fbpx

Igrzyska olimpijskie 2016 – triathlon mężczyzn [zapowiedź]

mola

Fot. triathlon.org

To już dziś! Już dzisiaj o 16:00 czasu polskiego do rywalizacji o najcenniejszy medal stanie 55 zawodników z całego świata. Triathlon na igrzyskach w Rio de Janeiro rozpocznie się na plaży Copacabana.

Triathlon na igrzyskach olimpijskich zostanie rozegrany po raz piąty. Wcześniejszymi zwycięzcami byli – w 2000 roku Simon Whitfield, w 2004 Hamish Carter, 2008 – Jan Frodeno, 2012 – Alistair Brownlee.

Zawodnicy będą mieli do pokonania dystanse 1500m pływania, 41.6 km na rowerze i 10 km biegu. Na szczególną uwagę zasługuje pięciokilometrowa pętla kolarska z kilometrowym “sztywnym” podjazdem, która będzie pokonywana aż osiem razy. Profil trasy sprawia, że wyścig może okazać się bardzo selektywny. Jak powiedzieli reprezentanci Hiszpanii, “zwycięży ten, kto jest najbardziej kompletnym triathlonistą”. Rzeczywiście słabe strony zawodników będą na takiej trasie szczególnie widoczne.

rio-trasa

W rywalizacji nie wystąpi jeden z faworytów do złota, wicemistrz olimpijski z Londynu, Javier Gomez Noya. Hiszpan musiał zrezygnować z udziału ze względu na kontuzję, która przydarzyła mu się na jednym z treningów kolarskich. Jego rodacy nie sprzedadzą tanio skóry. Jednym z najmocniejszych Hiszpanów, którzy pojawią się na starcie, jest Mario Mola, tegoroczny zwycięzca Pucharów Świata w Hamburgu, Yokohamie, Gold Coast i Abu Dhabi.
Być może po raz pierwszy w historii olimpijskiego triathlonu złoty medalista obroni swoje miejsce na podium. Alistair Brownlee po serii kontuzji w zeszłych sezonach wydaje się już w pełni sił, a jego ogromna determinacja i serce do rywalizacji na pewno dostarczą ogromnych emocji wszystkim kibicom i widzom. Groźnym pretendentem do złota będzie także jego młodszy brat, drugi wicemistrz olimpijski z Londynu, Jonathan Brownlee, który od pewnego czasu zdecydowanie wychodzi już z cienia brata. Ich poważnym rywalem będzie Richard Murray, świetny kolarz, który w zeszłym roku ukończył symulację olimpijską na trzecim miejscu, notując najszybszy czas biegu (30:30). Przebieg dzisiejszych zawodów może być jednak zaskakujący. Trudna trasa w połączeniu z dokładnie obmyśloną strategią i świetną formą zawodników może spowodować, że na podium staną zupełnie inni zawodnicy niż “pewniacy”. Z pełną listą startową mężczyzn można zapoznać się tutaj.

Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na stronie sport.tvp.pl.

Niecierpliwi kibice, którzy chcieliby sprawdzić, który zawodnik ma największe szanse medalowe “na papierze”, już teraz mogą odwiedzić stronę ITU Olympic Triathlete Head-to-Head, na której można zobaczyć dotychczasowe osiągnięcia poszczególnych zawodników.

Rywalizacja kobiet rozpocznie się w sobotę o 16:00 czasu polskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger