fbpx

Zdrowie i motywacja > Psychologia biegania > Trening > Zacznij biegać > Zdrowie i motywacja

Dlaczego warto startować w zawodach biegowych?

start

Zawody biegowe – dlaczego warto w nich startować? Fot. Jakub Karasek

Niemal każdy biegacz kiedyś przechodził przez TEN moment. Debiut w zawodach biegowych. Jeśli pierwszy start jeszcze przed Tobą możesz zadawać sobie pytania: Czy warto? Dlaczego? Po co? W imię czego? I za jakie grzechy? Tłumaczymy w poniższym artykule.

Jeśli biegasz już od jakiegoś czasu, to być może po głowie zaczęła krzątać Ci się myśl, żeby spróbować swoich sił w zawodach biegowych. W każdym tygodniu w całej Polsce odbywa się kilkadziesiąt takich imprez. Czy warto brać w nich udział? Naszym zdaniem – jak najbardziej! Poniżej prezentujemy kilka argumentów dlaczego warto startować w zawodach biegowych.

 Zrób coś dla siebie! 

Jeśli myśląc o starcie w zawodach po chwili pojawia Ci się w głowie myśl, że przecież nie masz czasu w weekend, musisz posprzątać dom, naprawić cieknący kran albo przygotować obiady na kolejny tydzień, to pomyśl o tym, że może warto zrobić coś także dla siebie? Cały problem polega na tym, że jeśli będziesz szukać tego typu wymówek, to… zawsze je znajdziesz. Skoro marzy Ci się udział w zorganizowanej imprezie biegowej, to przynajmniej raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na szczyptę egoizmu. Przecież żyjemy nie po to, żeby w każdy weekend sprzątać!

 Możesz poznać innych “pozytywnie zakręconych” 

Imprezy biegowe to nie tylko rywalizacja, ale także okazja do tego, by poznać innych biegaczy. Start w zawodach nie musi wiązać się ze współzawodnictwem. Niezależnie od dystansu czy rodzaju imprezy, niemal zawsze w stawce znajdą się tacy, którzy biegną przede wszystkim dla przyjemności i możliwości obcowania z innymi biegaczami. Właśnie dzięki takim ludziom impreza biegowa to doskonała okazja do poznania innych “pozytywnie zakręconych”. Kto wie, być może niektórzy z nich staną się Twoimi partnerami treningowymi? A może nie tylko treningowymi?

 Zawody jako droga do celu i źródło doświadczenia 

realizacja

Zawody biegowe to doskonała okazja do zmierzenia się ze swoimi biegowymi celami. Fot. Jakub Karasek

Jeśli biegasz np. po to, żeby kiedyś pokonać dystans maratoński, zawody na krótszych dystansach mogą być niezwykle cennym doświadczeniem na drodze do realizacji głównego celu. Poprzez start w imprezie biegowej na własnej skórze przekonasz się, jaka atmosfera panuje na trasie, jak Twój organizm reaguje na stres związany ze współzawodnictwem, a także poznasz zasady obowiązujące podczas zawodów. To także doskonała okazja do przetestowania sprzętu startowego czy taktyki biegu. Doświadczenie, które zbierzesz dzięki startom w mniej istotnych (z Twojego punktu widzenia, rzecz jasna) biegach, na pewno zaprocentuje podczas startu docelowego. Zawody na krótszym dystansie mogą być także doskonałym celem samym w sobie. Ustanawianie własnych rekordów życiowych podczas biegowych imprez potrafi dostarczyć wiele satysfakcji.

 Numery, medale, pakiet startowy 

Start w zawodach to źródło nie tylko doświadczenia biegowego, ale także doświadczeń życiowych. W ten sposób możesz np. odwiedzić nowe miejsca, poznań nowych ludzi, ale także poddać próbie swój charakter, walcząc o to, by zrealizować swoje cele w danym biegu. Jednocześnie na większości imprez otrzymasz coś, co pozwoli Ci w przyszłości przywołać wspomnienia z danego biegu. Może to być medal, numer startowy, koszulka czy inny gadżet z pakietu. Kiedy po jakimś czasie znajdziesz w swojej szufladzie medal z pierwszego biegu, przypomnisz sobie “jak to drzewiej bywało” i jaką drogę jako biegaczowi udało Ci się pokonać.

medale

Medale z różnych imprez biegowych po latach stanowią nie tylko namacalną pamiątkę, ale także potrafią przywołać wspomnienia. Fot. Jakub Karasek

 Starty jako źródło motywacji 

Wielu biegaczy traktuje zawody jako główne źródło motywacji. Są tacy, którzy przyznają wprost, że gdyby nie imprezy biegowe, nie potrafiliby się zmobilizować do regularnej aktywności fizycznej. Jeśli Tobie również czasami nie chce się wychodzić z domu, żeby pobiegać, to warto spróbować odnaleźć motywację właśnie poprzez start w zawodach. Perspektywa udziału w imprezie biegowej ułatwia regularne wychodzenie na treningi i dotrzymywanie swoich biegowych postanowień.

 Zamiast przysłowiowego piwka 

Imprezy biegowe są doskonałym pretekstem do spotkań ze znajomymi, a biegacze stanowią jedną wielką rodzinę. Na różnych imprezach często można spotkać tych samych ludzi, którzy po pewnym czasie niemal automatycznie stają się Twoimi znajomymi. Również spotkanie koleżanki czy kolegi z pracy, z osiedla czy z czasów studiów nie należy do rzadkości. Już po kilku takich wspólnych startach imprezy biegowe mogą stać się doskonałym pretekstem do podtrzymywania znajomości i zdrowym zamiennikiem przysłowiowego wyskoczenia na piwko.

znajomi

Start w imprezie biegowej to doskonała okazja to spotkania ze znajomymi. Fot. Jakub Karasek

 Zawody to najlepszy trening 

Wielu biegaczy i trenerów powtarza, że zawody są najlepszym treningiem. W tym stwierdzeniu jest bardzo dużo prawdy. Jeśli potrzebujesz mocnego przetarcia przed innymi zawodami, albo po prostu chcesz sprawdzić swoją aktualną formę, to start w imprezie biegowej jest najlepszym rozwiązaniem. Większość zawodników nawet podczas najbardziej wymagającego treningu nie jest w stanie wykrzesać z siebie tyle, ile podczas zawodów. Adrenalina, specyficzna atmosfera i rywale potrafią wyzwolić w biegaczach dodatkowe pokłady energii. Osiągnąć podobny efekt podczas treningu jest niezwykle trudno.

 Do wyboru, do koloru 

Dlaczego warto startować w imprezach biegowych? Wiele osób może odpowiedzieć, że nie warto, bo bieganie jest nudne, w rzeczywistości jednak jest niezwykle różnorodne. Przekrój propozycji dla biegaczy jest ogromny – od startów na krótkich dystansach po ultramaratony, od biegów ulicznych przez imprezy na bieżni, przełaje aż po biegi górskie, od zwykłych biegów przez rajdy przygodowe, biegi ekstremalne aż po kombinacje różnych dyscyplin jak duathlon czy triathlon – chyba każdy będzie w stanie znaleźć coś interesującego dla siebie. A jeśli po jakimś czasie znudzi się np. biegami ulicznymi, to… zawsze może spróbować czegoś nowego!

 Startować możesz wszędzie! 

