fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Polecane

Dziwny przypadek Zersenaya Tadese

IAAF World 1/2 Marathon

Zersenay Tadese celebruje zwycięstwo w mistrzostwach świata w półmaratonie w Birningham 11 października 2009 roku.  Fot. John Gichigi/Getty Images

Zersaney Tadese – jest rekordzistą świata w półmaratonie, ale do dystansu dwukrotnie dłuższego ma zdecydowanie pecha. Jego przypadek wymyka się wszelkim regułom.

Ostatnie lata stały pod znakiem udanych debiutów maratońskich biegaczy, którzy wcześniej odnosili sukcesy na bieżni. Kenenisa Bekele czy Eliud Kipchoge byli przed laty mistrzami na dystansach 5000 metrów, odnosili sukcesy nawet na 1500 metrów. Wydawało się, że w maratonie będzie im ciężko. Tymczasem pierwszy osiągnął czas 2:05:04, drugi wygrał ostatnio w Londynie, a jego życiówka to 2:04:05. Nawet nieudany debiut maratoński Brytyjczyka Mo Faraha przyniósł mu czas 2:08:21.

Zersenay Tadese, rekordzista świata w półmaratonie, znakomity w wyścigach na ulicy, od lat bezskutecznie próbuje pobiec jakikolwiek przyzwoity czas na dystansie dwa razy dłuższym. W półmaratonie osiągnął wszystko – był pięć razy mistrzem świata, dwukrotnie poprawiał rekord świata. Na dokładkę był mistrzem świata w biegu przełajowym, wicemistrzem i brązowym medalistą olimpijskim w biegu na 10 000 metrów. Jedyne, co kompletnie mu nie idzie, to maraton. W ostatnich latach skupił na nim całą energię. Efekty są mizerne.

W 2010 jego debiut w Londynie był jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń. Kibice drżeli z niepewności – co rekordzista świata w połówce pokaże w maratonie? Czołówka biegła w tempie na 2:04, ostatecznie zwycięzcą został Etiopczyk Tsegaye Kebede z wynikiem 2:05:19. Zersenay Tadese trzymał się samego czuba. Po 30 kilometrach zaliczył spektakularną “ścianę”. Na metę doczłapał w czasie 2:12:03, kompletnie zdewastowany psychicznie.

Od tego czasu nie może się podnieść. Próbował wszystkiego – zaczynał szybko, zaczynał wolno. Do treningu dołożył bardzo długie i wolne biegi, mające poprawiać spalanie tłuszczu. Trenował na wszelkie możliwe sposoby, startował w maratonach z zającami i tych taktycznych. Trasy płaskie, trasy trudne. Efekt jest cały czas podobny – z pięciu maratonów, w których występował, ukończył dwa. Ostatnio zszedł z trasy w Bostonie, mimo wolnego tempa i tego, że cały czas biegł schowany za grupą zawodników.

W drugim ukończonym biegu, w Londynie w 2012, poprawił życiówkę na 2:10:41. To jednak bardzo słaby czas dla kogoś, kto przebiegł półmaraton w 58 minut i 23 sekundy. Trener i menedżer ciągle jeszcze znajdują usprawiedliwienia – a to był chory, a to kontuzjowany czy zmęczony. Co jakiś czas Zersenay Tadese pojawia się na starcie kolejnego dużego maratonu. Na mecie – znacznie rzadziej. Obecnie ma 32 lata i w połówce biega coraz wolniej, chociaż nadal najczęściej zwycięża. Czy w końcu odczaruje maraton? Oglądając transmisje z biegów, warto zwrócić uwagę na tego skromnego, uśmiechniętego Erytrejczyka. Jest on żywym dowodem na to, że maraton to kochanka bez serca, dystans okrutny i trudny do złamania. Nawet dla rekordzisty świata.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali