fbpx

Sprzęt > Buty do biegania

Hoka Challenger 3 – maksymalizm w wersji trail [TEST]

Hoka Challender

Buty biegowe firmy Hoka mogą wzbudzać wiele emocji: od negacji, po całkowite zauroczenie. Jedno jest pewne – trudno obok nich przejść obojętnie.

Buty Hoka charakteryzują zwykle 3 cechy:

  • Bardzo duża amortyzacja
  • Niski drop
  • Niska waga

I taki właśnie jest Challenger 3. O amortyzacji złego słowa nie da się powiedzieć. Tak jak w każdym innym modelu tej firmy, pianka jest rozłożona pod powierzchnią całej stopy, więc amortyzację wyczuwa się bez względu na to, czy biegasz z pięty czy ze śródstopia.

Podeszwa Challengera jest ogromna, wręcz przy mojej drobnej sylwetce – karykaturalna. Jednak z góry byłam z tym faktem pogodzona, wszak wiedziałam, że taki jest urok tych butów.

Przy tym podeszwa jest niestety dość sztywna. I chociaż jej profilowana, „łódkowata” budowa ma pomóc w przetaczaniu stopy, to jednak ta cecha wpływa na mój komfort użytkowania. Wiem, że buty maksymalistyczne nie mają na celu aktywizowania stopy, jednak minimum elastyczności by nie zaszkodziło.

Zaskakującą rzeczą jest swoista rama wokół podeszwy, dzięki której stopa jest głębiej osadzona, niż wydawałoby się to patrząc z zewnątrz. Dzięki temu but jest bardzo stabilny.

Hoka Challenger 3

Drop modelu wynosi 5 milimetrów, zatem bieganie w nim ze śródstopia nie stanowi żadnego problemu.

W klasycznym, mocno amortyzowanym modelu trailowym waga buta przekraczałaby 280-300 g. Hoka Challenger jest dużo, dużo lżejszy – 206 g (rozm. 37). I jest to odczuwalne już przy pierwszym założeniu buta. Niska waga aż zaprasza do biegu! Dodatkowo model jest bardzo starannie wykonany, wygodny. Nawet po długich wybieganiach nie odczuwałam żadnego dyskomfortu: nic mnie nie ocierało ani nie uciskało.

Zapiętek jest sztywny, ale na tyle niski, że nie powoduje żadnego ucisku.

Bieżnik jest bardzo uniwersalny. Nie posiada drapieżnych „zębów”, a jedynie „ząbki”, które sprawdzają się podczas biegania w lesie, również w terenie lekko błotnistym. Wyślizgane, strome zbocza raczej nie są mu przeznaczone. Z drugiej strony świetnie sprawuje się także na utwardzonych drogach, więc Challanger to but m.in. dla mieszczucha, który lubi trenować w podmiejskich lasach. Doskonale sprawdzi się również w jesienno-zimowej aurze na mokrym podłożu i zaśnieżonych alejkach.

Hoka Challenger 3

Czy buty sprawdzą się także podczas biegów górskich? Na pewno, chociaż osobiście nie miałam okazji spróbować. Lekkość buta i duża amortyzacja daje wysoki komfort nawet podczas długiego biegu, a uniwersalny bieżnik da radę zarówno na trailowych jak i asfaltowych odcinkach.

Podsumowanie

Jeśli miałabym wybierać buty do biegania z dużą amortyzacją, byłby to zapewne jeden z modeli Hoka. Są lekkie, świetnie wykonane, wygodne. Stworzone do długich wybiegań, sprawdzają się nie tylko na leśnym, zróżnicowanym terenie, ale również na asfalcie. Jedyny minus, to sztywność podeszwy.

Model ten może się jednak nie sprawdzić u osób z wysokim podbiciem stopy, gdyż jest dosyć płytki. Potencjalnym dyskomfortem nie powinny się jednak martwić biegacze z szeroką stopą – Hoka Challanger oferuje sporo miejsca.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia oraz przebieg choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem.

Witamina D a koronawirus powodujący COVID-19

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?

A modern globe audit is a general purpose pair of quality control tools. It is a collection of quality evaluation tools and metrics that are used with respect to both evaluating and monitoring quality of […]

Advantages of Modern Environment Audit