fbpx

Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie

Elita opowiada: Paweł Ochal

Paweł Ochal. Fot. Archiwum magazynu Bieganie

Paweł Ochal. Fot. Archiwum magazynu Bieganie

Najważniejsze wiosenne starty za nami. Mimo długich, bardzo udanych przygotowań, nie udało mi się wystartować w żadnym z wiosennych maratonów.

Początkowo miałem pojechać do Łodzi, lecz z przyczyn rodzinnych musiałem zrezygnować. Start przełożyłem na 2 tygodnie później, na Düsseldorf, była tam grupa na 2:12, więc bardzo się cieszyłem, że spróbuję swych sił. Kontrakt na bieg został mi przysłany chyba w połowie marca, więc miałem spokojną głowę.

Treningi szły jak po maśle. Długie tempa, odcinki 4 km czy 5 km pokonywałem z prędkością 3:05-3:07 min/km, po zjeździe z gór na 4 tygodnie do maratonu zrobiłem jeden z lepszych treningów w karierze – 15 km biegu tempowego w 47:03 ze średnią prędkością 3:08 min/km. Był to bieg z narastającą prędkością od 3:12 do 3:01, po tym treningu wiedziałem, że 2:12 mogę w Düsseldorfie spokojnie atakować.

W tym roku dołożyłem starań, aby jeszcze usprawnić proces treningowy. Zacząłem używać namiotu tlenowego. Jego zasada działania jest bardzo prosta – kompresor podłączony do namiotu wytwarza powietrze, jakie jest w górach na danej wysokości. Nasz maksymalnie może symulować warunki panujące na wysokości około 3800 m n.p.m. Na razie najwyżej byłem na 2100 m. Żadnych innych nowości nie stosuję, jak każdy biegam z pulsometrem, choć nie zawsze, buty dobieram do stopy, choć ostatnio pan doktor z Gdańska dorobił mi wkładki do butów, a niedługo zrobię sobie badania, na jakie produkty jestem uczulony i będę odpowiednio wykluczał to, co jest dla mojego organizmu niepotrzebne.

Na wszystko wydawać by się mogło, zwróciłem uwagę, wszystkiego dopilnowałem, ale jak to w życiu bywa, coś poszło nie tak. Na dwa tygodnie przed startem przytrafiła mi się przykra historia, zdiagnozowano mi naderwanie przyczepu przepony, co wywoływało taki ból, że każdy oddech był na wagę złota… Po dwóch dniach spędzonych w szpitalu wiedziałem, że jest już po maratonie. Tę przypadłość leczę do teraz, powoli wychodzę na krótkie truchty i głęboko wierzę, że na jesieni odrobię zaległości startowe.

Paweł Ochal – Mistrz Polski w maratonie z 2007 roku z życiówką 2:12:20

Tekst pochodzi z numeru czerwcowego magazynu Bieganie z 2014 roku.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali