fbpx

Wydarzenia > Relacje z biegów

DOMINIKA STELMACH MISTRZYNIĄ ŚWIATA WINGS FOR LIFE WORLD RUN!

fot.Alfred Jurgen

fot.Alfred Jurgen

7 maja odbyła się czwarta edycja Światowego Biegu Wings for Life. Jedyny bieg, w którym to meta goni zawodników, nie zawiódł pod względem sportowych emocji i wzruszających momentów. Globalną rywalizację wśród kobiet wygrała Polka Dominika Stelmach.

Ostatnim złapanym przez Samochód Pościgowy i zarazem światowym zwycięzcą został poruszający się na wózku inwalidzkim Alan Anderson. Najszybszym biegaczem okazał się Bartek Olszewski, który tym razem startował w Mediolanie. W Poznaniu ponownie zwyciężył Tomasz Walerowicz, przekraczając 85 kilometrów i kradnąc serca kibiców.

W tym roku impreza cieszyła się rekordową popularnością. Do biegu zarejestrowało się 155288 uczestników, którzy wystartowali w 111 lokalizacjach w 58 krajach, na całym świecie. Cel jakim jest zbieranie pieniędzy na badania nad urazami rdzenia kręgowego jednoczy co roku coraz więcej pasjonatów biegania i niesienia dobra. W dotychczasowych trzech edycjach udało się zebrać 13,8 mln euro. W tym roku dzięki opłatom startowym i dotacjom zebrano 6,8 mln euro.

fot.Marco Campelli.

fot.Marco Campelli.

Pod względem rywalizacji sportowej tegoroczna edycja była niezwykle emocjonująca i zakończyła się spektakularnym sukcesem Polki Dominiki Stelmach. Startująca w Chile reprezentantka naszego kraju przebiegła 68,21 km. Tym samym Polka pokonała największy dystans w historii Wings for Life World Run wśród kobiet i „podbiła” już trzeci z kolei kontynent (2015 r. w Polsce, 2016 r. w Australii, 2017 r. w Ameryce Południowej).

„Pojedynek gigantów” w Mediolanie nie zwiódł i wyrównanej walce Bartosz Olszewski pokonał Giorgio Calcaterrę i tak jak przed rokiem zajął drugie miejsce w światowym rankingu. Popularny „Warszawski biegacz” pokonał dystans 88,24 km. W tym roku lepszy od Olszewskiego był poruszający się na wózku Alan Anderson, który w Dubaju, zatrzymał się dopiero za 92 kilometrem. Bartosz Olszewski triumfował trzeci raz z rzędu, podobnie jak Dominika Stelmach, z którą pierwsze trofeum wzniósł wspólnie w 2015 roku, w Poznaniu.

Na szczególną uwagę zasługują również osiągnięcia biegaczy w polskiej edycji biegu, która od czterech lat odbywa się właśnie w Wielkopolsce. Drugi raz z rzędu na trasie dominował Tomasz Walerowicz. Zawodnik z Ciechanowa przebiegł 85,14 km, co dało mu piąte miejsce na świecie.

Około 60-65 kilometra, miałem problemy z brzuchem, ale kiedy minęły, czułem się znacznie lepiej. Wcześniej podejrzewałem, że dotrę do 75-80 kilometra, ale dobre warunki pozwoliły mi pokonać prawie 85. Kiedy Adam Małysz mnie dogonił, powiedziałem: witam ponownie. A on uśmiechnął się – powiedział Tomasz Walerowicz.

Tomasz Walerowicz, fot.-Marcin-Kin

Tomasz Walerowicz, fot.-Marcin-Kin

Wśród kobiet w Poznaniu triumfowała Brytyjka z polskimi korzeniami Joanna Zakrzewski, która pokonała dystans 52,26 km. Podczas pierwszej edycji Wings for Life World Run wywalczyła tytuł najszybszej kobiety na Wyspach Brytyjskich. W tym roku, niespodziewanie w Wielkiej Brytanii wyścig wygrał Polak – Jacek Cieluszecki.

Wings for Life World Run wspierali cały rok ambasadorzy biegu, którzy przybyli w niedzielę do Poznania. Wśród nich znaleźli się m.in.: Adam Małysz, Joanna Jóźwik, Paweł Korzeniowski, Monika Pyrek czy Kuba Przygoński.

– W porównaniu do poprzedniego roku biegło mi się znacznie gorzej, ale tylko na początku. Potem złapałam… sama nie wiem co, chyba pozytywną energię – od niesamowitej atmosfery na trasie i przebiegłam do 17 km. Często słyszałam „Wow! Co ty tutaj robisz i to jeszcze tak daleko?”. Ale nogi same niosły – dodała Joanna Jóźwik, polska rekordzista na 800m.

Kolejna, piąta edycja Wings for Life World odbędzie się 6 maja, 2018 roku.

6 tysięcy miejsc startowych na bieg w Poznaniu zostało zapełnionych na 10 dni przed rozpoczęciem 4 edycji Wings for Life World Run. Zapisy na 5 rozpoczną się w październiku i wszystko wskazuje na to, że w Polsce znów pojawi się komplet uczestników, a Polacy powalczą o najwyższe cele.

[yop_poll id=”67″]

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!