fbpx

Hiszpański szkoleniowiec i system obowiązkowych licencji krokiem do profesjonalizacji triathlonu w Polsce [INF. PRASOWA]

Autor: admin • 30.05.2017

pol-zw-triathlonu_konferencja-prasowa

Hiszpański szkoleniowiec Juan Rodriguez Biehn na stanowisku trenera-koordynatora i system obowiązkowych licencji – to wdrażane przez Polski Związek Triathlonu elementy, które mają profesjonalizować tę dyscyplinę. Celem wprowadzanych nowości są nie tylko sukcesy olimpijskie, ale również popularyzacja triathlonu amatorskiego.

Podczas konferencji prasowej, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie, prezes PZTri Paweł Jarski wręczył Biehnowi oficjalną nominację trenerską, podkreślając doświadczenie hiszpańskiego szkoleniowca:

Juan kierował ośrodkiem High Performance Center, w którym ćwiczyli najlepsi hiszpańscy zawodnicy, współtworzył także system poszukiwania talentów, pozwalający zidentyfikować takich sportowców jak zwycięzca serii MŚ 2016 Mario Mola czy brązowy medalista finału MŚ 2016 Fernando Alarza. Wierzymy, że wprowadzenie hiszpańskich rozwiązań na nasz grunt umożliwi lepsze szkolenie i dokładniejsze wyszukiwanie talentów.

49-letni Biehn, który przez wiele lat związany był z Hiszpańską Federacją Triathlonu (FETRI), piastując najwyższe szkoleniowe funkcje, zaznaczył, że praca w Polsce to wyzwanie, którego chętnie się podejmuje:

Rezultatem wprowadzanych i nadzorowanych przeze mnie programów szkolenia wyczynowych triathlonistów były międzynarodowe sukcesy naszych zawodników. Jestem przekonany, że wizja szkoleniowa, z jaką rozpoczynam pracę w Polsce przyniesie podobne efekty.

Wiceprezes PZTri Krzysztof Spyra zwrócił uwagę, że mimo ogromnego doświadczenia Biehna na najwyższym międzynarodowym poziomie, ustalone ze związkiem cele muszą być realne:

Wiemy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Zanim celem stanie się medal olimpijski to aktualnie stawiajmy na popularyzację naszej dyscypliny i szkolenie młodzieży. To są absolutne priorytety. Koncepcja poszukiwania triathlonowych talentów to zwrot w stronę pływania, stąd duży nacisk położymy na organizację aquathlonów.

pol-zw-triathlonu_juan-biehn

Wśród kolejnych działań nastawionych na dalszą popularyzację i rozwój triathlonu w Polsce włodarze PZTri przedstawili koncepcję obowiązkowych licencji, które będą obowiązywać od 2018 roku. To wypracowana wspólnie ze środowiskiem organizatorów wszystkich największych imprez triathlonowych idea włączenia jak największej liczby pasjonatów triathlonu w oficjalne struktury sportu. Od przyszłego sezonu każdy amator chcący wystartować w ustalonych imprezach (do tej pory swój udział w systemie licencji potwierdziło 39 organizatorów) będzie musiał posiadać licencję roczną lub dzienną.

Krzysztof Spyra powiedział:

Dla organizatorów taki system oznacza większe bezpieczeństwo zawodów, gdyż licencje roczne wymagają regularnych badań lekarskich, a licencje dzienne oświadczenia o dobrym stanie zdrowia. Polskiemu Związkowi Triathlonu taki system pozwoli w przejrzysty – również dla ministerstwa i sponsorów – sposób obserwować zainteresowanie dyscypliną, tworząc bazę zawodników i amatorów, a także umożliwi pozyskanie dodatkowych finansów na sport młodzieżowy.

Wprowadzenie spójnego systemu ma przynieść startującym wymierne korzyści, do których należy zaliczyć: włączenie zawodników w oficjalne struktury sportu – poprzez stworzenie ogólnopolskiego rankingu zawodników Age-Group, objęcie posiadaczy licencji, zarówno na czas zawodów jak i treningów, ubezpieczeniem NNW, a także włączenie ich do programu zniżek uprawniających do zakupu sprzętu sportowego oraz odżywek u partnerów Polskiego Związku Triathlonu.
Spyra dodał, że na światowej arenie licencje dzienne są czymś naturalnym i, w zależności od kraju ich koszt waha się od 10 do 60 euro, zatem w Polsce będą one najtańsze (20 zł). Dystrybucja środków uzyskanych ze sprzedaży licencji ma być w transparentny sposób przekierowywana wyłącznie na szkolenie młodzieży, organizację aquathlonów i testów naborowych dla młodzieży oraz na szkolenia trenerskie.

Lista imprez sezonu 2018 wchodzących w skład systemu licencyjnego:

(w nawiasie nazwa organizatora)
Triathlon TTT Series (G&G Promotion Grzegorz Golonko)
Tri Tour (Enduport)
Elemental Triathlon Series (Labosport)
Garmin Iron Triathlon (Labosport)
Castle Triathlon Malbork (Labosport)
Triathlon Gołdap (Labosport)
Triathlon Radków (Labosport
Triathlon Susz (UM I CSiR Susz)
Iron Dragon Triathlon Kraków (KT “Water Kinghts” Zabierzów)
Iron Dragon Cross Triathlon Kraków (KT “Water Kinghts” Zabierzów)
Triathlon Energy (Energy Events)
IM 70.3 Gdynia (Sport Evolution)
5150 Warsaw (Sport Evolution)
XTERRA Kraków (Stowarzyszenie “Sport bez barier”)
Triathlon Pniewy (OSiR Pniewy)
Triathlon Bydgoszcz Borówno (Towarzystwo Sportowe “Tri Sport”)
Triathlon Mietków (Fundacja “Pro Sport Pro Life”)
Triathlon Zgorzelec (Platforma Sportów Wytrzymałościowych)
Triathlon Siedlce (Stowarzyszenie Leniwce)
Triathlon Sława (Sport Górski)
Triathlon Kozienice (Sport Górski)

[yop_poll id=”77″]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger