fbpx
Henryk Szost. Fot. PAP

Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Wydarzenia

Henryk Szost czwarty w maratonie w Fukuoce z wynikiem 2:09:37

Henryk Szost. Fot. PAP

Henryk Szost. Fot. PAP

W Japonii odbył się jeden ze starszych i najbardziej prestiżowych maratonów świata: Fukuoka. Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie dobiegł na czwartym miejscu z czasem 2:09:37. Zwyciężył Kenijczyk Martin

Mathathi, przed Szostem dobiegli również Joseph Gitau oraz Japończyk Yuki Kawauchi.

Szost wrócił na trasę maratońską po kontuzji, której doznał w wiosennym Orlen Maratonie. Uzyskanie minimum na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w Zurychu powinno być formalnością, chociaż… normy kwalifikacyjne nie zostały jeszcze ustalone przez PZLA. Można jednak przypuszczać, że podobnie jak w poprzednich latach będą na poziomie 2:12-2:13. Maratończycy są w wyjątkowej sytuacji, bo minima na bieżni można uzyskiwać zwykle od maja roku, w którym odbywa się impreza. Na najdłuższym dystansie biegowym można wywalczyć wyjazd już jesienią roku poprzedzającego, ewentualnie wymagane jest jeszcze potwierdzenie formy w wiosennym półmaratonie.

W Fukuoce Szost od początku trzymał się w prowadzącej grupie. Między 21 a 30 kilometrem był bardzo aktywny, momentami prowadził. Gdy za półmetkiem zaatakował Yuki Kawauchi, Szost pobiegł za nim i przez kilka kilometrów biegli obok siebie z kilkunastometrową przewagą nad resztą stawki. Po 34 kilometrach prowadzenie objął Kenijczyk Martin Mathati i nie oddał go już do końca, coraz bardziej przyspieszając. Zwyciężył przecinając linię mety po 2:07:16. Walka o drugie miejsce rozegrała się między Josephem Gitau a Kawauchim. Gitau był z przodu, próbując przez jakiś czas trzymać odskakującego Mathathiego. Potem jednak osłabł i Kawauchi omal nie zaskoczył go finiszem. Kenijczyk obejrzał się w ostatniej chwili i zdołał dowieźć do mety drugie miejsce. Polak nie był w stanie wytrzymać ataku Kawauchiego na ostatnich dwóch kilometrach i przybiegł 30 sekund za nim.

2:09:37 Henryka Szosta jest trzecim jego rezultatem w karierze i jednocześnie czwartym poniżej 2 godzin i 10 minut. Pobiegł szybciej jedynie w 2012 roku podczas maratonu Lake Biwa gdzie ustanowił rekord Polski – 2:07:39 i maratonu w Fukuoce w ubiegłym roku, gdzie uzyskał 2:08:42.

Filmik z biegu do obejrzenia na blogu Breta Larnera.

*** Artykuł z piątku:

W Fukuoce Szost liczy jednak na więcej. Lepszy rekord życiowy od niego mają tylko dwaj Kenijczycy: zeszłoroczny zwycięzca, Joseph Gitau – 2:06:58 oraz Martin Mathati, brązowy medalista mistrzostw świata na dystansie 10 000 metrów z 2007 roku – 2:07:13. Istnieje więc duża szansa na miejsce na podium, a w sprzyjających warunkach również kolejny rekord Polski. Trasa w Fukuoce uznawana jest bowiem za jedną z najszybszych na świecie. W zeszłym roku Polak był tu trzeci, z drugim wynikiem w karierze – 2:08:42. Przypomnijmy, że rekord życiowy naszego zawodnika to 2:07:39.

Wśród rywali Henryka Szosta będzie co najmniej kilku Japończyków. Pobiegnie zarówno jeden z najlepszych miejscowych biegaczy w historii, Arata Fujiwara, posiadający rekord życiowy 2:07:48, jak i słynny amator Yuki Kawauchi, biegnący swój dziesiąty maraton w tym roku. Obaj Japończycy celują w wynik poniżej 2:08, który da im miejsce w składzie na przyszłoroczne mistrzostwa Azji. Na starcie stanie także rekordzista Japonii w w biegu na 5000 metrów, Takayuki Matsumiya, którego rekord życiowy w maratonie to 2:09:14.

Maraton można obejrzeć w internecie, korzystając z programu, którego instalacje i funkcjonalność opisuje na swoim blogu Amerykanin Bettt Larner, mieszkający na stałe w Kraju Kwitnącej Wiśni. Niestety, oglądanie będzie trudne dla polskich widzów. Maraton startuje o 4 rano polskiego czasu, w Japonii będzie wtedy południe.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali