fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Elita opowiada: Paweł Ochal

Paweł Ochal. Fot. Archiwum magazynu Bieganie

Paweł Ochal. Fot. Archiwum magazynu Bieganie

Najważniejsze wiosenne starty za nami. Mimo długich, bardzo udanych przygotowań, nie udało mi się wystartować w żadnym z wiosennych maratonów.

Początkowo miałem pojechać do Łodzi, lecz z przyczyn rodzinnych musiałem zrezygnować. Start przełożyłem na 2 tygodnie później, na Düsseldorf, była tam grupa na 2:12, więc bardzo się cieszyłem, że spróbuję swych sił. Kontrakt na bieg został mi przysłany chyba w połowie marca, więc miałem spokojną głowę.

Treningi szły jak po maśle. Długie tempa, odcinki 4 km czy 5 km pokonywałem z prędkością 3:05-3:07 min/km, po zjeździe z gór na 4 tygodnie do maratonu zrobiłem jeden z lepszych treningów w karierze – 15 km biegu tempowego w 47:03 ze średnią prędkością 3:08 min/km. Był to bieg z narastającą prędkością od 3:12 do 3:01, po tym treningu wiedziałem, że 2:12 mogę w Düsseldorfie spokojnie atakować.

W tym roku dołożyłem starań, aby jeszcze usprawnić proces treningowy. Zacząłem używać namiotu tlenowego. Jego zasada działania jest bardzo prosta – kompresor podłączony do namiotu wytwarza powietrze, jakie jest w górach na danej wysokości. Nasz maksymalnie może symulować warunki panujące na wysokości około 3800 m n.p.m. Na razie najwyżej byłem na 2100 m. Żadnych innych nowości nie stosuję, jak każdy biegam z pulsometrem, choć nie zawsze, buty dobieram do stopy, choć ostatnio pan doktor z Gdańska dorobił mi wkładki do butów, a niedługo zrobię sobie badania, na jakie produkty jestem uczulony i będę odpowiednio wykluczał to, co jest dla mojego organizmu niepotrzebne.

Na wszystko wydawać by się mogło, zwróciłem uwagę, wszystkiego dopilnowałem, ale jak to w życiu bywa, coś poszło nie tak. Na dwa tygodnie przed startem przytrafiła mi się przykra historia, zdiagnozowano mi naderwanie przyczepu przepony, co wywoływało taki ból, że każdy oddech był na wagę złota… Po dwóch dniach spędzonych w szpitalu wiedziałem, że jest już po maratonie. Tę przypadłość leczę do teraz, powoli wychodzę na krótkie truchty i głęboko wierzę, że na jesieni odrobię zaległości startowe.

Paweł Ochal – Mistrz Polski w maratonie z 2007 roku z życiówką 2:12:20

Tekst pochodzi z numeru czerwcowego magazynu Bieganie z 2014 roku.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca