fbpx

Dziewczyna Kiliana. Kim jest Emelie Forsberg?

kilian-jornet-y-emelie-forsberg-en-grand-raid-reunion-2013

Emelie Forsberg i Kilian Jornet na Grand Raid Reunion 2013. Fot. emelieforsberg.com

Uśmiechnięta, czarująca blondyneczka, hasająca po górach jak zgrabna kozica. Spod zwiewnej spódniczki Salomona wyglądają jednak uda ukute z żelaza. Nic więc dziwnego, że Kilian Jornet, jeden z największych celebrytów światowego skyrunningu, jest zauroczony urzekającą Szwedką.

Emelie Forsberg nie jest dzieckiem gór. Urodziła się w miejscowości Härnösand w północnej Szwecji, nad Zatoką Botnicką. Bliżej jej było do lasu niż na wyżyny. Od małego trzymała się blisko przyrody i czuła, że natura jest jej sprzymierzeńcem. Z dala od cywilizacji czuła się najlepiej.

Zawsze lubiła biegać, ale długo nie robiła tego na serio. W 2011 roku przeprowadziła się do norweskiego Tromsø, gdzie mieszka do dziś. Tam już miała bliżej do gór, co ochoczo wykorzystała. Bardziej poważnie zaczęła myśleć o bieganiu dopiero cztery lata temu i zaczęła od razu z wysokiego poziomu. Hasanie po wyżynach stało się jej codziennością, a góry pokochała całym sercem:

W górach czuję się jak w domu. Dają mi poczucie wolności. Uwielbiam po prostu chodzić i eksplorować.

Emelie Forsberg Kilian Jornet fot. facebok.com tinaemelie

Kilian Jornet i Emelie Forsberg podczas wspólnej wycieczki. Fot. facebook.com/tina.emelie

Już w 2012 zdobyła tytuł mistrzyni świata w skyrunningu, zajęła 2. miejsce w brytyjskim 3 Peaks, była trzecia na hiszpańskim Zegama Marathon, druga na włoskim Trofeo KIMA, wygrała Kilians Classic we Francji, Dolomites Skurace we Włoszech (pobijając rekord trasy) oraz Pikes Peak Marathon.

Zeszły rok obfitował w jeszcze więcej zwycięstw młodej szwedki. Została mistrzynią Europy w skyrunningu i w skyrunningu na dystansie ultra, zwyciężyła w Pucharze Świata w Ultra Skyrace Series, wygrała Zegama Marathon, Trasvulcanię (dystans 80 km), Ice Trail (65 km), UROC (100 km). Była druga w Pucharze Świata w skyrunningu, w maratonie Mont Blanc, w Mistrzostwach Europy w Vertical Kilometer i w Diagonal des Fous (100 mil).

Emelie Forsberg

Opaska i kwiatek we włosach oraz szeroki uśmiech – znaki rozpoznawcze uroczej Emelie. Fot. facebook.com/tina.emelie

Emelie Forsberg jest członkiem międzynarodowego teamu Salomon, do którego należy też m.in. Kilian Jornet i Anna Frost. Pod banderą Salomona ścigają się również nasi rodacy – Marcin Świerc, Piotr Hercog, Magda Łączak i Paweł Dybek.

W czerwcu tego roku podczas Mistrzostw Świata w Skyrunningu na dystansie 80 km Emelie po raz kolejny nie dała się dogonić przeciwniczkom. Rywalizację kobiet śledzili polscy kibice, bo na podium – zdobywając brązowy medal – stanęła nasza reprezentantka, Magda Łączak. Drugie miejsce zajęła koleżanka Emelie z teamu, biegaczka światowego formatu – Anna Frost. Magda Łączak powiedziała o Emalie:

Bezpośrednia, miła i bardzo otwarta dziewczyna. Miałyśmy nie za wiele sposobności do rozmowy, ale zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

Emelie Forsberg Anna Frost Magda Łączak - Mistrzostwa Świata Skyrunning 2014 Fot. Jan Wierzejski

Podium kobiet w Mistrzostwach Świata w Skyrunningu (80 km) 2014. Od lewej: Anna Frost, Emelie Forsberg, Magda Łączak. Fot. Jan Wierzejski

Co się zmieniło w jej życiu, odkąd zaczęła na poważnie biegać po górach i wygrywać? W jednym z wywiadów powiedziała:

Teraz muszę udzielać wywiadów po angielsku. Nie mogę już mówić po szwedzku.

Emelie Forsberg mówi, że gdy akurat nie biega po górach, stara się uczyć (jest studentką biologii). Zimą natomiast przesiada się na narty. Jej wielką pasją jest również pieczenie. Na jej stronie internetowej znaleźć można mnóstwo przepisów, z których tylko część jest dietetyczna! Sporo z nich to przepisy na ciasta, ciastka i ciasteczka. Nie brakuje wypieków związanych z biegową pasją, jest np. ciasto „Hardrock 100” czy „Kokosowe Szczyty”.

Hardrock 100 cake

Hardrock 100 Cake w wykonaniu Emelie Forsberg. Fot. emelieforsberg.com

 Gdzie można śledzić Emelie Forsberg? 

Strona internetowa: www.emelieforsberg.com (biografia, galeria, blog, przepisy)

Facebook: facebook.com/tina.emelie

Instagram: instagram.com/tina.emelie

Twitter: twitter.com/tinaemelie

Movescout: movescount.com/pl/members/Emelie

 Zobacz film: 

What is sky-running? Opowiada – oczywiście – Emelie Forsberg.

 A tak wygląda przykładowa randka Emilie Forsberg i Kiliana Jorneta: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger