fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt

Adidas SL20

Adidas SL20 reklamowany jest jako wyjątkowo lekki but treningowo-startowy przeznaczony na treningi po utwardzonych nawierzchniach, z idealnie wyważoną proporcją dynamiki do amortyzacji. Ma być propozycją dla osób szukających lekkiego buta treningowego, dającego uczucie dynamiki i wrażenie szybkości. A jak jest w rzeczywistości?

Testował: Aleksander Senk

SL20 to but o bardzo stonowanym wyglądzie – jest na przeciwległym biegunie do tych modeli, które budują atrakcyjność wizualną cholewki na krzykliwych kolorach i różnobarwnych „cekinach”. Choć lekko różowa podeszwa do czarnej góry dodaje mu fantazji.

Cholewka wykonana jest z enginereed meshu – to materiał wykorzystywany w wielu modelach, ale grubszy niż w typowych butach startowych, gdzie walczy się o każdy gram wagi. Na pewno jest grubsza niż w innych modelach treningowych i startowych adidasa – Bostonach czy Adizero.

Dopasowanie

Mam bardzo szeroką stopę, zwłaszcza w śródstopiu, ale dopasowanie się z butem trwało krótko. Zatem mimo raczej wąskiej cholewki, jej elastyczność zapewniła dobry „fitting”. But jest klasycznie wiązany i po raz pierwszy od dawna nie miałem problemu z rozwiązującymi się sznurówkami w butach tej firmy. Zapiętek jest dosyć sztywny, bardzo dobrze trzyma piętę. Wyściółka wewnętrzna jest miękka, bezszwowa – nie miałem żadnych otarć na stopach mimo biegów >20 km w początkach testowania modelu.

Podeszwa

Podeszwa wykonana jest z dwóch rodzajów gumy. Z przodu świetnej jakości Continental™( od lat standard w butach treningowo-startowych adidasa), a z tyłu AdiWear – nowe, własne rozwiązanie firmy. Bieżnik wykonany w technologii Stretchweb, przypomina skrzyżowanie tego z Bostonów z tym z modelu Adizero.


Prawdziwe nowości mają kryć się w środku podeszwy. Są to amortyzując pianka LightStrike (SL20 nie ma bowiem ani grama boosta!) oraz nowy system Torsion, mający zapewniać stabilizację przy lądowaniu i przetoczeniu.

Waga buta to 230 g – znacznie bliżej startowego modelu Adizero (226 g) niż Bostona (244 g)

 

 

 

 

 

 

 

Adidas SL20 w akcji

W ciągu testowego miesiąca przebiegłem w nich ok. 150 kilometrów, Ponad 20 jednostek o różnej intensywności i tempie – od rytmów, przez ciągi w intensywności progowej i maratońskiej po lekkie tuptanie w czasie prowadzonych zajęć. Byłem nich na asfalcie, betonie, tartanie i w lesie. W czasie testów SL20 biegałem również w innych modelach adidasa (dwóch modelach mojego ukochanego Bostona oraz Adiosach) oraz butach trailowych innej marki.

Przyznam, że najlepiej biegało mi się w nich poza terenem zabudowanym. Mimo sporego dropu podeszwa jest stosunkowo cienka, a nieco grubsza i wzmocniona po bokach cholewka świetnie trzyma stopę. Dodając do tego sprężystą podeszwę, dostałem but w teren, jaki bardzo lubię. Oczywiście nie na błoto i górskie szlaki, ale na ubitych leśnych duktach czuliśmy się razem świetnie. Nieźle było na tartanie.

Na asfalcie czy betonie całkiem dobrze biegało mi się szybkie odcinki, w czasie których wyraźnie lądowałem na śródstopiu. Nienajgorzej było, gdy zmusiłem się do lądowania mocno na pięcie. Miękki bieg, z dosyć płaskim lądowaniem na tylno-bocznej części stopy lub lekko zaznaczonym śródstopiem – czyli większość moich temp, do maratońskiego włącznie – powodowały stałą walkę ze sztywną podeszwą. Czuć było też braki w amortyzacji.

Oczywiście mokra nawierzchnia – w moim przypadku: asfalt po deszczu – nie była problem. But dobrze się trzymał nawet w czasie solidnych grzebnięć podczas przebieżek rytmowych.

Podsumowanie

Obiegałem wiele modeli szosowych adidasa – od ciężkiej Supernovy przez Energy Boost, kilka generacji Bostonów, Adizero aż po model wybitnie na bieżnię – Takumi-Ren. Pojawiające się porównania z Bostonem czy Adizero wydają mi się konieczne, gdyż SL20 jest jako but przeznaczony do podobnych celów. W mojej ocenie brakuje mu jednak wygody i miękkości tego pierwszego oraz szybkości i lekkości tego tego drugiego. Jest to raczej uniwersalne uzupełnienie dla miękkiego i wygodnego buta stricte treningowego, niż but, który może zastąpić dotychczasowe modele treningowo-startowe i startowe marki adidas.

Model mogę polecić raczej do krótszych i dynamiczniejszych treningów, dla kogoś, dla kogo amortyzacja ma małe znaczenie lub trenującego na podłożu bardziej miękkim niż betonowa kostka lub nawet asfaltowa ulica. Powinna być zadowolona z niego osoba ze stopą niezbyt szeroką, wyraźne lądująca na śródstopiu lub mająca nienaganne przetoczenie. Jest to także rozwiązanie dla osób szukających niedrogiego buta na szybsze treningi.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Przy pewnym poziomie wysiłku. Przy pewnym poziomie zmęczenia. Przy pewnym dystansie. Twoja głowa, serce i duch stają się znacznie ważniejsze niż nogi. Albo przynajmniej tak samo ważne. Czytając wspomnienia ultrawyczynowców nie raz spotkałem się z […]

Po co biegaczowi bieganie? Bo jest jak DOM z czterema pokojami

Od początku października We Włoszech trwa druga fala zakażenia koronawirusem. Niektóre regiony kraju maja status tzw. ,,czerwonej strefy”. Oznacza to, że mieszkańcy nie mogą przemieszczać się między obszarami. Tak też jest w północnym regionie Italii, […]

Wezwał pomoc po śmiertelnym wypadku biegacza. Dostał mandat za złamanie obostrzeń

Na przełomie października i listopada na Azorach odbyły się nieoficjalne mistrzostwa świata w biegach górskich. Pięciodniową imprezę Golden Trail Championships wygrał Polak, Bartłomiej Przedwojewski. Zawodnik opowiedział nam o starcie w zawodach, przygotowaniach w dobie pandemii […]

Bartłomiej Przedwojewski: „Staram się zachowywać równowagę pomiędzy bieganiem a pracą”

„Sport to zdrowie”! Jednak, aby tak było musimy mocno o siebie zadbać, nie tylko na treningu, ale także przed i po nim. Stawy to jedne z ważniejszych ruchomych elementów układu kostno-stawowego u biegaczy, dzięki którym […]

Co jeść, by dbać o stawy? 8 wskazówek, które pomogą ci biegać bez kontuzji

Czym charakteryzuje się odzież marki Brubeck? Czy warto zainwestować w ubrania polskiego producenta? A co najważniejsze – jak poszczególne elementy biegowej garderoby od Brubeck sprawdzają się w praktyce? Pierwszy raz o marce Brubeck usłyszałem kilka […]

Brubeck – jak się biega w ubraniach polskiej marki? – [test+KONKURS]

Czasy mamy niepewne, a może być jeszcze gorzej. Na ulicach coraz częściej można spotkać bandytów z pałkami teleskopowymi. Dlatego, w trosce o naszych czytelników, przedstawiamy poradnik taktyczny: ucieczka przed pościgiem oraz sposoby przygotowania.

Jak uciec przed pościgiem. Poradnik taktyczny

Unikalny design, zwrot energii, lekkość i poczucie komfortu. Tym charakteryzuje się najnowszy model w kolekcji marki ASICS – NOVABLAST. Buty są przeznaczone szczególnie dla tych osób, które chcą czerpać z biegania jeszcze więcej radości. Odważna […]

Nowość dla nowej generacji biegaczy. ASICS NOVABLAST – lekkość, wydajność i satysfakcja po kolejnych kilometrach

Od 1979 r. wiedział, co będzie robił w każdą ostatnią (z małymi wyjątkami) niedzielę września. Zawsze stawiał się w pełni gotowy na starcie Maratonu Warszawskiego. Jednak w kolejnych latach już go z nami zabraknie. Franciszek […]

Nie żyje Franciszek Sojka – jedna z legend Maratonu Warszawskiego