fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt

GPS – błędy niezależne od zegarka

zegarek GPS fot. istockphoto

Rys. Istockphoto.com

GPS, czyli system globalnego pozycjonowania, to jedno z najczęściej używanych przez biegaczy udogodnień. Niestety zbyt często polegamy na nim w 100%, nie biorąc pod uwagę zawodności niewynikającej z błędów producenta. Istnieje sporo czynników, także zewnętrznych, które sprawiają, że zegarek może pokazywać błędne dane.

gps

Tak na przestrzeni lat poprawiała się dokładność. Rys. www.gps.gov

Zegarek z GPS to dla znacznej części biegaczy podstawowe wyposażenie, bez którego w zasadzie biegać się nie da. Niestety wiele osób nie zwraca uwagi na zasadę działania zegarka oraz na to, że ma on pewne ograniczenia, które wcale nie muszą wynikać z nieprawidłowego działania urządzenia, a z niezależnych od zegarka ograniczeń systemu i czynników zewnętrznych. Gdy zegarek zawyży dystans albo zgubi sygnał, mało kto pomyśli, że spowodowały to właśnie warunki, tylko że pewnie ma słaby chip, kiepską antenę albo i jedno, i drugie. Jeśli jednak sięgnąć nieco głębiej niż tylko do tak prostych wyjaśnień, okaże się, że źródeł błędów jest znacznie więcej.

Opóźnienia w jonosferze i troposferze

Sygnał z satelity, przechodząc przez atmosferę, ulega opóźnieniu. Cywilne odbiorniki GPS korzystają ze specjalnych modeli, które wyliczają opóźnienie (skuteczność około 50%), ale nie mogą się równać z odbiornikami wojskowymi, które działają na dwóch częstotliwościach. Porównując sygnały o różnych częstotliwościach, można wyznaczyć opóźnienie. Opóźnienie nie jest stałe i zależy od wielu czynników,  jest on większe w przypadku niżej zawieszonych satelitów. Co więcej opóźnienie zależy od promieniowania słonecznego, więc mniejsze jest nocą. Opóźnienie rośnie także w okolicach geomagnetycznych biegunów i równika. Wpływ ma także częstotliwość nadawanego sygnału. W troposferze opóźnienia mogą być powodowane przez zmianę wilgotności, temperatury czy ciśnienia. W sumie opóźnienia – spowodowane zarówno przez jonosferę, jak i troposferę – mogą dać błąd pomiaru rzędu 7-18 m. W skrajnych przypadkach, np. przy burzach słonecznych, błąd może być znacznie większy.

odbitysygnal

Fot. Garmin

Sygnały odbite

Nowoczesne odbiorniki mogą do ustalania pozycji wykorzystywać także sygnał odbity, jednak z racji pokonanej dłużej drogi zwiększa się także czas, w jakim sygnał pokonuje odległość z satelity do odbiornika, a to powoduje błędy.

Błąd efemeryd

Nazwa brzmi nieco dziwacznie, ale jest jak najbardziej poważna. Błąd efemeryd polega na różnicy w rzeczywistym położeniu satelity a tym wyliczonym z danych orbitalnych. Błąd jest powodowany przez takie czynniki jak choćby grawitacja Słońca, Księżyca, a nawet wiatr słoneczny.

Rozmieszczenie satelitów i ich widoczność

Większość sobie pewnie zdaje sprawę, że im więcej satelitów jest widzianych przez odbiornik, tym większą może on uzyskać dokładność, ale to, jak satelity są rozmieszczone na niebie, ma również wpływ na błąd pomiaru. Niekorzystny wpływ ma ustawienie satelitów w linii bądź zbicie ich w grupie. Najlepiej, gdy są rozłożone po całym niebie w znacznych odległościach od siebie. Rozmieszczenie satelitów określa się skrótem PDOP i im mniejsza jego wartość, tym dokładność może być wyższa.

Błąd zegara w urządzeniu

Jest to tak naprawdę jeden z mniej ważnych czynników. Co prawda zegary stosowane w odbiornikach nie są tak dokładne jak te atomowe w satelitach, ale mimo wszystko dokładność jest na tyle duża, że zazwyczaj błąd tym spowodowany nie przekracza nawet jednego metra.

mm
Jarosław Sekuła

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!