Harriet Knowles-Jones i Sondre Nordstad Moen najlepszymi lekkoatletami grudnia. Adam Kszczot w dziesiątce najlepszych sportowców w Polsce

Autor: Jakub Karasek • 08.01.2018
Erik van Leeuwen [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Erik van Leeuwen [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Biegacze Harriet Knowles-Jones i Sondre Nordstad Moen zostali wybrani najlepszymi lekkoatletami grudnia w internetowym głosowaniu organizowanym przez European Athletics. W plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski  2017 Roku na 7. pozycji znalazł się wicemistrz świata na 800 m – Adam Kszczot.

Europejska organizacja zrzeszająca krajowe federacje lekkoatletyczne European Athletics co miesiąc organizuje internetowe głosowanie na najlepszych europejskich lekkoatletów miesiąca. W ostatniej w tym roku odsłonie plebiscytu najwięcej kciuków w górę zebrali biegacze: Brytyjka Harriet Knowles-Jones oraz Norweg Sondre Nordstad Moen.

Zaledwie 19-letnia Knowles-Jones to jedna z nadziei brytyjskich biegów. Po brązowym i srebrnym medalu w Mistrzostwach Europy Juniorek w Biegach Przełajowych w 2015 i 2016 roku, w tym roku zakończyła występy w kategorii U-20 zwycięstwem. Jak dotąd Knowles-Jones błyszczy przede wszystkim w biegach przełajowych, ale warto obserwować tę zawodniczkę, bowiem nadchodzący sezon na otwartym stadionie, gdzie celuje w dystanse 1500 m i 5000 m może okazać się prawdziwym przełomem. Sondre Nordstad Moen to natomiast świeżo upieczony rekordzista Europy w maratonie. 26-letni zawodnik w Fukuoce stał się pierwszym Europejczykiem, który zszedł poniżej 2 godzin i 6 minut, osiągając czas 2:05:48. W tym roku może być jedną z gwiazd Mistrzostw Świata w półmaratonie oraz Mistrzostw Europy w maratonie.

Plebiscyt organizowany przez European Athletics ma już ponad 10 lat historii. Wśród laureatów wybranych przez internautów na najlepszych europejskich lekkoatletów miesiąca wielokrotnie znajdowali się polscy biegacze, m.in. Henryk Szost, Marek Plawgo, Sofia Ennaoui, Ewa Swoboda czy Adam Kszczot.

fot: Paweł Skraba

fot: Paweł Skraba

Skoro mowa o tym ostatnim, warto wspomnieć, że nasz dwukrotny wicemistrz świata w biegu na 800 m znalazł się w czołowej „10” 83. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku organizowanego przez Redakcję Przeglądu Sportowego. Chociaż w nazwie konkursu znajduje się słowo „Najlepszego”, to należy przyjąć, że jest to raczej wybór „najpopularniejszego” sportowca, bowiem po pierwsze, głosy oddają kibice, którzy mają prawo kierować się nie tylko osiągnięciami zawodników, ale również sympatią do sportowca czy uprawianej przez niego dyscypliny, a po drugie, sprawiedliwe bezpośrednie porównanie osiągnięć w zupełnie różnych dyscyplinach jest zwyczajnie niemożliwe.

W związku z powyższym 7. miejsce Adama Kszczota należy uznać za duży sukces, ponieważ świadczy nie tylko o docenieniu jego osiągnięć, ale również o popularności biegacza wśród kibiców. Zresztą dotyczy to nie tylko biegacza, ale całej dyscypliny, wszak w czołowej „10” znalazło się aż 4 lekkoatletów (Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek, Adam Kszczot i Piotr Lisek). W gronie nominowanych była również kobieca sztafeta 4×400 m, która w sierpniu 2017 r. w Londynie wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Świata. Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub i Justyna Święty zajęły w plebiscycie 15. lokatę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger