fbpx

Trening > Jak zacząć biegać > Trening > Zacznij biegać

Dla początkujących: Biegasz i nie widzisz postępów? Sprawdź dlaczego!

Przerwa w bieganiu istockphotocom

Fot. istockphoto.com

Biegasz od kilku tygodni a nawet miesięcy i nie widzisz postępów? Nie możesz biec szybciej, zwiększyć pokonywanego dystansu a waga ani drgnie? Zastanawiasz się, co robisz nie tak? Sprawdź możliwe przyczyny braku biegowego progresu.

Kiedy rozpoczynamy swoją biegową przygodę, często nasze cele są bardzo ambitne. Podchodzimy do tej aktywności pełni energii i zapału, wyobrażając sobie, jak za kilka tygodni będziemy szczuplejsi, sprawniejsi, szybsi i bardziej wytrzymali. Oczami wyobraźni widzimy samych siebie pokonujących kolejne kilometry lekkim, sprężystym krokiem niczym Eliud Kipchoge. Chociaż to nierealne, sam obrazek jest piękny i w miarę trwania w treningu krok po kroku powinniśmy odnotowywać poprawę w różnych aspektach wybranej aktywności fizycznej. Co jednak, kiedy pomimo regularnego biegania nie dostrzegamy pożądanych efektów? Sprawdźmy, czy nie dotyczy nas któryś z poniższych punktów.

1) Rachunek sumienia

Chociaż niekoniecznie to w nas samych musi leżeć przyczyna problemów, warto najpierw spojrzeć, czy wszystko robimy prawidłowo. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nie oczekujemy zbyt dużo i zbyt wcześnie? Jeśli codziennie rano stajemy na wagę, albo wykonujemy “sprawdziany formy” co 2 tygodnie, to nic dziwnego, że nie widzimy postępów. Musimy dać naszemu organizmowi czas na to, by zareagował na bodziec, jakim jest regularna aktywność. Uzbrójmy się w cierpliwość i przepracujmy przynajmniej 6-8 tygodni zanim zaczniemy wyciągać jakiekolwiek wnioski.

Co więcej, w perspektywie tego czasu warto również zwrócić uwagę, czy naprawdę sumiennie i regularnie wykonujemy treningi? Jeżeli zakładamy, że chcemy biegać 3-4 razy w tygodniu i po pierwszych 2 tygodniach realizowania tego planu trafi nam się tydzień przerwy, później zrobimy 1 trening w tygodniu, w kolejnym 5, a potem znowu żadnego, to nie możemy mówić o systematyczności. Wciąż jest to lepsze rozwiązanie niż całkowity brak ruchu, ale nie oczekujmy, że przy tak podziurawionym grafiku będziemy łatwo odnotowywać progres. Regularność jest podstawą, jeżeli chcemy zrealizować nasze cele.

Systematyczne bieganie przez caly rok Fot Istockphoto.com_resize

Rys. istockphoto.com

2) Różnorodne wskaźniki progresu

Czasami przyczyną braku postępu jest… niechęć do jego dostrzeżenia. Wielu początkujących biegaczy oczekuje od razu spektakularnych rezultatów i liczą na to, że wręcz z dnia na dzień będą widzieć efekty swojej pracy. I czasami te efekty są, ale trudno je zauważyć. Zwłaszcza, kiedy skupiamy się na tych najmniej widocznych i najtrudniejszych do osiągnięcia celach.

Pamiętajmy, że istnieje wiele wskaźników, na które często nie zwracamy uwagi. Być może nie jesteśmy w stanie pokonać dużo dłuższego dystansu niż wtedy, kiedy zaczynaliśmy przygodę z bieganiem, ale może pokonujemy go w krótszym czasie? Albo z mniejszą zadyszką? Z niższym średnim tętnem? Jeżeli wykonujemy marszobiegi, to może chociaż odcinki marszu są coraz szybsze albo coraz krótsze? Ci, którzy chcą zrzucić dodatkowe kilogramy mogą nie odnotować od razu postępu w masie ciała, ale zaczną widzieć pierwsze symptomy zmian w sylwetce (mięśnie o tej samej objętości ważą więcej niż tłuszcz). Pamiętajmy, żeby obserwować nie tylko te mierniki, na których najbardziej nam zależy, ale również zwracać uwagę na inne, poboczne, bo one mogą utwierdzić nas w przekonaniu, że zmierzamy we właściwym kierunku.

3) Czynniki zewnętrzne

Może zdarzyć się tak, że wszystko robimy właściwie, stosujemy odpowiedni trening, jesteśmy systematyczni, ale postępu wciąż nie widać. Czasami winne są temu czynniki zewnętrzne, czyli te pozabiegowe. I wówczas to na nie powinniśmy zwrócić uwagę. O czym konkretnie mowa? Np. o śnie. Sen jest najlepszym legalnym środkiem wspomagającym dla osoby aktywnej fizycznie. Bez odpowiedniej ilości snu zaburzamy naszą regenerację, co powoduje, że organizm nie jest w stanie “przetworzyć” bodźców, jakie otrzymuje i stąd brak progresu.

Do czynników utrudniających postęp można zaliczyć nie tylko brak snu, ale również nadmierny stres, który będzie miał na nasz organizm podobny wpływ, utrudniając adaptację. A może jesteśmy z tych, którzy za każde wyjście na trening nagradzają się potem słodkościami lub paczką chipsów? Właściwy tryb życia też odgrywa swoją rolę i może zaburzać biegowe postępy, dlatego warto zwrócić uwagę również na pozasportowe aspekty. Nie znaczy to, że z dnia na dzień powinniśmy zacząć żyć jak profesjonalni zawodnicy, ale wprowadzenie kilku zdrowych nawyków na pewno nam nie zaszkodzi.

4) Wszystko na 100%

Warto od początku urozmaicać treningi. Odpoczynek po mocnym akcencie. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Ostatnia rzecz, na jaką chcę zwrócić Waszą uwagę, to kwestia podejścia do treningów. U wielu początkujących osób można zaobserwować wręcz autodestrukcyjną chęć wykonywania wszystkich treningów do kompletnego zmęczenia. Każdy powrót do domu, to niemal słanianie się na nogach, każdy bieg wykonywany jest do tzw. “odcięcia”. Ta droga tylko pozornie przynosi efekty. W rzeczywistości bodźce są zbyt mocne, by odnotować progres. Słynne hasło “trenuj, nie przetrenuj” Arthura Lydiarda ma zastosowanie również do początkujących sportowców. Dawanie z siebie 100% za każdym razem, kiedy tylko wychodzimy pobiegać sprawia, że trening, zamiast budować, staje się zbyt dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Wrzućmy czasem na luz, a wkrótce przekonamy się, że czasami mniej znaczy więcej.

Chociaż powyższe punkty nie wyczerpują tematu, jeżeli pomimo regularnego treningu nie widzicie u siebie progresu, sprawdźcie, czy któraś z podanych przyczyn nie ma zastosowania w Waszym przypadku. Jeżeli uznacie, że wszystko robicie dobrze, pozostaje przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Czasami widoczny postęp możemy odnotować dopiero po kilku miesiącach regularnego biegania. Ale wówczas będziemy wiedzieć, że było warto!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nastroje. Wielotygodniowe przygotowania do wiosennego sezonu startowego zostały bowiem brutalnie przerwane. Większe niepokoje przeżywają jednak organizatorzy, którzy obecnie borykają się z ogromnym kryzysem finansowym. Czy będą w stanie go […]

Czy polskie biegi są skazane na upadek?

Obecny sezon stawia przed biegaczami duże wyzwanie. Odwołanie zawodów biegowych powoduje, że trening odbywa się bez kontrolnych i docelowych startów. W związku z tym osoby poważnie podchodzące do procesu przygotowania mają poważny dylemat: jak trenować […]

Sezon niestartowy. Jak teraz trenować?

Doceń najwybitniejszych biegaczy wszechczasów w Wielkim Plebiscycie Maratonu i włącz się do gry na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. W ramach Wielkiego Plebiscytu Maratonu uhonorujemy znakomite osobowości, które w znaczący sposób zapisały się w historii […]

Magia królewskiego dystansu – rusza Wielki Plebiscyt Maratonu!

W czasie, kiedy głównym hasłem przebijającym się przez wszystkie media jest #zostanwdomu, polscy biegacze nie próżnują. W Internecie w mgnieniu oka przybywa filmów osób biegających wokół stołu. Wbrew pozorom to nie przejaw szaleństwa, a… zorganizowana […]

Cała Polska biega wokół… stołów! Wyzwanie #1kmwokolstolu

Czy rozciąganie jest potrzebne? Coraz częściej wśród trenerów przygotowania motorycznego pojawiają się głosy, że niekoniecznie. Nadmiernie rozciągnięta grupa mięśniowa, to prosta droga do kontuzji. Jak więc podchodzić do wszelkich form stretchingu, które zewsząd przekonują, że […]

Czy warto się rozciągać?

Coraz mniej prawdopodobne staje się rozegranie igrzysk olimpijskich w Tokio w planowym terminie. Do MKOL trafia coraz więcej głosów z całego świata, nawołujących do zmiany terminu imprezy.

Świat zaczyna nawoływać do przesunięcia Igrzysk

W obecnej chwili toczy się walka o nasze zdrowie i życie. Władze Polski oraz innych państw, które zmagają się z epidemią wirusa COVID-19 apelują o pozostanie w domach i wstrzymanie się przed kontaktami z innymi […]

Siła biegacza w trudnych czasach

Ten egzotyczny owoc staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Jego właściwości prozdrowotne znane są od dawna w rejonie morza śródziemnego. Regularne spożywanie poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, krwionośnego oraz wpływa na lepszą kondycję. Jest […]

Owoc granatu – wzmacnia mięśnie, przyspiesza regenerację, redukuje stres