fbpx

Bez kategorii

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele imprez w tym roku już się nie odbędzie. I nagle jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się biegi wirtualne. Czy są one tylko incydentem, czy też na dłużej zagoszczą w biegowych kalendarzach?

Na ratunek organizatorom biegów

Odwołanie imprez biegowych to ogromne straty dla branży. Zarówno dla organizatorów biegów, sponsorów, producentów odzieży sportowej, obuwia oraz firm świadczących usługi pomiaru czasu, czy też portali poświęconych bieganiu. Poza tym również wielu biegaczy straciło na odwołanych imprezach, finansowo oraz mentalnie, bo przygotowywali się właśnie do konkretnych zawodów.

– PKO Białystok Półmaraton tradycyjnie rozgrywany był na początku maja – mówi organizator Grzegorz Kuczyński. – W marcu, kiedy musieliśmy przesunąć termin biegu, dość szybko doszliśmy do wniosku, że nie możemy zostawić biegaczy, że musimy coś zrobić, bo przecież oni „zawsze” w maju z nami biegali. Z drugiej strony, szczerze zakomunikowaliśmy im, że jesteśmy w niesłychanie trudnej sytuacji (wydaliśmy sporo pieniędzy na bieg, który został odwołany) i po prostu prosimy o wsparcie, poprzez start w zawodach wirtualnych. Wiedzieliśmy, że jeżeli chcemy zaprosić ich do wspólnej zabawy i rywalizacji, musimy to zrobić w terminie tego tradycyjnego półmaratonu. Szybko, w porozumieniu z STS Timing wdrożyliśmy aplikację pozwalającą na rejestrację, a potem przesyłanie wyników swojego biegu.

Organizatorzy Poznań Maraton zamierzają zrealizować zapowiadany w maju br. w wywiadzie dla programu „Bez zadyszki” tzw. Plan B. Jest nim stworzenie biegu wirtualnego.

– Wkrótce podamy więcej szczegółów wydarzenia, które ma już swoją nazwę: PKO Poznań Virtual Run – mówi Monika Prendke. – Możemy dziś uchylić kawałek „rąbka tajemnicy” i powiedzieć, że event zostanie zorganizowany w oparciu o dedykowaną aplikację mobilną, a uczestnicy będą mieli do wyboru start na dystansach 5 km, 10 km, półmaratonu oraz maratonu. Wszystko odbędzie się 18 października, czyli w dzień, w którym planowana była organizacja 21.PKO Poznań Maratonu.

Rywalizować z innymi na odległość

Wirtualna rywalizacja to wcale nie nowość. Jeszcze przed pandemią można było zmierzyć się z innymi w różnych wyzwaniach poprzez popularne aplikacje takie jak: Endomondo, Suunto Movescount, Strava, czy Garmin Connect. Przy okazji powstawały też inicjatywy charytatywne. Rzecz polega na tym, że wybierasz dowolny bieg w Polsce, startujesz gdzie chcesz na danym dystansie, podajesz wynik zarejestrowany poprzez wybraną aplikację, a po wszystkim otrzymujesz pamiątkowy medal. Oczywiście wcześniej wpłacasz pieniądze na cel charytatywny.

– Myślę, że biegi wirtualne nie są konkurencją dla biegów konwencjonalnych i ich nie zastąpią – uważa Piotr Jakóbik ze Sport Evolution. – Już od kilku lat były bardzo popularne w Azji, jako wydarzenia same w sobie. Jednak w Polsce, czy nieco szerzej w Europie nie zyskały dotąd dużej popularności. To na pewno w jakimś stopniu właśnie się zmienia. Na ile jednak będzie to długotrwałe zjawisko – nie wiem.

Nie uważam jednak, że mogą stać się realną konkurencją, czy tym bardziej wyprzeć z rynku „normalne” imprezy biegowe. W końcu w bieganiu masowym, poza wysiłkiem fizycznym i walką z własnymi słabościami, chodzi o to, aby być częścią pewnej społeczności, spotkać znajomych biegaczy, fajnie spędzić czas w grupie, wspólnie przeżywać emocje związane ze startem. Bieganie wirtualne może dać nam jakąś namiastkę tego wszystkiego, ale to na pewno nie to samo. W chwili obecnej jednak, w wielu przypadkach, to jedyne co nam pozostaje i myślę, że warto spróbować, zamiast z góry zakładać, że są one bez sensu. Wirtualna jest rywalizacja, ale bieg prawdziwy.

Zapełnić lukę

Obostrzenia związane z pandemią COVID-19 bardzo mocno dotknęły organizatorów biegów masowych. 3 sierpnia przybyli do Warszawy na spotkanie założycielskie Związku Organizatorów Sportu Masowego. Jego głównym zadaniem i celem jest spowodowanie odmrożenia gałęzi imprez sportowych, w tym właśnie biegowych. Branża ta bowiem bardzo mocno ucierpiała w ostatnich miesiącach.

– Nie czekamy na odmrożenie, choć bardzo na to liczymy i wspólnie z innymi organizatorami się staramy – mówi Michał Drelich, organizator World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. – Większość naszych flagowych imprez, nawet tych zaplanowanych na jesień i zimę tego roku ma już odsłony wirtualne.

Na potrzeby Mistrzostw Świata w półmaratonie postawiliśmy nawet whitelabelową aplikację, dającą biegaczom całą masę nowych możliwości takich jak challenge z gwiazdami światowej lekkiej atletyki, czy program lojalnościowy typu payback (zamieniaj kilometry na punkty, a punkty na rabaty i nagrody). Biegi wirtualne nie zastąpią konwencjonalnych, ale mogą stać się ciekawym uzupełnieniem dotychczasowej oferty. Wiele osób będzie bało się uczestniczyć w zawodach masowych, a dzięki tym wirtualnym nadal będą mogli realizować potrzebę współzawodnictwa.

Biegasz, gdzie chcesz

Wirtualne biegi są rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą wyjechać na zawody. Może też nie chcą. Nie ma w nich limitów czasowych za pokonanie fragmentu lub całego dystansu. Godzinę startu wyznaczasz sobie sam, tak samo jak dzień, bo okres czasu na zaliczenie biegu czasami może trwać nawet 2 miesiące. Nie ma tłoku i stresu związanego z obecnością innych, a pobiec możesz z osobami, które dobrze znasz.

– Biegi wirtualne rządzą się zupełnie innymi prawami niż te rozgrywane w tradycyjnej formule – twierdzi Monika Prendke. – Czas pokaże w jakim kierunku rozwinie się ich organizacja i jaki będzie dalszy ich los. Dziś wiemy, że pierwsze tego typu biegi, w dobie pandemii cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Sami też jako Poznań Maraton Team wystartowaliśmy w sztafecie organizowanej przez Fundację Białystok Biega i świetnie się przy tym bawiliśmy. Niemniej jednak naszym zdaniem to nie to samo, co spotkania face to face, rywalizacja w grupie i wspólne endorfiny na mecie.

– Po ogłoszeniu naszego wirtualnego półmaratonu okazało się, że również biegacze nie chcą Fundacji zostawić w tym trudnym czasie i co nas wprawiło w osłupienie oraz radość, ruszyli do zapisów, nie w dziesiątkach, nie w setkach, ale w tysiącach – dodaje Grzegorz Kuczyński. – Część osób pisało, że „nareszcie coś się ruszyło, chociażby wirtualnie”, a część chciała nas wesprzeć i też o tym głośno mówiła. Za to jestem niezmiernie wdzięczny! Finalnie do Wirtualnego PKO Białystok Półmaratonu zapisało się ponad 3900 osób, czego nikt z nas się nie spodziewał. Z perspektywy czasu muszę powiedzieć, że było warto. Wiem, że daliśmy wiele radości zawodnikom, o czym cały czas nam przypominają i dziękują.

W tamtym bardzo trudnym czasie, kiedy lockdown był niemal całkowity, daliśmy namiastkę normalności, że możemy biegać i rywalizować. I tak jak to na zawodach, część się ścigała na poważnie, a część robiła to dla frajdy. Dostaliśmy też sporo listów od osób, które, jak pisały, nigdy nie startowały w biegach ulicznych, bo się wstydziły i nie wiedziały, czy dadzą radę, a ta formuła pozwoliła im na taką generalną próbę. Po ukończeniu swoich 21 km byli z siebie dumni i wdzięczni, za taką możliwość. To były wzruszające maile. Myślę, że większość startujących poczuła prawdziwe emocje, realne wyzwanie i radość porównywalną z tą na zawodach.


Platformy, które zajmują się organizacją biegów wirtualnych:

Virtual Run Polska – powstała w 2017 roku, ma ok. 12 000 fanów na Facebooku i ponad 6000 członków grupy, po biegu otrzymujesz medal, nie ma innych nagród, wpisowe przeznaczone na cel charytatywny;

Wirtualne Biegi.pl (profil na Fb) i Wirtualne Biegi i Wyzwania (grupa) – grupa na Facebooku liczy ok. 3000 członków, powstała w połowie października 2019 roku, profil na Facebooku liczy ok. 4000 fanów, w pakiecie jest medal oraz koszulka za dodatkową opłatą, większość ich biegów ma charakter pomocowy;

Biegi Wirualne – profil na Facebooku ma ponad 1600 fanów;

– Mocni Pomocni Wirtualne Biegi – firma, która organizuje wirtualne biegi i część z opłaty startowej przeznacza na wybrany cel charytatywny, profil na Facebooku ma ponad 1300 fanów, w pakiecie jest oryginalny medal;

Wirtualne Bieganie – profil na Facebooku ma ok. 4800 fanów, w pakiecie medal oraz inne gadżety, wraz z dodatkową opłatą do pobrania również numery startowe.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jarosław Cieśla

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do […]

„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!

Wielka biegowa euforia nad Wisłą! Do startu 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! W sumie na obu dystansach zamelduje się prawie 20 tysięcy biegaczy. […]

10 dni do biegu i niemal 20 tysięcy uczestników na listach startowych!

Czy nowoczesne buty startowe muszą mieć w swojej konstrukcji karbon, żeby zapewniać świetną dynamikę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Udowadnia to Saucony Endorphin Speed 4, który ma płytkę… nylonową. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jak […]

Saucony Endorphin Speed 4 – buty z płytką, która daje szybkość i sporo… przyjemności [RECENZJA]

Gościem kolejnego podcastu z cyklu Czy tu się biega? jest Greg Albrecht – coach i doradca biznesowy, przedsiębiorca, który wylicytował start z numerem „1” w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. […]

Sport jest niezbędny do życia i do prowadzenia biznesu. Greg Albrecht

Zapraszamy Was na transmisję LIVE, będącą integralną częścią naszej akcji treningowej, mającej przygotować Was do udziału w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W trakcie spotkania z doświadczoną dietetyczką, a także pasjonatką biegania, Agnieszką Tokarz, odkryjecie tajniki […]

Dieta i trening na 10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego [LIVE]

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Patrycji Wyciszkiewicz chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To utytułowana i ambitna sprinterka, która startując na najwyższym poziomie nam, kibicom, dostarczyła wielu pięknych emocji. Dziś Patrycja walczy o powrót do najwyższej ligi i za główny cel […]

Na bieżni czuję się jak rekin na polowaniu. Patrycja Wyciszkiewicz nie tylko o powrocie do formy

Już za nieco ponad miesiąc krakowskie ulice wypełnią biegacze podczas 21. Cracovia Maratonu oraz towarzyszącemu mu sobotniemu Biegowi Nocnemu na 10 km. W tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję pokonać dystans w ekologicznych koszulkach technicznych […]

Pokonaj trasę 21. Cracovia Maratonu lub Biegu Nocnego na 10km w oficjalnej koszulce!