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Gościem tego odcinka podcastu z cyklu Czy tu się biega? […]

Największe zaskoczenia 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Magda Skrocka z FMW

Już za miesiąc w Łodzi odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn. Czołówka polskich biegaczy ma też powalczyć o minima na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, choć zadanie to będzie bardzo trudne. DOZ Maraton […]

DOZ Maraton Łódź: Wyjątkowe wyzwania i rekordowa pula nagród czekają na biegaczy

Największy w historii Polski półmaraton, 33. edycja Mistrzostw Polski w półmaratonie, jeden z największych biegów na dystansie 5 kilometrów. Podczas weekendu z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim i New Balance Biegiem na Piątkę nie brakowało emocji […]

Rekordowy 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski! Mateusz Kaczor bohaterem.

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski przechodzi do historii! To było niezwykłe wydarzenie. W stolicy pojawiło się 18 tys biegaczy. Na podium stanął Mateusz Kaczor, uzyskując przy tym tytuł Mistrza Polski. Mistrzynią została Monika Jackiewicz. Przydatne linki: […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – relacja minuta po minucie

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski zapowiada się niezwykle emocjonująco m.in. ze względu na spodziewany bardzo wysoki poziom sportowy. Możemy spodziewać się zaciętej walki o zwycięstwo w biegu, rekordy tras, walki o medale mistrzostw Polski, a także […]

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski – kto powalczy o zwycięstwo, a kto o medale mistrzostw Polski?