fbpx

Bieganie dla początkujących: 3 proste sposoby na poprawę formy!

Autor: Jakub Karasek • 14.08.2019

2) Szczypta szybkości

Nawet, kiedy chcemy utrzymać nasz system biegania 3 razy w tygodniu po 7 km i tak możemy wprowadzić pewne zróżnicowanie, tym razem na poziomie pojedyncznej jednostki treningowej. Przecież 7 km pokonane jednego dnia nie musi wyglądać tak samo, jak poprzednie lub to, które wykonamy za 2-3 dni. Mówiąc wprost, chodzi o różnicowanie temp w ramach danego treningu. Dla początkujących biegaczy polecamy zwłaszcza 2 propozycje: zabawy biegowe i biegi z narastającą prędkością.

Zabawy biegowe, znane też jako fartleki, to doskonały środek treningowy pozwalający wykorzystać pełne spektrum dostępnych prędkości treningowych. Sprawdzają się także u bardziej doświadczonych zawodników, ale to właśnie początkujący mogą dokonać ciekawych odkryć i zdobyć cenną wiedzę o reakcji swojego organizmu na różne rodzaje zmęczenia. W zabawach biegowych po prostu bawimy się prędkością biegu, zmieniając ją w zależności od naszych potrzeb czy ochoty. Więcej o tym środku treningowym przeczytacie w 9. numerze e-tygodnika Bieganie z 27 lutego 2019 r.

Druga propozycja, o jakiej wspominaliśmy to zwiększanie tempa wraz z kolejnymi pokonywanymi kilometrami, czyli bieg z narastającą prędkością. To bodziec stosowany nawet przez najlepszych biegaczy na świecie. Polega na tym, że trening rozpoczynamy w bardzo spokojnym tempie i pozwalamy naszemu ciału rozgrzać się i przygotować do bardziej intensywnej pracy. Następnie stopniowo podkręcamy tempo tak, by każdy kolejny fragment biegu pokonywać nieco szybciej. Tempo, jakie osiągamy na koniec tego treningu może być naszym teoretycznym startowym maratońskim, półmaratońskim, a nawet jeszcze szybszym.

Już stosując te 2 środki treningowe (fartlek i bieg z narastającą prędkością), nawet mając w planie 3 treningi po 7 km w tygodniu każdy z nich może wyglądać zupełnie inaczej.

Advertisment ad adsense adlogger