fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Historie biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Człowiek-banan pobił rekord świata w półmaratonie!

73175798_2236619736467333_141948063542411264_o

Fot. facebook.com

Melvin Nyairo – to nazwisko nowego rekordzisty świata w półmaratonie. Jego wynik to 1:15:35. Tak, jest gorszy od tysięcy innych rezultatów, ale jest to rekord świata, a będąc bardziej precyzyjnym, rekord Guinessa, na dystansie 21,0975 km w przebraniu za… owoc.

Rozgrywany w ostatni weekend Scotiabank Toronto Waterfront Marathon padł łupem Kenijczyka Philemona Rono (2:05:00) i Kenijki Magdalyne Masai (2:22:16). Jednak prawdziwą sensację wzbudził jeden z uczestników rozgrywanego równolegle z maratonem biegu na dystansie dwukrotnie krótszym. Był to inny Kenijczyk – Melvin Nyairo.

Nyairo, na tle innych biegaczy, wyróżniał się niecodziennym strojem. Biegł bowiem przebrany za… banana. Jednak nie przeszkadzało mu to przemieszczać się w bardzo szybkim tempie. Przez pierwszych 15 kilometrów trzymał się razem z czołówką kobiet biegnących maraton, co sprawiało wrażenie, jakby był jednym z zająców nadających tempo najlepszym maratonkom.

Kiedy dotarł do mety, zegar wskazywał 1:15:35, co oznaczało wynik o ponad 3,5 minuty lepszy niż poprzedni rekord w półmaratonie w przebraniu owoca. Czas ten nie jest życiówką Nyairo, gdyż biegał on w swojej karierze 1:13:15, ale jest to jego pierwszy rekord Guinessa. Jak stwierdził, wpisanie się do księgi Guinessa było jego noworocznym postanowieniem, musiał jedynie wybrać, czy pobiegnie w przebraniu owoca czy warzywa. W praktyce wybór ograniczał się pomiędzy bananem a marchewką.

Kenijczyk zdecydował się na banana. Oficjalnym sponsorem próby stała się firma Chiquita i to właśnie w stroju opatrzonym charakterystyczną niebieską naklejką Nyairo pokonywał trasę półmaratonu w Toronto. Za swój wyczyn otrzymał od sponsora… a jakże, roczny zapas bananów!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca