Gdzie w sezonie wiosennym wystartują nasi czołowi długasi?

Autor: Jakub Karasek • 09.03.2018
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

Start 39. PZU Maratonu Warszawskiego. (c) Wszelkie prawa zastrzeżone,
fot: www.sportografia.pl
www.aktywer.pl

Za oknami jeszcze niedawno trzaskał siarczysty mróz, ale sezon wiosennych biegów ulicznych już za pasem. Z tej okazji przyglądamy się, gdzie w najbliższych tygodniach będziemy mogli oglądać naszych najlepszych biegaczy długodystansowych.

Głównym wydarzeniem tego sezonu dla naszych eksportowych długasów będą Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w Berlinie, które zostaną rozegrane w dniach 7-12 sierpnia. W ramach tej imprezy odbędą się Mistrzostwa Europy w Maratonie – bieg na królewskim dystansie wystartuje ostatniego dnia imprezy. Oprócz rywalizacji indywidualnej istnieje również szansa walki o medale w drużynie, gdzie liczyć się będą wyniki 3 najlepszych reprezentantów danego kraju. Przypomnijmy, że indywidualnie aktualnym wicemistrzem Europy w maratonie jest Yared Shegumo.

O miejsce w kadrze na sierpniowe mistrzostwa nie muszą martwić się już Henryk Szost ani Błażej Brzeziński, którzy jesienią osiągnęli wymagane minima na trasach maratonów we Frankfurcie i Warszawie. Drugi z nich miał już okazję wystartować w maratonie w 2018 r., osiągając czas 2:12:43 w Beppu Oita w Japonii. Jego kolejnym większym startem w ramach przygotowań do imprezy w Berlinie będzie 13. PZU Półmaraton Warszawski. Jako zwycięzca 39. PZU Maratonu Warszawskiego Błażej, zwłaszcza w oczach kibiców, będzie stawiany w roli faworyta imprezy. Trzeba jednak pamiętać, że w dotychczasowej historii biegu tylko 1 raz wśród mężczyzn tryumfował Polak (Arkadiusz Gardzielewski w 2012 r.), a w ostatnich 4 edycjach aż 3-krotnie do zwycięstwa potrzebny był wynik lepszy od rekordu Polski w półmaratonie. Z drugiej strony, przed 39. PZU Maratonem Warszawskim też niewielu stawiało Brzezińskiego w roli głównego pretendenta do zwycięstwa, a Polak sprawił niespodziankę i dobiegł jako 1. z nowym rekordem życiowym. Kto wie, co pokaże w Warszawie 25 marca.

Drugi z naszych pewnych reprezentantów na Mistrzostwa Europy, czyli Henryk Szost, szykuje się do startu na królewskim dystansie w Hannoverze, który odbędzie się 8 kwietnia. Po październikowym występie we Frankfurcie będzie to drugi z rzędu maraton na niemieckiej ziemi, a trzeci przypadnie na Berlin w sierpniu. Mówiąc żartobliwie, wygląda na to, że rekordzista Polski postawił na „specyficzne” przygotowania pod kątem klimatu, języka, aury, a być może także niemieckiego asfaltu. Formę na rok 2018 Szost wykuwa m.in. na obozie w Albuquerque.

Bardzo interesująco zapowiada się rywalizacja Polaków w ramach Mistrzostw Polski w Maratonie rozgrywanych przy okazji Orlen Warsaw Marathon. Na starcie pojawi się wielu znanych czołowych polskich maratończyków, m.in. będący ostatnio w doskonałej formie Arkadiusz Gardzielewski, który w połowie lutego w Weronie pobił rekord życiowy w półmaratonie (1:03:17). O przepustkę do Berlina w Warszawie walczyć zamierzają również 12. zawodnik Mistrzostw Europy w maratonie z Barcelony z 2010 r. Mariusz Giżyński, wicemistrz Europy w maratonie z Zurychu z 2014 r. Yared Shegumo czy aktualny Mistrz Polski w maratonie – Artur Kozłowski. Rywalizacja o miejsca w kadrze i minimum na Mistrzostwa Europy (2:13:30) powinna zatem dostarczyć wielu emocji.

Z walki o miejsce na Mistrzostwa Europy z powodu kontuzji zrezygnował Marcin Chabowski. 4. biegacz Mistrzostw Europy w półmaratonie z 2016 r. zmagał się ze złamaniem kości śródstopia, którego nabawił się podczas zwycięskiego biegu w ramach 4. BMW Półmaratonu Praskiego w ubiegłym sezonie. Popularny Chaboś wrócił już do treningów, ale wiosną nie planuje startu na królewskim dystansie. W najbliższym czasie pojawi się w Poznaniu na Maniackiej Dziesiątce, a tydzień później wystartuje w ONICO Gdynia Półmaraton. W połowie kwietnia Marcina zobaczymy ponownie na starcie półmaratonu w Poznaniu, gdzie w poprzednim sezonie był nie do pokonania.

W Poznaniu drugi rok z rzędu wystartuje również Szymon Kulka – w ubiegłym roku uplasował się tuż za podium, przegrywając o 1 i 3 sekundy rywalizację z 2 Kenijczykami. To kolejny sezon, w którym dla 16. zawodnika Mistrzostw Europy w półmaratonie z 2016 r. własnie dystans 21.097 km jest docelowym. W kontekście dalszego rozwoju kariery Szymon zapowiada przedłużenie się do maratonu, ale debiut na królewskim dystansie planuje na rok 2019 w perspektywie ewentualnej walki o paszport na Igrzyska Olimpijskie do Tokio.

W sobotę 17 marca w Żaganiu odbędą się 90. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, w których wśród mężczyzn w dłuższym biegu (10 km) faworytem do zwycięstwa będzie broniący tytułu wywalczonego przed rokiem Tomasz Grycko. Nieco ponad miesiąc później (28 kwietnia w Łomży) zobaczymy go na starcie Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m, gdzie będzie chciał powtórzyć wynik z 2016 r., kiedy zdobył złoty medal. Rok temu w Mistrzostwach na bieżni Grycko nie startował.

Być może podczas zawodów w Łomży zawodnik reprezentujący UKS Blize Władysławowo zmierzy się z aktualnym wicemistrzem kraju w tej konkurencji – Adamem Nowickim, choć ten ostatecznej decyzji o starcie jeszcze nie podjął. Wcześniej Nowicki planuje start kontrolny w Maniackiej Dziesiątce, a 25 marca wróci do holenderskiego Venlo, w którym rok temu ustanowił rekord życiowy w półmaratonie (1:03:57), by znów walczyć o jak najlepszy czas na 21,097 km. W kwietniu reprezentant MKL Szczecin wystartuje również w Warszawie w Biegu Oshee na 10 km podczas weekendu z Orlen Warsaw Marathon.

Karolina Jarzynska wbiega na mete Lodz Maraton Dbam o Zdrowie 2014. Fot. www.lodzmaraton.pl

Karolina Nadolska (wówczas jeszcze Jarzyńska) wbiega na metę Łódź Maraton Dbam o Zdrowie 2014. Fot. www.lodzmaraton.pl

Warto wspomnieć również o tym, że już w najbliższy weekend czekają nas emocje związane z występem naszej reprezentantki – Karolina Nadolskiej w maratonie NaGOya Women’s Marathon 2018. Po ubiegłorocznym sukcesie w Poznaniu (ustanowienie rekordu życiowego lepszego od rekordu Polski – 1:09:54, ale nie ratyfikowanego jako rekord Polski ze względu na przepisy) Nadolska wystartowała jesienią w maratonie w Chicago, gdzie zeszła po 25 km. Jeśli w Japonii dotrze do mety, będzie to jej pierwszy ukończony maraton od 2014 r. (kiedy tryumfowała w Łodzi). NaGOya Women’s Marathon 2018 wystartuje w niedzielę 11 marca o godz. 9:10 (1:10 czasu polskiego).

2 przemyślenia nt. „Gdzie w sezonie wiosennym wystartują nasi czołowi długasi?

  1. Advertisment ad adsense adlogger