fbpx

Buty do biegania: droższe znaczy lepsze?

running-1944798_1280

Producenci od lat udoskonalają swoje buty, znacząco podnosząc przy okazji ich ceny. Zapewniają przy tym, że dane modele minimalizują ryzyko kontuzji, są szybsze, lżejsze, po prostu lepsze. Czy tak jest naprawdę? Według runrepeat.com i ich badań, wcale nie.

Nie da się zaprzeczyć, że buty biegowe bardzo mocno się zmieniły na przestrzeni lat i to na korzyść. Postęp jest olbrzymi, producenci używają bardzo zaawansowanych technologii, nowych materiałów. Wraz z rozwojem technologii, rosną też ceny nowych modeli butów. Nie zawsze bez przyczyny, gdyż badania nad butami kosztują sporo, choć czy aż tyle, by uzasadniały horrendalne ceny? Raczej nie.

Czym się charakteryzują nowoczesne buty? Nierzadko słyszymy w reklamach, że nowa pianka daje o 15 % lepszą amortyzację, że nowy żel jest lżejszy o 13 %, wsparcie koryguje pronację o 7,5 %, a ponadto dany but umożliwia osiąganie niesamowite prędkości.

Zapłać, będzie lepiej

Tego, czy buty mają znaczący wpływ na komfort, wygodę, kontuję, zadowolenie, jednym słowem czy buty są lepsze, postanowili dowiedzieć się specjaliści od statystyki Duńczyk Jens Jakob Andersen oraz Polak Wojciecha Fedyszyna. Swoimi obserwacjami podzieli się na łamach runrepeat.com .

runrepeat-badania

Badanie jest oparte na 134867 opiniach odnośnie 391 butów od 24 firm. Liczba opinii jest gigantyczna, na Polskim rynku można tylko pomarzyć o takiej próbie. Jak podaje portal, porównanie jest całkowicie niezależne. Oto 5 głównych wniosków z badania:

  • Im wyższa cena buta tym niższą otrzymywał ocenę
  • 10 najdroższych modeli obuwia dostało ocenę gorszą o 8,1 % (średnia cena 181 $) niż 10 modeli najtańszych (średnia cena 61 $)
  • Specjalistyczne marki biegowe są wyżej oceniane niż marki ogólnosportowe
  • Najwyżej oceniane marki to : 1. Skechers, 2. Saucony, 3. VibramFiveFingers, a najgorzej oceniane to: 22. New Balance, 23. Adidas, 24. Reebok
  • Trzy najprzystępniejsze cenowo marki to: 1. Skechers, 2. Vivobarefoot, 3. Puma, zaś najdroższe to: 22. On, 23. Newton, 24. Hoka One One

Kolejne wyniki ankiet przedstawione są na wykresach:

Cena kontra ocena

runrepeat-badania2

Najtańsi kontra najdrożsi

runrepeat-badania3

Średnia cena i ocena danej marki

runrepeat-badania4

runrepeat-badania5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger