fbpx

Wiadomości

[h2]Planujesz niebawem start w biegu na 10 km i zastanawiasz się, w jaki wynik możesz celować? Jeśli nie jesteś w stanie określić poziomu formy, możesz wykonać jeden z proponowanych przez nas treningów, które pomogą oszacować Twoją aktualną dyspozycję sportową.[/h2] Aby przekonać się o tym, na jaki wynik stać nas w biegu na 10 km, najlepiej jest... wystartować w biegu na 10 km, to oczywiste. Jednak nie jest to jedyny sposób na to, byśmy mogli szacunkowo określić nasz aktualny poziom. Czasami sprawdzian możliwości, który jesteśmy w stanie wykonać na treningu bywa bardzo dobrym prognostykiem czasu, na jaki możemy liczyć na zawodach. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to łatwa sztuka. Każdy zawodnik ma swoją indywidualną charakterystykę: niektórzy nie są w stanie na treningu dać z siebie maksimum i potrafią zmobilizować się idealnie na zawody, inni nie radzą sobie z presją i stresem związanym ze startem, choć treningi idą gładko, jeszcze inni potrzebują mocnego bodźca na treningu, żeby uwierzyć, że są w wysokiej formie, itp., itd. Tyle praktyka. Ale, przynajmniej w teorii, jest kilka treningów, które mogą okazać się nam bardzo pomocne, gdy zastanawiamy się, na jaki wynik w zawodach powinniśmy się nastawiać. Prezentowane dalej jednostki warto wykonać na ok. 9-11 dni przed startem docelowym. To oznacza, że jeśli ktoś planuje bieg na wynik 11 listopada, warto wykorzystać rozpoczynający się właśnie długi weekend na to, by wykonać któryś z proponowanych treningów. Nawet, jeśli nie potrzebujecie oszacowania czy potwierdzenia swojej aktualnej formy, są to także dobre pomysły na ostatni bardzo mocny akcent przed startem w biegu na 10 km.
[caption id="attachment_57484" align="alignnone" width="1866"] fot: Marcin Nagórek[/caption] [h2]11 listopada będzie prawdopodobnie najbardziej rozbieganym dniem w tym roku. Wielu zawodników po raz ostatni w sezonie spróbuje zaatakować swoje rekordy życiowe przed zasłużonym odpoczynkiem. Gdzie można liczyć na szybkie i atestowane trasy na dystansie 10 km?[/h2] Jak co roku 11 listopada będzie symbolicznym zamknięciem jesiennego sezonu biegowego. Dlatego niejeden zawodnik chciałby tego dnia wykręcić rekord życiowy, by nie tylko z uczuciem patriotycznej dumy czy uśmiechem z okazji ukończenia kolejnego biegu, ale także poczuciem satysfakcji i sportowego spełnienia, udać się na odpoczynek przed przygotowaniami do wiosennego sezonu. Z tej okazji wzięliśmy pod lupę wybrane biegi w Polsce na dystansie 10 km i prezentujemy Wam te imprezy, w których, naszym zdaniem, warunki powinny sprzyjać uzyskiwaniu dobrych wyników!
[caption id="attachment_2814" align="alignnone" width="628"] Czas na trening[/caption] [h2]W coraz bardziej zabieganych czasach, nie jest łatwo wygospodarować kilkadziesiąt minut na to, by zrealizować trening biegowy. Jeśli jednak narzekasz na brak czasu, nawet pół godziny pozwoli Ci utrzymać, a może nawet podnieść formę![/h2] Czy w 30 minut można zrealizować sensowny trening biegowy? Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi do głowy wielu zastanawiającym się nad tym pytaniem, brzmi "nie, to za mało czasu". Co prawda, niektórzy mogą powiedzieć, że zawodowiec mógłby w ciągu pół godziny przebiec nawet żwawą dyszkę, ale z odpowiednią rozgrzewką, potrzebowałby więcej czasu. W przypadku amatorów, biegających znacznie wolniej. wydawać by się mogło, że 30 minut nie wystarczy na zrealizowanie pełnowartościowej jednostki. Nic bardziej mylnego. Zapoznajcie się z naszą listą treningów, pozwalających zrealizować rozmaite cele, na które poświęcicie nie więcej niż pół godziny!
[h2]Jednym z najczęściej wybieranych dystansów biegowych w Polsce jest półmaraton. Bieg na 21,0975 km cieszy się popularnością tak wśród absolutnie początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Gdzie startować w październiku, jeśli zależy Wam na szybkiej połówce na atestowanej trasie?[/h2] Aby osiągać optymalne wyniki w biegach długich, oprócz odpowiedniego przygotowania, treningu, taktyki, rozłożenia sił, ważne jest także, by warunki na trasie sprzyjały szybkiemu bieganiu. Dla tych, którzy celują w nowe rekordy życiowe, przygotowaliśmy zestawienie październikowych półmaratonów z szybkimi, atestowanymi trasami.
[caption id="attachment_47653" align="alignnone" width="1920"] pixabay.com[/caption] [h2]Ostatnie dni przed startem w maratonie to czas, kiedy niewiele możemy już poprawić, ale wciąż możemy wiele zepsuć. Dlatego prezentujemy Wam listę pomysłów, których nie warto w tym okresie wcielać w życie.[/h2] Maraton to trudna konkurencja. Wszystko dlatego, że wymaga wielu poświęceń na etapie przygotowań i czasem nawet drobny szczegół potrafi zniweczyć wielomiesięczną pracę. Często zdarza się tak, że nawet jeśli cały proces przebiegł doskonale, możemy zaszkodzić sobie na ostatniej prostej tuż przed startem. Nierzadko biegaczom przychodzą na ostatnią chwilę do głowy pomysły, które wydają się genialnym zagraniem, ale po wprowadzeniu w życie najczęściej prowadzą do kłopotów w dniu biegu. Oto nasza lista 5 rzeczy, których warto wystrzegać się, gdy start w maratonie tuż tuż.
[h2]Wrzesień już tuż tuż, co oznacza, że jesienny sezon biegowy ruszy pełną parą a z nim ciekawe imprezy. Niedawno prezentowaliśmy nasze propozycje szybkich biegów na 10 km. Dziś nadszedł czas rzucić okiem na półmaratony.[/h2] Już niedługo wielu biegaczy będzie chciało zebrać efekty swojej treningowej pracy wykonanej w minionych tygodniach. Niektórzy wciąż jeszcze mogą wahać się, gdzie wystartować, dlatego będą poszukiwać odpowiednich imprez na ostatnią chwilę. Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco imprezom, które odbędą się we wrześniu i wybrać te półmaratony, które wyróżniają się dogodną trasą, sprzyjającą uzyskiwaniu dobrych czasów.
[h2]Planujesz mocne otwarcie jesiennego sezonu biegowego? Chcesz poprawić rekord życiowy na 10 km? A może wolisz wykorzystać taki start jako mocne przetarcie przed późniejszym maratonem lub półmaratonem? Jeżeli szukasz szybkiej dychy ze sprzyjającą atestowaną trasą, sprawdź nasze propozycje na wrześniowe weekendy![/h2] Biegi na 10 km nalezą do bardzo popularnych w Polsce. Jednak znalezienie dyszki z szybką, płaską i atestowaną trasą wcale nie jest banalnie prostym zadaniem. Wiele imprez nie jest bowiem adresowanych do typowych ścigaczy. Tym razem jednak to właśnie dla tych, którym zależy na wynikach adresujemy nasz tekst. Zapraszamy do przeglądu wrześniowych dyszek, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli planujemy osiągnąć dobry czas.
[caption id="attachment_57636" align="alignnone" width="1254"] fot: istockphoto.com[/caption] [h2]Zaczynasz swoją przygodę z bieganiem? A może masz już za sobą kilka tygodni treningów i szukasz pomysłu na poprawę formy? Być może dzięki naszym 3 pomysłom dla początkujących biegaczy również Ty szybciej zauważysz poprawę swoich wyników![/h2] Pierwsze tygodnie i miesiące przygody z bieganiem to niewątpliwie piękny, choć niełatwy czas. Przyzwyczajenie się do nowej aktywności wymaga samozaparcia i poświęcenia zarówno czasu jak i energii. Jednocześnie, aby osiągnąć postępy konieczne są 2 główne "cnoty" każdego biegacza: systematyczność, bo bez niej przynajmniej część efektów naszych wysiłków idzie na marne oraz cierpliwość, gdyż postęp wymaga czasu. Wielu biegaczy ma problem zwłaszcza z tą drugą cechą, bo chce jak najszybciej widzieć efekty swojej pracy. Na szczęście przy odpowiednim podejściu do treningu możemy nieco pewne sprawy przyspieszyć. Poznajcie nasze 3 proste sposoby na poprawę formy.
[caption id="attachment_10503" align="alignnone" width="750"] Fot. istockphoto.com[/caption] [h2]Długi bieg to jeden z podstawowych środków przygotowawczych do maratonu. Jednak latem podczas upałów potrafi być jednym z najbardziej wyczerpujących. Jak wykonywać ten trening latem, by zachować jakość i nie przesadzić? Oto nasze pomysły.[/h2] Chyba dla każdego biegacza przygotowującego się do maratonu jedną z podstawowych obaw jest długość trwania tego wysiłku. Utrzymanie założonego tempa przez 42,195 km to arcytrudne zadanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawowym środkiem treningowym wykorzystywanym w tym celu jest długi bieg. Dla niektórych będzie on miał 35-40 km, innych ok. 30 km, jeszcze inni długim biegiem określą trening, na którym pokonają ok. 20-25 km. Bez względu na to, do której grupy należymy, długi bieg będzie wymagającym wyzwaniem dla naszego organizmu. Jednak w okresie letnim, kiedy temperatury rosną staje się jeszcze trudniejszy. I chociaż w treningu nie zawsze chodzi o to, by było łatwiej, to czasami zbyt duże obciążenie zafundowane sobie na pojedynczej jednostce, może poważnie zaburzyć nasz plan treningowy. Dlatego czasami warto wprowadzić jakieś urozmaicenie do swojego planu, które pozwolą zachować ogólną jakość, ale będą łatwiejsze do zniesienia dla naszego organizmu.
[h2]Za oknami upał, który może towarzyszyć nam przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. To oznacza, że wielu biegaczy będzie zmagało się z wysokimi temperaturami podczas startu w zawodach. Czy można w jakiś sposób ograniczyć negatywny wpływ upałów na nasze rezultaty?[/h2] Wysokie temperatury nie sprzyjają biegaczom długodystansowym - to jasne, jak słońce. Kiedy zmagamy się z upałem, nasze wyniki mogą być o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent słabsze niż w optymalnych warunkach. Szybciej się męczymy, nasz organizm musi poświęcić więcej energii i zasobów na chłodzenie, do tego nasz mózg zdecydowanie szybciej wysyła sygnały ostrzegawcze przed przegrzaniem. Im dłuższy dystans do pokonania, tym bardziej będziemy odczuwać problemy wynikające z wysokich temperatur. Letni sezon biegowy jednak trwa i tysiące amatorów co tydzień startuje w imprezach w całym kraju. W upałach trudno o bicie rekordów, ale wciąż przecież mamy do czynienia ze sportową rywalizacją. Jeżeli macie w planach starty w najbliższych tygodniach, przekonajcie się, co możecie zrobić, by minimalizować straty wynikające z upalnej pogody.
Advertisment ad adsense adlogger