fbpx

Bieganie a upał – 5 pomysłów, jak przetrwać najgorętsze dni

Autor: Jakub Karasek • 29.07.2017

Bieganie a upał - 5 pomysłów, jak przetrwać najgorętsze dni

Wysokie temperatury mogą być istotną przeszkodą w wykonaniu niektórych treningów. Fot. istockphoto.com

Jak dotąd, tegoroczne lato w Polsce nie jest szczególnie upalne, jednak prognozy pogody na nadchodzące dni przewidują wysokie temperatury i dużo słońca w wielu miejscach w kraju. Zmiana pogody na pewno wpłynie na nasze samopoczucie nie tylko na co dzień, ale także podczas treningów. Jak przetrwać te najgorętsze dni?

Wysoka temperatura otoczenia nie sprzyja długotrwałej aktywności fizycznej. W najgorętsze dni biega nam się trudniej, mamy większe kłopoty z utrzymaniem zakładanego tempa, szybciej się męczymy i dłużej dochodzimy do siebie. Poprzez aktywność fizyczną wytwarzamy ciepło, temperatura naszego ciała podnosi się, w związku z czym konieczność schłodzenia organizmu dyktowana jest nie tylko warunkami zewnętrznymi, ale również naszym świadomym zachowaniem. Trzeba pamiętać jednak, że wydajność naszych wewnętrznych mechanizmów regulujących temperaturę ciała jest ograniczona, a przecież w upale i tak pracują na podwyższonych obrotach.

Dlatego, kiedy w perspektywie mamy wykonanie treningów w najgorętsze dni, powinniśmy wziąć pod uwagę, że warunki zewnętrzne mogą mieć negatywny wpływ na naszą dyspozycję i zastanowić się, w jaki sposób ten wpływ zminimalizować. Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy “twardziele”, dostosowanie treningu do szczególnych warunków pogodowych nie jest przejawem słabości, a rozsądku. Oto kilka propozycji, jak radzić sobie podczas upałów.

Advertisment ad adsense adlogger