Imprezy biegowe mają to do siebie, że możesz w nich wziąć udział niemal zawsze i wszędzie. Znalezienie biegu odpowiadającego Twoim wymaganiom wcale nie musi wiązać się z koniecznością pokonania setek kilometrów czy kilku miesięcy wyczekiwania na sezon biegowy. Zawody organizowane są przez cały rok, a prawdopodobnie w każdy weekend w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz co najmniej kilka biegowych imprez. Coraz więcej biegów odbywa się także w ciągu tygodnia, start w zawodach można połączyć z wyjazdem urlopowym (także zagranicznym). Chociaż mówi się, że bieganie to sport dla cierpliwych, to w przypadku chęci startu w biegowej imprezie, można to zrobić niemal z dnia na dzień.

Runmageddon_Fot. Igor Kohutnicki

Na tych, którym znudzi się bieganie na ulicy czekają m.in. biegi z przeszkodami, takie jak Runmageddon. Fot Igor Kohutnicki

 Niespodziewane nagrody 

Udział w imprezach biegowych to także doskonała okazja do zgarnięcia cennych nagród. I wcale nie musisz znaleźć się na podium, żeby je otrzymać. Część gadżetów możesz dostać razem z pakietem startowym, w wielu biegach po przekroczeniu linii mety otrzymasz medal, a do tego podczas ceremonii zakończenia imprezy często organizowane są losowania nagród wśród wszystkich uczestników zawodów. Najwięksi szczęściarze mogą w ten sposób stać się właścicielami nowego telewizora, roweru, skutera czy samochodu. Nawet w przypadku największych imprez biegowych Twoje szanse na wylosowanie cennej nagrody są znacznie większe niż w większości gier losowych.

Jak widać powodów do wzięcia udziału w zawodach jest wiele, a te powyższe to tylko wybrane spośród wielu, wielu innych. Ilu biegaczy startujących w zawodach, tyle personalnych motywacji za takimi decyzjami stojących. A wszystkie równie dobre. Jaka będzie Twoja?

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wszędzie chodzi boso. Biega też. Przede wszystkim parkruny, ale ma na koncie również 4 maratony. Bez obuwia biega przez cały rok, nawet zimą. Po zatrzymaniu krążenia podczas Maratonu Solidarności został uratowany dzięki błyskawicznej reakcji przypadkowej […]

Pan Andrzej ma 71 lat, jest astronomem i… biega boso. Także zimą

Na łamach naszego portalu zdecydowanie dominują tematy skierowane do biegaczy startujących na dłuższych dystansach. Nic zatem dziwnego, że w przypadku tekstów treningowych nie brakuje artykułów na temat budowania wytrzymałości, treningów interwałowych, długich wybiegań, kilometrażu, itp. […]

Sprintem przez okres “ogórkowy”!

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad

Wspólny apel organizatorów biegów Drodzy biegacze, to jak będzie wyglądał świat imprez biegowych w przyszłości w dużej mierze zależy dziś od Was. Jednym głosem z organizatorami imprez z całej Polski zwracamy się do Was z […]

WSPIERAM IMPREZY #wystartujępóźniej

Epidemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nastroje. Wielotygodniowe przygotowania do wiosennego sezonu startowego zostały bowiem brutalnie przerwane. Większe niepokoje przeżywają jednak organizatorzy, którzy obecnie borykają się z ogromnym kryzysem finansowym. Czy będą w stanie go […]

Czy polskie biegi są skazane na upadek?

Obecny sezon stawia przed biegaczami duże wyzwanie. Odwołanie zawodów biegowych powoduje, że trening odbywa się bez kontrolnych i docelowych startów. W związku z tym osoby poważnie podchodzące do procesu przygotowania mają poważny dylemat: jak trenować […]

Sezon niestartowy. Jak teraz trenować?

Doceń najwybitniejszych biegaczy wszechczasów w Wielkim Plebiscycie Maratonu i włącz się do gry na hasło promocyjne 42. Maratonu Warszawskiego. W ramach Wielkiego Plebiscytu Maratonu uhonorujemy znakomite osobowości, które w znaczący sposób zapisały się w historii […]

Magia królewskiego dystansu – rusza Wielki Plebiscyt Maratonu!