fbpx

Diamentowa Liga 2017 – znamy terminy największych mityngów przyszłego sezonu

Autor: Marcin Nagórek • 31.10.2016

473747848 Getty Images Diamond League w Szanghaju

Diamentowa Liga 2017 wystartuje 5 maja w Dausze. Fot. Getty Images

Diamentowa Liga to seria najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych na świecie rozgrywanych na bieżni. Znane są już terminy zawodów, które zostaną rozegrane w przyszłym sezonie.

Przyszłoroczny cykl Diamentowej Ligi będzie się składał, podobnie jak w tym roku, z czternastu mityngów. Jedenaście zostanie rozegranych przed mistrzostwami świata, które odbędą się na początku sierpnia w Londynie. Trzy, w tym dwa finały Diamentowej Ligi, po mistrzostwach.

Seria rozpocznie się trochę nietypowo, bo w piątek, 5 maja w Dausze, w Katarze. Piątki to krajach muzułmańskich dni wolne od pracy. Tydzień później sportowców czeka długa podróż i zmiana kilku stref czasowych, w związku z czym wielu opuszcza te zawody – sobota, 13 maja, Szanghaj w Chinach. Po dwóch tygodniach start na drugim końcu świata, z bogatym programem biegów długodystansowych – 27 maja, Eugene na zachodnim wybrzeżu USA.

8 czerwca, w środku tygodnia, w Rzymie rozpoczyna się europejska część Diamentowej Ligi, zwykle najlepiej obsadzona. 15 czerwca, także w czwartek, zawody w norweskim Oslo, a już trzy dni później, w niedzielę 18 czerwca – w szwedzkim Sztokholmie. Potem dwa tygodnie przerwy, w trakcie której wiele krajów rozegra lokalne mistrzostwa w lekkiej atletyce, w tym Polska. A potem cała seria – 1 lipca w sobotę mityng w Paryżu, 6 lipca w czwartek w szwajcarskiej Lozannie, a w niedzielę 9 lipca w Londynie. Będzie to generalny sprawdzian przed mistrzostwami świata, które także odbędą się w tym mieście.

16 lipca najlepsi lekkoatleci wystartują w Rabacie w Maroku, a pięć dni później w najsłynniejszym z wszystkich zawodów, miejscu wielu rekordów świata – w Monaco. Potem mistrzostwa świata, a końcówka sezonu to 20 sierpnia w Birmingham, 24 – w czwartek – w szwajcarskim Zurychu, a na koniec, w piątek 1 września, w belgijskiej Brukseli.

Oprócz Diamentowej Ligi na całym świecie rozgrywa się niezliczoną ilość mniejszych i większych mityngów. Wśród nich polski memoriał Kusocińskiego, zwykle mający miejsce na początku czerwca. Sezon na bieżni trwa od początku maja do końca września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger