fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Dla tych, dla których 42 km to za mało – przegląd sierpniowych biegów ultra

Biegi ultra w Polsce - Chudy Wawrzyniec 2013

Sierpień będzie obfitował w biegi ultra w całej Polsce. Fot. Piotr Dymus

Są tacy biegacze, którzy twierdzą, że maraton to dla nich zbyt krótki dystans. Wielu z nich łączy swoje starty w imprezach na dystansach ultra z wyjazdami urlopowymi. A dokąd ci zawodnicy będą jeździć w sierpniu? Zapraszamy do naszego przeglądu sierpniowych biegów ultra.

 Chudy Wawrzyniec 2016 

Chudy Wawrzyniec 2015 fot Piotr Dymus

Chudy Wawrzyniec 2015. Fot. Piotr Dymus

Termin: 6 sierpnia 2016 r.
Dystanse: 50 km, 80 km
Start: 4:00

Chudy Wawrzyniec to bieg już tradycyjnie rozgrywany na 2 trasach – ponad 50- i ponad 80-kilometrowej. Na uczestników czekają kamienie, korzenie, błoto, lejący się z nieba żar lub deszcz, mnóstwo przygód, punkty żywieniowe, których nie da się zapomnieć i piknikowa, rodzinna atmosfera na mecie. W tym roku z okazji jubileuszu do obu tras Chudego Warzyńca dołącza towarzyszka – Mała Rycerzowa – bieg towarzyszący na dystansie 20 km. W przypadku biegów dłuższych, o wyborze ostatecznego dystansu decydują sami uczestnicy na trasie. Czasu na podjęcie decyzji jest niemało, bowiem ponad 40 km – aż do Wielkiej Rycerzowej.

Wszyscy zawodnicy wyruszą ok. godz. 4:00 z Rajczy do Zwardonia, później pobiegną czerwonym i niebieskim szlakiem po granicznych grzbietach przez Wielką Raczę, Przegibek do Wielkiej Rycerzowej. W tym momencie drogi obu biegów się rozchodzą – ci, którzy zdecydują się na krótszą wersję trasy skręcają na Muńcuł, a stamtąd na Ujsoły (zielony szlak). Jeśli dla kogoś 50 km to za mało, z Wielkiej Rycerzowej powinien skierować się na Oszust, Przełęcz Glinkę, Krawców Wierch do Trzech Kopców, a dalej żółtym szlakiem przez Halę Lipowską, Zapolankę do Ujsół. Na śmiałków, którzy wybiorą dłuższą trasę czeka łącznie ok. 3400 m podbiegów i podejść.

Więcej informacji: chudywawrzyniec.pl

 Letni Bieg Piastów 

Termin: 6 sierpnia 2016 r.
Dystans: 50 km
Start: 9:00

W tym roku trasa najdłuższego biegu w ramach Letniego Biegu Piastów została wydłużona z 42 do 50 kilometrów. O godzinie 9:00 z Polany Jakuszyckiej wyruszą uczestnicy Jakuszyckiego Ultramaratonu. Na 50-kilometrowej trasie obiegną m.in. Kozi Grzbiet, miną Jagnięcy Jar, Rozdroże pod Kopą, Rozdroże Izerskie, Orle, Rozdroże pod Zwaliskiem czy słynny Zakręt Śmierci. Trasa będzie wymagająca nie tylko ze względu na długi dystans, ale także pod względem przewyższeń. Na jej pokonanie uczestnicy będą mieli 8 godzin.

Oprócz biegu na długim dystansie w ramach Letniego Biegu Piastów odbędzie się jeszcze półmaraton i biegi dziecięce (tego samego dnia, co ultramaraton). Dla rodzin i kibiców organizatorzy przygotowali bezpłatną dodatkową atrakcję – czyli naukę zumby. Na zakończenie całego aktywnego weekendu biegowego na Polanie Jakuszyckiej rozegrana zostanie 7 sierpnia Jakuszycka Dziesiątka – w tym roku również na nowej trasie.

Więcej informacji: bieg-piastow.pl

 Bieg Szlak Trafi 

Termin: 6 sierpnia 2016 r.
Dystans: 57 km
Start: 5:00

Bieg Szlak Trafi

Bieg Szlak Trafi 2015. Fot. Ewa Sowa

Piękne tereny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego będą gościły biegaczy na dystansie ultra w ramach biegu Szlak Trafi. Uczestnicy pobiegną m.in. drogami leśnymi, drogami utwardzonymi czy dnami wąwozów. Zawodnicy wyruszą o 5:00 spod ruin Zamku w Kazimierzu Dolnym, co już samo w sobie będzie tworzyło niezapomnianą atmosferę. Meta usytuowana będzie w Parchatce w pobliżu Karczmy Parchatka. Bieg ma charakter górsko-przełajowy. Na pokonanie 57-kilometrowej trasy uczestnicy będą mieli 9 godzin.

Oprócz ultramaratonu w ramach Biegu Szlak Trafi odbędzie się również półmaraton oraz bieg na dystansie ok. 7 km. Biegi te, podobnie jak najdłuższy z nich, będą prowadziły głównie ścieżkami leśnymi. Dodatkową atrakcją dla uczestników i kibiców będą m.in. jarmark i wspólne biesiadowanie w Parchatce, bieg na stok czy specjalne gry i zabawy dla najmłodszych. W tym roku Bieg Szlak Trafi odbędzie się już po raz 4.

Więcej informacji: biegszlaktrafi.pl

 Ultra Kamieńsk 

Termin: 7 sierpnia 2016 r.
Dystans: 50 km
Start: 9:30

Ultra Kamiensk

Kolejna propozycja sierpniowego ultra, to bieg odbywający się w województwie łódzkim, a konkretnie na terenie Góry Kamieńsk. Jest to najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce o wysokości 386 m. n. p. m. Chociaż sama wysokość nie brzmi może przerażająco, to trasa jest dość wymagająca, bowiem prowadzi zboczami góry, a to oznacza, że na całej trasie na biegaczy czeka kilkadziesiąt podbiegów i zbiegów o różnej długości i nachyleniu.

Na ultramaratończyków czekają 2 pętle o długości 25 kilometrów. Oprócz ultramaratonu odbędzie się również bieg na dystansie 25 kilometrów – jego uczestnicy pokonają pętlę tylko raz. Będzie to już 3. edycja imprezy na Górze Kamieńsk – pierwsza odbyła się w październiku 2015 r., zaś w lutym 2016 r. zorganizowano zimową edycję biegu, podczas której zawodnicy zmagali się z dystansem 6 km (bieg w stylu anglosaskim) lub 30 km.

Więcej informacji: ultrakamiensk.pl

 Ultrajanosik 

Termin: 12-14 sierpnia 2016 r.
Dystans: 50 km, 80 km, 110 km
Start: 7:00

trzy trasy ultra czekają na uczestników biegu Ultrajanosik, który zostanie rozegrany w weekend 12-14 sierpnia. Impreza rozpocznie się w piątek w południe wraz z otwarciem biura zawodów, a o godz. 20:00 odbędzie się obowiązkowa odprawa dla wszystkich uczestników. Start biegów nastąpi w sobotę rano. Zawodnicy, którzy zdecydowali się na najdłuższy dystans (Ultrajanosik 110 km Pomsta Janosika) o 4:30 wyruszą autokarami na miejsce startu znajdujące się w Podbańskiej na Słowacji. Biegacze na trasę prowadzącą polskimi i słowackimi górami wyruszą o godz. 7:00.

Godzinę później zmagania rozpoczną uczestnicy krótszych biegów – Ultrajanosika 80 km – Zbójnicka Śleboda oraz 50 km Spiska Pętla. Limity czasu na pokonanie poszczególnych dystansów wynoszą kolejno od najdłuższego z biegów 24 godziny, 18 godzin i 12 godzin. Za pokonanie tych tras uczestnicy otrzymają punkty UTMB® – według starej skali 3, 2 lub 1, według nowej – 5, 4 lub 3. Meta wszystkich trzech Ultrajanosików będzie zlokalizowana w Niedzicy na Polanie Sosny.

Więcej informacji: ultrajanosik.pl

 Tatrzański Festiwal Biegowy 

Termin: 12-14 sierpnia 2016 r.
Dystans: 56 km
Start: 8:00

Tatra Fest Bieg będzie najdłuższym biegiem rozgrywanym w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego. Zawodnicy wyruszą z Zakopanego i pokonają 56 kilometrów, zwiedzając mniej popularne wśród turystów, ale niezwykle malownicze i urzekające szczyty Tatr Zachodnich. Ultramaratończycy pokonają m.in. szczyty Grzesia, Rakonia, Wołowca, Łopaty, Jarząbczego Wierchu, Kończystego Wierchu i Starobociańskiego Wierchu. Zmagania zakończą w centrum Zakopanego. Limit czasowy wynosi 11 godzin.

Oprócz Tatra Fest Bieg w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego odbędą się Tatra Vertical oraz Bieg Świstaka. Ten pierwszy to zmagania na dystansie ok. 10 km. Zawodnicy wystartują z Polany Huciska, by zakończyć bieg na szczycie Wołowca. To oznacza konieczność pokonania ok. 1200 m przewyższenia. Zawody zostaną rozegrane w sobotę. Bieg Świstaka ma natomiast charakter sprawdzianu różnych umiejętności. Oprócz biegania, zawodnicy będą się wspinać, przechodzić po linie slackline, kąpać w beczce z zimną wodą i… gwizdać na palcach. Bieg Świataka odbędzie się w niedzielę.

Więcej informacji: tatrafestbieg.pl

 Gorce Ultra Trail 

Termin: 13-14 sierpnia 2016 r.
Dystans: 43,5 km, 79,5 km
Start: 5:00

Gorce Ultra Trail to bieg rozgrywany m.in. na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Baza zawodów zlokalizowana będzie w Ochotnicy Górnej, tam też będzie znajdowała się meta wszystkich biegów rozgrywanych w ramach imprezy. Start wszystkich dystansów nastąpi z Ochotnicy Dolnej. Zawodnicy rywalizujący na trasach 43,5 km oraz 79,5 km wystartują w sobotę o godz. 5:00. Decyzję o tym, którą trasę pokonają podejmą po ok. 32 kilometrach biegu. Bez względu na to, jaką decyzję podejmą, na mecie muszą zameldować się najpóźniej w ciągu 15 godzin od startu.

Gorce Ultra Trail ma status biegu kwalifikacyjnego do Ultra-Trail du Mont Blanc® – za ukończenie dłuższego dystansu można otrzymać 4 punkty według nowej skali (2 według starej), a za krótszy – 2 punkty (0 według starej skali). Oprócz biegów ultra rozegrany zostanie również dodatkowy bieg – Ochotnica Challenge na dystansie 20 kilometrów. Start tego biegu nastąpi w niedzielę o godz. 9:00.

Więcej informacji: gorceultratrail.pl

 Ultra Mazury 

Termin: 13 sierpnia 2016 r.
Dystans: 70 km
Start: 6:00

Chociaż na ogół biegi ultra kojarzą się raczej z górskimi krajobrazami, nikt nie powiedział, że nie można rozgrywać takich imprez na nizinach. Jednym z dowodów na poparcie tej tezy jest impreza Ultra Mazury, która odbędzie się 13 sierpnia w Starych Jabłonkach. To pierwsza tego typu inicjatywa w województwie warmińsko-mazurskim. Zawodnicy wystartują z plaży Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, tam będzie znajdowała się również meta 70-kilometrowego biegu.

ultramazury_940x788

Chociaż bieg rozgrywany będzie na Mazurach, to nie należy spodziewać się trasy płaskiej jak stół. Na biegaczy czekają przewyższenia na poziomie +740/-740 m. O tym, że nie jest to pierwsza lepsza impreza świadczy również lista startowa. Wśród uczestników biegu na dystansie 70 kilometrów znajdą się m.in. Piotr Bętkowski czy Dominika Stelmach. Oprócz biegu na dystansie ultra, organizatorzy przewidzieli także bieg na 10 kilometrów.

Więcej informacji: ultra.mazury.pl

 2. Ultramaraton Magurski 

Termin: 20 sierpnia 2016 r.
Dystanse: ok. 56 km, ok. 88 km
Start: godz. 5:00

Organizatorzy Ultramaratonu Magurskiego zapraszają biegaczy na bliższe spotkanie ze szlakami Beskidu Niskiego. Na uczestników imprezy czekają nie tylko niepowtarzalne krajobrazy, ale także łemkowskie chaty, drewniane kościoły i cerkwie, czy ukryte w trawach i lasach przedwojenne cmentarze. W pakiecie startowym zawodnicy znajdą m.in. koszulki i buffy z logo imprezy.

magurski

Przepiękne krajobrazy to jeden z najsilniejszych argumentów trasy Ultramaratonu Magurskiego. Fot. Facebook.com/Ultramaraton.Magurski

Startujący w imprezie mają do wyboru 2 trasy – o długości ok. 56 km i 88 km. Dłuższa z nich otrzymała certyfikat ITRA (International Trail Running Association) i jest jednym z biegów kwalifikacyjnych do UTMB®, a za jej ukończenie można otrzymać według nowej skali 4 punkty (2 punkty w starej skali). Ostateczną decyzję o tym, którą trasę pokonają, zawodnicy podejmują na punkcie kontrolnym na Ożennej na 47. kilometrze biegu, zgłaszając swój wybór Organizatorom. Na pokonanie krótszej trasy uczestnicy mają 12 godzin, a z dłuższą muszą uporać się w ciągu 20 godzin.

Więcej informacji: magurski.com

 Goral Maraton – Istebna 

Termin: 21 sierpnia 2016 r.
Dystans: 50 km
Start: godz. 9:00

Trójstyk – miejsce, w którym łączą się granice Polski, Czech i Słowacji to lokalizacja startu i mety trzech biegów rozgrywanych w ramach Goral Maraton 2016. To międzynarodowa impreza znana również jako “Bieg przyjaźni trzech narodów”.

Organizatorzy Goral Marathonu 2016 przygotowali dla miłośników biegania po górach 3 dystanse: Minimaraton – 6,8 km z przwyższeniami na poziomie +217 m, Półmaraton – 26,6 km (+833 m) oraz Maraton – 50 km (+1950 m). Nazwa najdłuższego z tych biegów jest myląca – dystans 50 km pozwala zakwalifikować go jako ultramaraton. Trasy biegów prowadzą głównie szlakami turystycznymi przez Słowację, Czechy i Polskę. Limit czasu na pokonanie najdłuższej z nich wynosi 8 godzin.

Więcej informacji: goralmarathon.com

 Festiwal Biegowy Goniacka Białka Tatrzańska 

Termin: 26-28 sierpnia 2016 r.
Dystans: 52 km
Start: godz. 7:30

Trzydniowy festiwal biegowy Goniacka odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia w Białce Tatrzańskiej. Na uczestników czekają m.in. bieg “Dycha cy nie dycha” na dystansie 10 km i 1 m, “Bieg Krasnych Dziewek” na 1 km, półmaraton górski “Goniacka Het na Grape”, bieg z przeszkodami na dystansie ok. 8 km “Góralsko Wycierucha” i wiele innych konkurencji biegowych oraz dodatkowych atrakcji i imprez towarzyszących.

Na deser, ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę o godz. 7:30 pozycja dla miłośników ultramaratonów – “Rombanica na pół setki” czyli bieg górski na dystansie 52 km, gdzie najwyższy punkt na trasie zlokalizowany jest na wysokości 1012 m. n. p. m., a najniższy na 647 m. n. p. m. Na pokonanie ultramaratonu biegacze będą mieli 7,5 godziny. Tego dnia rozegrany zostanie również Goniacka Maraton – Bieg Ziajoka o Puchar Wójta Gminy, którego trasa będzie pokrywała się z ostatnimi 42 kilometrami Rombanicy.

Więcej informacji: goniacka.pl

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Sprzęt często decyduje o sukcesie lub porażce zawodnika. Dla aktywnej kobiety bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza. Powinien zapewniać piersiom komfort i bezpieczeństwo. O tym, jak dobrać odpowiedni rozmawiamy z Marzeną Abramowicz, certyfikowaną brafitterką z […]

Biustonosz sportowy – jak wybrać ten idealny?

Już w najbliższy weekend 1300 zawodników z Polski i świata weźmie udział w PKO Poznań Virtual Run. Do piątku (16.10) do godz. 20.00 można zgłosić chęć udziału w evencie, a minutę po północy będzie można […]

PKO Poznań Virtual Run coraz bliżej!

Podobnie, jak organizatorzy, także i biegacze nie wyobrażają sobie października bez biegu w Poznaniu. W nadchodzący weekend miał odbyć się 21. PKO Poznań Maraton. I choć epidemia pokrzyżowała wszystkim plany to możemy połączyć się w […]

Od Pomorza do Tatr – Poznań rozbiega Polskę w najbliższy weekend!

Znalezienie programu zrzucenia 5 kilogramów wagi w 7 dni jest w obecnych czasach jedną z łatwiejszych rzeczy pod słońcem. Diety-cud, magiczne formuły, fantastyczne odkrycia rewolucjonizujące dotychczasowe myślenie o utracie wagi, akcje typu “jedz ile chcesz i chudnij” obiecują dokładnie to, o czym marzy każda osoba z nadwagą – szybki efekt. Prawda jest jednak okrutna i my nie zamierzamy nikogo zwodzić: walka z nadwagą nie jest prosta.

Pierwsze kroki: bieganie a odchudzanie – zrzucamy masę

Czy bieganie na bieżni mechanicznej jest łatwiejsze czy trudniejsze niż na zewnątrz? Zapewne odpowiedź każdego biegacza będzie uzależniona od jego preferencji. A co na ten temat mówią badania? Wraz z pogarszającą się pogodą oraz wprowadzeniem […]

Bieżnia mechaniczna – trudniejsza czy łatwiejsza niż bieganie na zewnątrz?

Po wyczerpujących treningach sportowcy nierzadko sięgają po napoje specjalnie dla nich przeznaczone. Co takiego mają w sobie izotoniki i kiedy oraz kto powinien je stosować? Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym są napoje […]

Napoje izotoniczne. Po co? Kiedy? Dla kogo?

Pobicie rekordu świata w lekkoatletyce to coraz rzadszy widok. Jednak ustanowienie 2 najlepszych w historii rezultatów jednego wieczora to historia wręcz unikatowa. I znów byliśmy jej świadkami w tym zupełnie niestandardowym sezonie! Joshua Cheptegei i […]

2 rekordy świata padły w Walencji!

Osoby, które stresują się wysiłkiem biegowym, nie muszą już czuć obaw. Dzięki metodzie japońskiego profesora nie zmęczą się ani nadmiernie nie spocą, a aktywnie spędzą czas. Co ciekawe, w dużym komforcie i z uśmiechem na […]

Slow jogging – po co i dla kogo?