fbpx

Zawody w upale – co zrobić, by pogoda miała mniejszy wpływ na nasze wyniki?

Autor: Jakub Karasek • 11.06.2019

Zawody w upale - co zrobić, by pogoda miała mniejszy wpływ na nasze wyniki?

Za oknami upał, który może towarzyszyć nam przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. To oznacza, że wielu biegaczy będzie zmagało się z wysokimi temperaturami podczas startu w zawodach. Czy można w jakiś sposób ograniczyć negatywny wpływ upałów na nasze rezultaty?

Wysokie temperatury nie sprzyjają biegaczom długodystansowym – to jasne, jak słońce. Kiedy zmagamy się z upałem, nasze wyniki mogą być o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent słabsze niż w optymalnych warunkach. Szybciej się męczymy, nasz organizm musi poświęcić więcej energii i zasobów na chłodzenie, do tego nasz mózg zdecydowanie szybciej wysyła sygnały ostrzegawcze przed przegrzaniem. Im dłuższy dystans do pokonania, tym bardziej będziemy odczuwać problemy wynikające z wysokich temperatur.

Letni sezon biegowy jednak trwa i tysiące amatorów co tydzień startuje w imprezach w całym kraju. W upałach trudno o bicie rekordów, ale wciąż przecież mamy do czynienia ze sportową rywalizacją. Jeżeli macie w planach starty w najbliższych tygodniach, przekonajcie się, co możecie zrobić, by minimalizować straty wynikające z upalnej pogody.

Advertisment ad adsense adlogger