fbpx

Frankfurt Maraton – w niedzielę Polacy ruszają do walki o Mistrzostwa Europy

Autor: Jakub Karasek • 27.10.2017

mainova-frankfurt-marathon_sieger-35-mainova-ffm-marathon_1610301001211rau_-6360

W niedzielę 29 października odbędzie się 36. edycja maratonu we Frankfurcie. Fot: www.frankfurt-marathon.com/en/press

W najbliższą niedzielę rozegrany zostanie Mainova Frankfurt Maraton – jeden z najszybszych na świecie biegów na królewskim dystansie. Swojej szansy na uzyskanie wyniku pozwalającego myśleć o kwalifikacji do reprezentacji na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy będą szukać Artur Kozłowski, Henryk Szost i Yared Shegumo.

Maraton we Frankfurcie, chociaż nie należy do serii Abbott World Marathon Majors, jest niewątpliwie jednym z najbardziej prestiżowych i najszybszych na świecie. Dość powiedzieć, że w ciągu ostatnich 8 edycji imprezy zwycięzca klasyfikacji mężczyzn zawsze przybiegał na metę w czasie krótszym niż 2 godziny i 7 minut, a rekordzistą trasy jest były rekordzista świata – Wilson Kipsang, który w 2011 r. ukończył rywalizację z wynikiem 2:03:42. Również w rywalizacji kobiet co roku stawka jest imponująca, a rezultaty najlepszych biegaczek poniżej 2:25 nie należą do rzadkości. Wśród pań najszybsza w poprzednich edycjach maratonu we Frankfurcie była Etiopka Meselech Melkamu (2:21:01 – 2012 r.).

W tegorocznej rywalizacji również nie zabraknie biegaczy z wysokiej półki. Najlepszą życiówką w stawce legitymuje się Etiopczyk Getu Fekele (2:04:50) – partner treningowy objawienia tegorocznego maratonu berlińskiego – Guye Adoli. Głównym rywalem do walki o zwycięstwo powinien być dla niego Kenijczyk Mark Korir, który okazał się bezkonkurencyjny w ubiegłorocznej edycji Frankfurt Maratonu z czasem 2:06:48, jednak jego rekord życiowy jest o 59 sekund lepszy.

Spośród 14 zawodników elity aż 3 to reprezentanci Polski. Do rywalizacji przystąpią: rekordzista Polski – Henryk Szost, wicemistrz Europy w maratonie z 2014 r. – Yared Shegumo oraz aktualny Mistrz Polski w maratonie – Artur Kozłowski. Każdy z tej trójki ma ambicje, by w przyszłym roku reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce, które odbędą się w Berlinie. Chociaż nie są jeszcze znane minima, punktem odniesienia dla naszych zawodników jest najlepszy tegoroczny czas maratoński w Polsce, należący do Błażeja Brzezińskiego (2:11:27). Wszyscy trzej mają potencjał do tego, by pobiec szybciej. Okazja ku temu jest doskonała – ze względu na obecność w stawce rekordzisty Niemiec – Arne Gabiusa, druga grupa pacemakerów powinna prowadzić biegaczy na wynik 64:15-64:30 na półmetku. Jeśli wysoka forma Niemca się potwierdzi (we wrześniu pobiegł półmaraton w Kopenhadze w 1:02:31), istnieje szansa również na współpracę na dalszych fragmentach trasy i wynik poniżej 2 godzin i 10 minut.

W rywalizacji kobiet w roli głównej faworytki występuje Etiopka Feyse Tadese z życiówką 2:20:27. Jednak wśród pań grono kandydatek do zwycięstwa jest bardzo szerokie. Aż 7 z nich w swojej karierze uporało się już z barierą 2:25. Szczególną uwagę warto zwrócić na Kenijkę Vivian Cheruiyot – mistrzynię olimpijską na 5000 m i wicemistrzynię na 10 000 m z Rio de Janeiro. Wiosną zaliczyła udany maratoński debiut w Londynie z czasem 2:23:50, gdzie zajęła 4. miejsce. Ciekawostką jest, jak spisze się w swoim 2. starcie na królewskim dystansie na niewątpliwie szybkiej trasie we Frankfurcie. W gronie pań zaprezentuje się również Angelika Mach.

W osiąganiu dobrych wyników biegaczom może przeszkodzić chyba jedynie pogoda. Prognozy z jednej strony są pomyślne – przewidywana temperatura na poziomie ok. 11-12 stopni powinna być sprzyjająca – z drugiej, zapowiadane silne podmuchy wiatru mogą dać się we znaki zawodnikom. O tym, jak sprawy ostatecznie się potoczą, przekonamy się w niedzielę. Relację na żywo z biegu będzie można śledzić na stronie: www.hessenschau.de.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger